آخرین رنکینگ بهترین دانشگاههای جهان در سال ۲۰۱۸ توسط موسسه QS منتشر شد. این چهاردهمین نسخه از سری رتبه بندی های دانشگاههای برتر جهان منتشر شده توسط این موسسه است.

به گزارش رتبه آنلاین، برای ششمین سال متوالی (Massachusetts Institute of Technology (MIT رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و سه دانشگاه آمریکایی دیگر به نامهای استنفورد Stanford، هاروارد Harvard و موسسه کَلتِک California Institute of Technology در رده های دوم تا چهارم قرار گرفته اند.

با اینکه دانشگاه جدیدی وارد لیست ۱۰ دانشگاه اول رنکینگ نشده است ولی در میانه و پایین این رده بندی کشورهای زیادی رشد شایان ذکری داشته اند برای مثال کشور چین برای اولین بار ۶ دانشگاه در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا دارد و دانشگاههای روسیه نیز رشد قابل توجه ای داشته اند.

 

در زیر می توانید لیست ۲۰ دانشگاه برتر در سال ۲۰۱۸ را مشاهده کنید:

۱- (Massachusetts Institute of Technology (MIT آمریکا

۲- Stanford University آمریکا

۳- Harvard University آمریکا

۴- (California Institute of Technology (Caltech آمریکا

۵- University of Cambridge انگلستان

۶- University of Oxford انگلستان

۷- (UCL (University College London

۸- Imperial College London انگلستان

۹- University of Chicago آمریکا

۱۰- ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology سوئیس

۱۱- (Nanyang Technological University, Singapore (NTU سنگاپور

۱۲- (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL سوئیس

۱۳- Princeton University آمریکا

۱۴- Cornell University آمریکا

۱۵- (National University of Singapore (NUS سنگاپور

۱۶- Yale University آمریکا

۱۷- Johns Hopkins University آمریکا

۱۸- Columbia University آمریکا

۱۹- University of Pennsylvania آمریکا

۲۰- The Australian National University استرالیا

 

از جمله تغییرات مهم در آخرین رده بندی برترین دانشگاهها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفظ رتبه اول توسط MIT برای سالهای متمادی

در حالیکه نزدیک به ۱۸۰ دانشگاه از آمریکا و کانادا در این رنکینگ وجود دارند ولی هیچکدام در طی این سالها هرگز نتوانستند که از دانشگاه MIT پیشی بگیرند. با توجه به رشد اخیر دیگر کشورها در زمینه تحصیلات عالی، دانشگاههای آمریکایی کار دشواری برای حفظ رتبه فعلی خود و همچنین جذب اساتید و دانشجویان ممتاز بین المللی خواهند داشت به نحوی که رتبه ۲۱ دانشگاه برتر آمریکا و کانادا نسبت به رنکینگ سال قبل شاهد نزول بوده اند.

حرکت صعودی دانشگاههای روسیه

با توجه به افزایش کمک های دولت روسیه به دانشگاههای این کشور و ارائه تسهیلات تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در سالهای اخیر، از ۲۴ دانشگاه روسی که در رنکینگ جهانی قرار دارند نسبت به رنکینگ سال گذشته تنها ۳ دانشگاه تنزل رتبه داشته اند و ۲۱ دانشگاه دیگر یا رتبه خود را حفظ کرده و یا شاهد صعود در رتبه بندی بوده اند. برترین دانشگاه روسیه  Lomonosov Moscow State University است که به صورت مشترک در رتبه ۹۵ دنیا قرار گرفته است.

ادامه سیر صعودی دانشگاههای چین

اتفاق هیجان انگیز برای کشور چین در سال ۲۰۱۸ قرار گرفتن ۶ دانشگاه چینی در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان برای اولین بار است در حالی که به صورت کلی چین دارای ۵۰ دانشگاه در رنکینگ ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان می باشد. دانشگاه Zhejiang University و دانشگاه University of Science and Technology in China ورودیهای جدید در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر هستند.

دنیا در حال کوچکتر شدن

با بررسی دقیق رده بندی امسال به این نتیجه میرسیم که بسیاری از کشورها در اقصی نقاط جهان با بهبود شرایط تحصیلی و آموزشی خود در حال ورود به رنکینگ برترین دانشگاههای جهان هستند به نحوی که در لیست امسال برزیل و آرژانتین نیز دارای نماینده هستند و همچنین در دیگر نقاط دنیا کشورهایی مانند چین، روسیه و عربستان شاهد رشد بوده اند. این موضوع به این معنا است که دیگر دانشجویان بین المللی برای تحصیلات با کیفیت نیازی به سفر به چندین کشور محدود ندارند و با در نظر گرفتن تغییرات اخیر در اکثر نقاط دنیا می توان در یکی از دانشگاههای برتر جهان تحصیل کرد.

در نهایت از میان دانشگاههای ایرانی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان برترین دانشگاه ایران در رتبه ۴۸۰-۴۷۱ قرار گرفته است.

 

مطلب مرتبط:

معرفی موسسه QS

آخرین رتبه بندی دانشگاهها در سال ۲۰۱۶

برترین شهرهای تحصیلی دنیا در سال ۲۰۱۷