دوشنبه 1 مرداد 1403
خانهخبرورزشیدربی سرخابی در بین 5 دربی برتر جهان

دربی سرخابی در بین 5 دربی برتر جهان

تقابل دو تیم مطرح شهر تهران در بین پنج دربی برتر دنیا قرار دارد.

به گزارش رتبه آنلاین به نقل از سایت «realsport101.com» انگلیس به بررسی برترین دربی‌های جهان پرداخته که در این بین «دربی تهران» نیز در رده پنجم بهترین رقابت‌های سنتی فوتبال جهان جای دارد.

در گزارش این سایت آمده است:

دربی کمتر شناخته شده تهران (دربی سرخابی) پیش از این در سال ۲۰۰۸ از سوی مجله «ورد ساکر» به عنوان مهمترین دربی قاره آسیا معرفی شده بود. این دربی تقابلی بین دو تیم بزرگ پایتخت ایران یعنی استقلال و پرسپولیس است و هزاران نفر از هواداران فوتبال از سراسر شهر برای تماشای این بازی گردهم می‌آیند، به طوری که حتی از دیوارها و آگهی‌های تبلیغاتی آویزان می‌شوند تا فقط یک نگاه اجمالی به این بازی بیندازند.

از حیث استانداردهای فوتبالی، دربی تهران پدیده‌ای نسبتاً جدید است و در دهه ۱۹۶۰ میلادی زمانی که فوتبال در ایران رو به رشد بود، پدیدار شد. به آغاز این دربی بازگردیم، دربی تهران یک بازی یک‌طرفه بود و هواداران پرسپولیس بسیار بیشتر از طرفداران استقلال بودند، اگرچه حالا بر اساس آمار IFF، امروزه استقلال طرفداران بیشتری در سطح ایران و جهان نسبت به رقیب همشهری خود دارد.

دربی تهران که شباهت بسیاری به دربی بین قاره‌ای (گالاتاسرای – بشیکتاش) دارد، معنای تکمیلی پیدا کرده زیرا طرفداران ایرانی یک هویت جمعی ایجاد کرده‌اند: در دهه ۱۹۷۰ میلادی هواداران پرسپولیس خود را از طبقه کارگری جامعه می‌دانستند، این در حالی بود که استقلال به تدریج به عنوان یک باشگاهی مطرح شد که بسیاری از هوادارانش از طبقه سطح بالای جامعه ایران بودند و طبق همیشه تفاوت‌ها منجر به رقابت شدیدی می‌شود.

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید