در معاملات امروز ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ شاخص کل بورس نزول کرد و شاخص هم وزن صعود کرد.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، در دومین روز کاری بازار سهام، شاخص کل بورس ۳ هزار و ۷۸۰ واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و ۵۳۷ هزار واحد رسید. اما شاخص هم وزن ۲ هزار و ۵۸۵ واحد بالا آمد.

بورس

دو سمت صعودی و نزولی بازار

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص بورس نزولی شد و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی حدود ۱۰ هزار واحد افت کرد. پس از آن شاخص صعودی شد و در پایان معاملات شاخص با افت اندک ۳ هزار و ۷۸۰ واحدی نسبت به روز شنبه به سطح یک میلیون و ۵۳۷ هزار واحد رسید.

برخلاف شاخص کل، شاخص هم وزن با رشد ۲ هزار و ۵۸۵ واحدی در سطح ۴۶۷ هزار و ۱۶ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس ۴۸ واحد افت کرد و در سطح ۲۲ هزار و ۶۹۳ واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۲۹۱ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۹۸ نماد بورسی و ۹۳ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۱۸۲ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۳۷ نماد بورسی و ۴۵ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۶۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بورس

 لیدرهای بازار

روز یکشنبه نمادهای «فولاد»، «شستا» و «فملی» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند.

همچنین سه نماد «رمپنا»، «وپارس» و «حکشتی» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شبندر و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، سپیدار و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

خروج پول حقیقی از بزرگان بورس/ نهنگ‌های بورس به دنبال سهم‌های کوچک

روز یکشنبه برای سومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۲۶۷ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام رمپنا (هلدینگ مپنا) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن ۷۲ میلیارد تومان بود. پس از رمپنا، کوثر (بیمه کوثر) و قثابت (قند ثابت خراسان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در مقابل بسیاری از نمادهای بزرگ بازار با خروج پول حقیقی مواجه بودند، شپنا (پالایش نفت اصفهان) با ۳۶ میلیارد تومان بیشترین خروج نقدینگی حقیقی را داشت و پس از آن، شبندر، فولاد، شتران، وغدیر، فملی، تاپیکو، پارسان، فخوز و صبا بیشترین خروج پول را داشتند.

افزایش ارزش صف های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۲ درصد رشد کرد و در رقم هزار و ۸۵ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۸ برابر افزایش یافت و ۱۰۸ میلیارد تومان شد.

شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری (مدیریت) با صف‌ خرید ۱۵۳ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از مدیریت، نمادهای کپرور (شرکت فراوری زغال سنگ پروده طبس) و شسپا (شرکت نفت سپاهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به صبا (شرکت سرمایه گذاری صبا تامین)  تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۷۷ میلیارد تومانی داشت.پس از صبا، سنیر (شرکت سیمان سفید نیریز) و کدما (شرکت معدنی دماوند) بیشترین صف فروش داشتند.

 کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۶ هزار و ۳۴۸ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه ۴۱ درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز با رشد ۱۱۳ درصدی به ۱۳ هزار و ۴۰۵ میلیارد تومان بالغ شد که ۵۱ درصد ارزش معاملات کل بازار را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افت ۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۱۰ هزار و ۳۲۴ میلیارد تومان رسید.

فرابورس و دی صدرنشینان جدول معاملات

در معاملات امروز سهام فرابورس (شرکت فرابورس ایران) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۲۹۳ میلیارد تومان بود.

پس از فرابورس، حق تقدم سهام کگل بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شستا و برکت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد یک میلیارد و ۲۱۱ میلیون و ۶۸ هزار و ۱۷۵ سهم در صدر قرار گرفته است. پس از دی، نمادهای خودرویی بازار بیشترین حجم معامله را داشتند. خساپا در رتبه دوم قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. خودرو و خبهمن نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس