دلیل سرکوب تقاضا در بازار چیست

هدف واقعی از فشار فروش‌ها مشخص نیست و قطعاً دود این شرایط به چشم تمام فعالان بازار سرمایه خواهد رفت و با نابود کردن اعتماد مردم، دیگر نمی‌توان انتظاری از بازار سرمایه داشت؛ “اعتماد” یعنی پویایی بازار و فعلاً هیچ نشانی از پویایی در این بازار وجود ندارد.

به گزارش رتبه آنلاین از بورس نیوز با وجود ریزش سنگین قیمتی در اکثر سهم‌های بازار، همچنان فشار فروش‌ها بر گرده بازار سرمایه سنگینی می‌کند و به‌محض آنکه سهمی اندکی به سمت تعادل حرکت می‌کند، بلافاصله با فشار عرضه حقوقی‌ها مجدداً صف فروش می‌شود. این شرایط، ظن دستوری بودن ریزش‌های بازار سرمایه را برای برخی فعالان این بازار، ایجاد کرده است.

نادر جزایری، مدیرعامل کارگزاری بهین پویا در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: در شرایطی که وضعیت بازار سرمایه به‌گونه‌ای است که هیچ تقاضایی برای خرید وجود ندارد و نقدینگی جدیدی هم وارد این بازار نمی‌شود، فشار فروش‌ها باعث می‌شود بار منفی در بازار ماندگار شود و همین وضعیت، ظن تعمدی بودن ریزش‌ها را تقویت می‌کند. در روزهای گذشته هم در بعضی نمادها تقاضا وجود داشت؛ ولی این تقاضا با فشار عرضه‌ها سرکوب شد.

وی افزود: اعتماد مردم نسبت به بازار سرمایه از بین رفته و هر چه این وضعیت بیشتر به طول انجامد، بازگرداندن اعتماد ازدست‌رفته بازار هم دشوارتر خواهد بود. بازار سرمایه ما پویا نیست و باید به‌نوعی مانع از فشار فروش‌ها شد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سؤال که “اگر فرضیه تعمدی بودن منفی‌های بازار سرمایه را بپذیریم، چه هدفی دنبال می‌شود؟” گفت: اگرچه پیش‌بینی‌هایی در این مورد می‌توان داشت؛ ولی هدف واقعی از فشار فروش‌ها مشخص نیست و قطعاً دود این شرایط به چشم تمام فعالان بازار سرمایه خواهد رفت و با نابود کردن اعتماد مردم، دیگر نمی‌توان انتظاری از بازار سرمایه داشت. “اعتماد” یعنی پویایی بازار و فعلاً هیچ نشانی از پویایی در این بازار وجود ندارد.

وی اضافه کرد: برای جذاب شدن این بازار یا باید خبر مثبت و بااهمیتی به بازار سرمایه مخابره شود و یا اینکه دامنه نوسان کلاً حذف شود. البته حذف دامنه نوسان می‌تواند سهم‌های وابسته به درآمدهای ارزی را منفی کرده و سایر نمادها هم تحت تأثیر این سهم‌ها، منفی شود. معتقدم راهکار برون‌رفت از مشکلات بازار سرمایه، کاهش مداخله‌ها و جلوگیری از سیاست زدگی‌های این بازار است. بازار سرمایه باید راه خود را برود و می‌توان با مشوق‌هایی مثل تعیین تکلیف دامنه نوسان یک‌بار برای همیشه (نمی‌توان هر روز تصمیمی در مورد دامنه نوسان معاملات گرفت و با هر روندی، دامنه نوسان را دست‌کاری کرد)؛ مشوق‌های مالیاتی و… به جذابیت بازار سرمایه کمک کرد.

جزایری ضمن تأکید بر غیرمنطقی بودن منفی‌های کل بازار، اظهار کرد: احیای برجام و لغو تحریم‌ها، خبر بدی برای بازار سرمایه ما نیست؛ ولی عده‌ای فعالان این بازار نگران کاهش نرخ ارز و تأثیر آن بر بازار سرمایه هستند. اما با فرض پذیرش احتمال کاهش نرخ ارز، بازهم دلیلی برای منفی‌های سهم‌هایی که فروش داخلی دارند یا از کاهش نرخ ارز منتفع می‌شوند، وجود ندارد. با توجه به چشم‌انداز مذاکرات و لغو تحریم‌ها و… منفی‌های بازار سرمایه علت منطقی ندارد و فقط و فقط ناشی از بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نسبت به فضای این بازار است.