بورس نتوانست پوکر کند + نمودار

روز (چهارشنبه ۲۰ اسفند) تابلوی بورس پایتخت پس از سه روز سرخ‌پوش شد.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس پس از ۳ روز صعود پیاپی، ۳ هزار و ۳۶۵ واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و ۲۰۶ هزار واحد رسید.

نزول اندک شاخص

در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی ۶ هزار واحد افت کرد. و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز گذشته ۳ هزار و ۳۶۵ واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و ۲۰۶ هزار و ۷۸۱ واحد رسیده بود.

مسیر حرکت شاخص هم‌وزن در تمام روز نزولی بود و در پایان معاملات ۵۳۹ واحد نسبت به دیروز پائین آمد و در رقم ۴۳۱ هزار و ۸۰۸ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس نیز ۳۷ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۸۱ واحد رسید.

افزایش خروج پول حقیقی

در روز چهار‌‌شنبه برای نوزدهمین روز کاری متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۸۹۴ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته ۲۶ درصد افزایش یافته است.

در مقابل رقم خالص پول حقیقی ورودی به اوراق دولتی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ۱۸۴ میلیارد تومان رسید که در مقایسه با روز گذشته رشد ۵۰۰ درصدی داشته است.

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی را شبندر (پالایش نفت بندرعباس) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۸۲ میلیارد تومان بود. پس از شبندر، شستا و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

در معاملات روز چهارشنبه نمادهای فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) بزرگان قرمزپوش بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشتند.

گروه سبز بورس

در روزی که ۷۰ درصد نمادهای بازار افت قیمت داشتند نمادهای معدنی گروه «استخراج کانه‌های فلزی» بازار سهام مانند اپال، ومعادن، کچاد، کگل، تاصیکو، کروی و کنور رشد قیمت داشتند.

رشد ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته ۱۰۱ درصد افزایش یافت و به رقم ۱۴۷ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۹ درصد افزایش یافت و ۳ هزار و ۳۵۳ میلیارد تومان شد.

 عرضه و تقاضای بورس

شرکت رایان هم افزا (رافزا) با صف‌ خرید ۴۹ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از رافزا، کزغال (زغال سنگ پروده طبس) و ساراب (سیمان داراب) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۰۸ میلیارد تومانی داشت. پس از دی، پتایر (ایران تایر) و خزر (فنرسازی زر) بیشترین صف فروش را داشتند.

در سمت تقاضا، ۶۴ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۳۶ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۸۸ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۲ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

ارزش معاملات بازار

در روز چهارشنبه ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۴ هزار و ۶۲۹ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌سه‌شنبه ۴۵ درصد افزایش یافته است. ۷۳ درصد از ارزش کل معاملات بازار به اوراق دولتی تعلق دارد. ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم) نیز ۴۰ درصد کاهش یافت و به رقم ۳ هزار و ۷۲۱ میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش معاملات خرد سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله ۸۷۲ میلیارد تومان بود.

برکت در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز چهارشنبه برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۳۴۶ میلیارد تومان بود.

پس از برکت، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شستا و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

صدرنشینی وغدیر در جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز سرمایه گذاری غدیر با نماد معاملاتی وغدیر با تعداد ۳۹۱ میلیون و ۵۹۹ هزار و ۳۷۸ سهم در صدر قرار گرفته است. بانک تجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شپنا تعلق داشت. بانک صادارت و بانک ملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس