دوشنبه 10 بهمن 1401
خانهنظام‌های رتبه‌بندیشرکت‌های مشاورهمعرفی مرکز ملی اندازه گیری توان اجرایی

معرفی مرکز ملی اندازه گیری توان اجرایی

در سال ۱۳۸۷ اولین دوره این جشنواره با استفاده از پایگاه داده سامانه ملی اندازه گیری و تجزیه و تحلیل شاخصهای بهره وری و با همراهی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران آغاز به کار کرد.

جشنواره ملی بهره‌وری در راستای تحقق ماموریت خود که همانا انتخاب و معرفی بهترین عملکرد ها در زمینه بهره وری است و به منظور ترویج فرهنگ بهره وری و لزوم هدفگذاری سازمانها بر اساس بهبود شاخصها بر آن است تا از طریق برگزاری مسابقه بهره وری توجه تمامی بخشهای اقتصادی کشور را به سمت موضوع بهره وری سوق دهد و از این مسیر اهداف برنامه های توسعه کشور را عملیاتی کند.

رویکرد جشنواره ملی بهره وری در سطح خرد ایجاد مراکز ملی به منظور پر نمودن فضاهای خالی موثر و کلیدی در رشد و شکوفایی اقتصادی و ارتقای رقابت پذیری در سطح کلان است.

از این رو با شناسایی نقاط قابل بهبود در فضای کسب و کار و عوامل تاثیر گذار بر آن ها، از مسیر خرد به کلان برای تحقق این مهم عمل می شود.

در راستای ایفای نقش پیشبرنده در افزایش بهره وری سازمانها و شرکت های کشور، همچنین افزایش توان رقابت پذیری سازمان ها و بنگاه های ایرانی در محیط کسب و کار  ملی و بین‌المللی، مرکز اندازه گیری توان اجرایی به منظور اندازه گیری و ارتقاء توان اجرایی از فروردین ماه 1394 راه اندازی شد.

بررسی های انجام شده بر شاخص های بهره وری بنگاه های اقتصادی طی 10 سال گذشته، حاکی از آن است که مهمترین موضوع تاثیر گذار بر کارایی و اثربخشی بنگاه های اقتصادی، موضوع اجرا (Execution) می باشد. این مرکز با حمایت و سرمایه گذاری بخش خصوصی زیر چتر جشنواره ملی بهره وری ایجاد و راه اندازی شده است و رویکرد کاملاً ملی داشته و هیچگونه وابستگی به بودجه دستگاه ها و نهادهای دولتی ندارد.

این مرکز با خدمات آموزش، ارزیابی و بهبود توان داخلی از تکنیک های معتبر بین المللی و روش ارزیابی xQ (بهره اجرا – Execution Quotient) استفاده می نماید که میزان تمركز سازماني را بر روي اهداف الويت دار، اندازه گيري نموده و مسير بهبود در امر اجرا را براي سازمان ترسيم مي نمايد که از منابع مستندات موسسه فرانکلین کاوی، موسسه مشاور مدیریت Bain&Company، شرکت مکنزی و شرکا، موسسه هریس اینتراکتیو و شبکه کسب و کار هوشمندانه کانادا استفاده گردیده است. این تکنیک سازمان ها را در تشخيص نواحي قابل بهبود در اجرا، آگاه مي سازد. با توجه به بین المللی بودن متدلوژی امکان مقایسه توان اجرا با سایر سازمان ها در ایران و خارج از ایران نیز میسر می باشد.

طرح رتبه بندی توان اجرایی سازمان های ایرانی

در راستای ایفای نقش پیشبرنده در افزایش بهره وری سازمان ها و شرکت های کشور، همچنین افزایش توان رقابت پذیری سازمان ها و بنگاه های ایرانی در محیط کسب و کار  ملی و بین‌المللی، مرکز اندازه گیری توان اجرایی زیر چتر جشنواره ملی بهره وری به منظور اندازه گیری و ارتقاء توان اجرایی راه اندازی گردید. با توجه به ضرورت اندازه گیری، پایش و توسعه توان اجرایی سازمان های دولتی، خصوصی و عمومی، این مرکز اقدام به اندازه گیری توان اجرای سازمان ها و شرکت ها جهت رتبه بندی آن ها نموده است. لازم به ذکر است تمامی مراحل ثبت نام، فرایند نظرسنجی و اعلام نتیجه متقاضیان مطابق تعرفه های زیر انجام خواهد پذیرفت.

ادامه مطلب …

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید