آرژانتین

ارزش پزو بار دیگر به کمترین سطح تاریخ خود رسید.

به گزارش رتبه آنلاین، ایسنا به نقل از رویترز، ارزش پزو درآخرین دور از مبادلات ارزی این کشور تا پیش از کریسمس با سقوط ۴.۵۶ درصدی مواجه شد تا نرخ برابری هر دلار معادل ۷۶.۷۵ پزو اعلام شود. این کمترین نرخ ثبت شده برای پزوی آرژانتین از زمان ثبت آمارهای رسمی به شمار می رود. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که نرخ پزو در سایت بانک مرکزی تنها با ۰.۲۹ درصد کاهش مواجه شد تا بدین ترتیب اختلاف نرخ بین نرخ ارز دولتی و بازار آزاد به حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

از زمان روی کار آمدن دولت مائوریسیو ماکری، رئیس‌جمهور سابق آرژانتین ارزش پزو بیش از ۸۳ درصد کاهش یافت و این کشور دست کم دو بار دچار بحران ارزی کم سابقه‌ای شد که منجر به تشکیل صف‌های طولانی برای خرید ارز در برابر صرافی‌ها یا هجوم مشتریان به بانک ها برای برداشت سپرده های ارزی خود شد. بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور جدید آرژانتین نیز کار بسیار سخت و تقریبا غیرممکنی برای باز گرداندن نرخ پزو به سطوح  پیش ازآغاز بحران دارد. آرژانیتن که سومین اقتصاد بزرگ منطقه آمریکای لاتین به شمار می رود در سال های اخیر با آسیب‌های اقتصادی زیاد و متعددی مواجه شده است.

نرخ تورم در آرژانتین اکنون به ۵۰ درصد رسیده که سومین نرخ تورم بالا در جهان است. با وجود دریافت وام هایی به مبلغ تقریبا ۱۰۰ میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول، هنوز اقتصاد به سطح ثبات بازنگشته و دولت جدید نیز نسبت به توانایی در بازپرداخت وام‌های دریافتی دولت قبلی ابراز تردید کرده است.

بانک مرکزی این کشور پیش‌تر در بیانیه ای اعلام کرده بود که از این پس هر شهروند این کشور در هر ماه می تواند تنها ۲۰۰ دلار از طریق حساب های بانکی خریداری کند که حداکثر ۱۰۰ دلار آن قابل تحویل به شکل نقدی خواهد بود.