مهلت ۳۰ روزه مشمولان برای نحوه آزادسازی سهام عدالت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، کمتر از ۱۰ روز دیگر در هشتم خرداد ۹۹ به پایان می رسد.

پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام می توانند از طریق شرکت های کارگزاری بورس ، خرید و فروش بخشی از سهام عدالت را آغاز کنند. در همین خصوص پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با روح الله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران به گفت و گو نشسته است .

مشمولین سهام عدالت، که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده اند، چگونه می توانند دارایی سهام خود را مشاهده کنند یا آن ها را بفروشند؟

طبق دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت، شرکت های کارگزاری مسئول هستند که خدمات دریافت سفارش های خرید و فروش سهام عدالت را به تمام مردم در سراسر کشور ارائه دهند. به محض اینکه، زیرساخت دسترسی به دارایی سهامداران توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار در اختیار شرکت های کارگزاری قرار گیرد، شرکت های کارگزاری سامانه سهام عدالت خود را رونمایی خواهند کرد. تمام مشمولان سهام عدالت، از طریق سامانه سهام عدالت هر یک از ۱۰۸ شرکت کارگزاری، می توانند پس از اعلام آزادسازی سهام عدالت، برای مشاهده ریز دارایی سهام خودشان یا فروش هر میزان از سهام خود اقدام کنند.

آیا مشمولین سهام عدالت، برای فروش سهام خود نیاز به کد بورسی و مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دارند؟

طبق تصمیماتی که در شورای عالی بورس و  سازمان بورس و اوراق بهادار گرفته شده است، هیچ یک از خدمات مربوط به مشمولین سهام عدالت نیاز به مراجعه حضوری نخواهد داشت. چنانچه افراد شماره تلفن همراه و حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی (samanese.ir) وارد کرده باشند، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به صورت خودکار برای همه مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر خواهد کرد و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ جایی نخواهند داشت. در صورتی که زیرساخت لازم توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی در اخیتار شرکت های کارگزاری قرار گیرد، احراز هویت افراد برای دریافت خدمات از شرکت های کارگزاری نیز به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام خواهد شد.

برای دریافت وجوه حاصل از فروش سهام چطور؟

همانطور که مطرح شد، کافی است شماره حساب بانکی به نام خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی وارد کرده باشند. پس از اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی زیرساخت لازم را در اختیار شرکت های کارگزاری قرار دهد و رسما آزادسازی اعلام شود، مشمولان از طریق سامانه های سهام عدالت شرکت های کارگزاری می توانند سفارش فروش سهام خود را در صورت تمایل، ثبت کنند. در همان مرحله، مشتری انتخاب می کند که مایل به دریافت وجه حاصل از فروش است یا اینکه تمایل دارد نزد کارگزار باقی بماند تا برای سایر خرید و فروش های سهام مورد استفاده قرار دهد.

آزادسازی سهام عدالت کی انجام می شود؟

تصمیمات مربوط به زمان بندی آزادسازی و سایر موضوعات مرتبط را سخنگوی آزادسازی سهام عدالت اعلام خواهد کرد. اما از نظر سامانه ها و زیرساخت ها، به محض اینکه زیرساخت های لازم را شرکت سپرده گذاری مرکزی در اختیار شرکت های کارگزاری قرار دهد، امیدواریم که سامانه های سهام عدالت شرکت های کارگزاری در اسرع وقت یعنی در کمتر از ۲ هفته آماده خدمت به تمام مشمولان سهام عدالت باشند.