شنبه 29 اردیبهشت 1403
خانهخبراقتصادیپیش بینی بورس

پیش بینی بورس

بررسی وضعیت بورس امروز و پیش بینی بورس فردا 9 مهرماه 1402

 بورس تهران در اولین روز از دومین هفته مهرماه روزی کاهشی را سپری کرد. به جز برخی تک‌ سهم‌ ها شاهد روندی نزولی در قیمت نمادها بودیم و مسیر خروج پول از سمت اشخاص حقیقی ادامه یافت. به طور کلی به نظر می‌رسد که برآیند متغیرهای اثرگذار بر بازار سهام فعلا اجازه ایجاد یک روند صعودی را به بورس تهران نمی‌دهد. شاخص کل طی معاملات روز شنبه کار خود را با یک کاهش ۰.۶۴ درصدی به پایان رساند و در حدود ۲.۰۸۴ میلیون واحدی ایستاد. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن شرایط اندک بهتری داشت و کاهش ۰.۴۶ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات خرد سهام در پنجمین روز کاری پاییز روندی افزایشی داشت. همچنین عدد ۵۳۲۳ میلیارد تومان را به ثبت رساند و با خروج پول ۳۲۲ میلیارد تومانی همراه بود. در ادامه با بررسی دقیق تر وضعیت بورس امروز به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

شرایط بازار :

در شرایط کنونی بازار و از آنجا که ارزش معاملات به عنوان نماگری برای سنجیدن میزان رونق و رکود وضعیت مناسبی را طی نمی‌کند، اینگونه می‌توان برداشت کرد که بورسی‌ها در انتظار سیگنال مهمی برای تداوم روند صعودی و کسب قدرت بیشتر در این مسیر هستند.

بنابراین انتظار می‌رود در صورت عدم وقوع رخدادی مهم و قدرتمند طی روزهای آینده، بورس تهران با شروع فصل پاییز و به مرور با انتشار صورت‌های مالی ۶ ماهه در صورت بهبود چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها، روند صعودی شهریور ماه که در واپسین روزهای خود با چالش مواجه بود، با قدرت بیشتری به کار خود ادامه دهد و بهانه‌های مناسبی را برای خرید سهام ایجاد کند.

در این میان خبر آمد که احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، طی بخشنامه‌ای خطاب به مدیرکل دفتر صادرات، دستور اخذ مالیات از صادرات مواد خام و نیمه خام به میزان ۲ درصد از ابتدای مهر ماه را صادر کرد. این اتفاق می‌تواند بر روند درآمدزایی شرکت‌هایی که صادرات قابل توجهی در محصولات خود دارند اثرگذار باشد و سودآوری آن‌ها را با کاهش همراه کند.

بورس امروز :

شاخص کل بورس پس از برگشتی که از میانه کانال ۱.۹ میلیون واحدی داشت، توانست رشد قابل قبولی را در کوتاه مدت تجربه کند. همانطور که در نمودار پیداست، شاخص کل بورس توانست پس از رشدهای پی‌درپی که طی روزهای ابتدایی شهریور ماه داشت، خود را به محدوده مهم ۲.۱۴ تا ۲.۲ میلیون واحد رساند که در گذشته با نوسانات زیادی در آن مواجه شده بود. اکنون مدتی است که در این محدوده نوسانات کوچکی دارد. کندل‌های شاخص کل اگر بتوانند طی همین مسیر و در روزهای آینده از ابر کومو عبور کنند، مسیر برای تداوم روند صعودی مهیاتر از قبل خواهد شد. اگرچه همچنان ایجاد روند صعودی قدرتمند در گرو عبور از محدوده ذکر شده خواهد بود.

پیش بینی بورس فردا :

پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز مسیری متعادل و منفی داشته باشد. در صورت انتشار گزارش‌های ماهانه و ۶ ماهه، مسیر می‌تواند برای شرکت‌هایی که شرایط مناسبی را مخابره کرده‌اند، تغییر کند.

منبع : فردای اقتصاد

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید