دوشنبه 3 مهر 1402
خانهاسلایدر اصلی10 شرکت اثرگذار بر شاخص بورس

10 شرکت اثرگذار بر شاخص بورس

 

در نیمه نخست امسال براساس تحولاتی که در هر صنعت رخ داده است، شرکت های بورسی با افت و خیزهای بسیاری همراه بوده اند. برخی از شرکت ها با رشد خود شاخص کل بورس را بالا کشیدند و برخی نیز تاثیر منفی برآن گذاشته اند.

به گزارش رتبه آنلاین، براساس تحولاتی که در بازارهای جهانی طی ماه های اخیر رقم خورده است، شرکت های فلزی و پالایشی با رشد ارزش سهام خود توانسته اند تاثیر مثبتی بر شاخص داشته باشند به طوری که در نیمه نخست امسال همواره ردپای این شرکت ها در رشد شاخص کل بورس دیده می شود. در بازارهای جهانی قیمت کامودیتی ها یا کالاهای پایه مانند فلزات اساسی و مواد معدنی با رشد قیمتی قابل توجهی همراه بود ه اند و همین افزایش قیمت باعث رشد ارزش سهام شرکت هایی شد که به نوعی با این کالاها ارتباط دارند.

درمیان این شرکت ها 10 شرکت با تاثیر مثبت و منفی از سوی شرکت بورس اوراق بهادار تهران معرفی شده اند. شرکت فولاد مبارکه اصفهان بین شرکت های با تاثیر مثبت برشاخص جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. این شرکت در شش ماهه نخست امسال هزار و 371 واحد برشاخص بورس تاثیر مثبت داشته است. پس از آن شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس قرار دارد که تاثیر 867 واحدی بر شاخص داشته است. همچنین شرکت ارتباطات سیار ایران و ملی صنایع مس به ترتیب با تاثیر مثبت 670 و 558 واحد برشاخص در رتبه های سوم و چهارم قرار دارند. پس از این شرکت ها به ترتیب شرکت های معدنی و صنعتی گل گهر، فولاد خوزستان، خدمات انفورماتیک، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و توسعه معادن و فلزات در جایگاه پنجم تا دهم قرار گرفته اند.

از شرکت هایی که بیشترین تاثیر منفی برشاخص بورس را در شش ماهه اول امسال داشته اند، نام شرکت پتروشیمی پردیس دیده می شود که 301 واحد باعث افت شاخص شده است. فولاد خراسان، بانک ملت و نفت، گاز و پتروشیمی تامین با ترتیب با تاثیر منفی 207، 169 و 149 واحدی در رتبه های بعدی قرارگرفته اند.

همچنین بانک تجارت و گروه مپنا هر یک با 85 واحد تاثیرمنفی رتبه های پنجم و ششم را به خود اختصاص داده اند. حفاری شمال، توسعه صنایه بهشهر، دارویی رازک و سرمایه گذاری ملی ایران چهار شرکت دیگری هستند که در فهرست تاثیرگذاران منفی بر شاخص شناخته شده اند.

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید