شنبه 1 اردیبهشت 1403
خانهخبراقتصادی۱۴ شرکت صندوق بازنشستگی در راه بورس

۱۴ شرکت صندوق بازنشستگی در راه بورس

۱۴ شرکت صندوق بازنشستگی در راه بورس

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه پس از برگزاری جلسات مرتب، ۱۴ شرکت صندوق بازنشستگی کشوری در مسیر بورسی شدن قرار گرفته‌اند، گفت: حتما همه هلدینگ‌های صندوق وارد بازار بورس خواهند شد.

به گزارش رتبه آنلاین از گسترش نیوز، اکبر افتخاری در جلسه با اعضای کارگروه شفافیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: سه شرکت زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری تا پایان سال وارد بازار بورس می‌شوند.

وی با بیان اینکه به دلیل تغییرات مدیریتی در سال گذشته، بسیاری از کارها که از قبل آغاز شده بودند، ابتر مانده‌اند و بنیان بسیاری از کارها در صندوق بازنشستگی کشوری تازه گذاشته شده است، فعالیت‌های صندوق بازنشستگی کشوری در ارتباط با شفافیت را در سه بخش اقتصادی، اجتماعی و سازمانی تقسیم‌بندی کرد و به تشریح آن پرداخت.

هوش تجاری (BI) برگزاری مجامع فصلی و بورسی شدن

افتخاری در بخش اقتصادی به پروژه BI (هوش تجاری)، برگزاری مجامع فصلی و پیگیری بورسی شدن شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: پروژه BI یکی از بزرگترین دستاوردهای صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه شفافیت است که نسخه به‌روز شده آن به زودی رونمایی عملیاتی می‌شود.

او با بیان اینکه «جلسات مرتب هفتگی برای نهایی کردن BI تشکیل می‌شود»، گفت: این یکی از پروژه‌های صندوق بازنشستگی کشوری است که از قبل وجود داشته، ولی کامل نبوده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، گفت: اکنون با بازتعریف شاخص‌ها و احصای ۵۷ شرکت، هم شاخص‌ها و هم شرکت‌های حاضر در این پروژه به‌روز رسانی شده‌اند و فعالیت‌های آنها به روشنی در سایت قابل دسترسی است.

وی برگزاری مجامع فصلی را یکی دیگر از فعالیت‌های صندوق بازنشستگی کشوری در جهت عمل به شفافیت خواند و گفت: بر اساس شاخص‌های تجمیعی با همه شرکت‌ها و هلدینگ‌ها توافق کرده‌ایم و آنها هر سه ماه یک بار بابت عملکردشان به ما پاسخگو هستند. به این ترتیب که عملکرد سال‌های ۹۷ و ۹۸ خود را گزارش می‌دهند و برنامه‌های عملیاتی شان برای سال ۹۹ را روشن می‌کنند.

افتخاری با بیان اینکه با استفاده از این شاخص‌ها، سطح بالاتری از بودجه برای ما روشن می‌شود، افزود: تا پیش از این شرکت‌های تابعه به هلدینگ‌های صندوق گزارشی از بودجه نمیداده‌اند، ولی اکنون تمام شرکت‌ها و هلدینگ‌های صندوق بودجه‌های مشخص برنامه‌ریزی شده‌شان را تحویل داده و نهایی کرده‌اند.

افتخاری با تاکید بر اینکه ساماندهی به بودجه‌ریزی صندوق یکی از خواسته‌های وی در آغاز کار مدیریتی‌اش بوده است، گفت: تصمیم داریم که به زودی تمام صورت‌های مالی شرکت‌هایمان را بر اساس شاخص‌های IFRS (استانداردی برای گزارشگری مالی بین‌المللی) هماهنگ کنیم تا همه به یک زبان با ما سخن بگویند و این یکی از نمادهای شفافیت است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری پیگیری جدی بورسی شدن شرکت‌های تابعه و هلدینگ‌ها را از دیگر نشانه‌های حاکمیت شفافیت در صندوق بازنشستگی دانست و افزود: در آغاز هیچکدام از شرکت‌های ما شرایط بورسی شدن را نداشتند؛ ولی پس از برگزاری جلسات مرتب درباره بورسی شدن شرکت‌ها، ۱۴ شرکت در مسیر بورسی شدن قرار گرفتند که از این میان، سه شرکت تا پایان سال وارد بازار بورس می‌شوند.

افتخاری تاکید کرد: همه هلدینگ‌های صندوق بازنشستگی کشوری حتما بورسی می‌شوند.

ارتباط با مخاطبان با ارسال متمرکز پیامک و مرکز SRM

افتخاری شفاف‌سازی از طریق ارتباطات را وجه اجتماعی شفافیت در صندوق بازنشستگی کشوری خواند و گفت: این امر از طریق فعال بودن مرکز پیامک و همینطور مرکز ارتباط با ذینفعان SRM این مهم عملیاتی می‌شود.

او با بیان اینکه سامانه SRM سامانه‌ای آنلاین و ۲۴ساعته است، گفت: در این سامانه ارائه خدمات به صورت آنلاین، سریع، دوسویه و فرآیندمحور است و ذینفعان ازطریق آن می‌توانند هرگونه پرسشی را مطرح کنند و در لحظه از اینکه درخواست‌شان در کدام مرحله قرار دارد، آگاهی یابند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، تاکید کرد: با راه‌اندازی و اجرایی‌سازی این مرکز، تمام نیازهای مخاطبان صندوق بازنشستگی کشوری از یک درگاه مشخص پاسخ داده خواهد شد.

وی نظارت بر تصمیم گیری زیرمجموعه‌ها را از دیگر فعالیت‌های صندوق بازنشستگی کشوری در راستای عمل به شفاف‌سازی برشمرد و گفت: به این وسیله می‌توانیم از آنچه در شرکت‌ها در جریان است، مطلع باشیم و در تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری جلسات هفتگی با بازنشستگان و همچنین سفرهای استانی دو هفته یک بار نمایندگان مدیرعامل صندوق به استان‌ها برای ارزیابی عملکرد مدیران استانی و همین طور ارتباط رودررو با بازنشستگان اشاره کرد.

سیستم یکپارچه مالی، صورت‌های مالی و تحول دیجیتال

افتخاری همچنین، گفت: در حوزه سازمانی، ایجاد سیستم یکپارچه مالی-اداری، به روز شدن صورت‌های مالی و ایجاد کارگروه تحول دیجیتال از فعالیت‌های صندوق بازنشستگی کشوری برای ایجاد و تقویت شفافیت در این مجموعه است.

شفافیت در هدف گذاری، عملکرد و ارزیابی

در این جلسه، روزبه کردونی، رئیس موسسه پژوهش‌های تامین اجتماعی با بیان اینکه «ماموریت کمیته شفافیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سه بخش خلاصه می‌شود»، توضیح داد: در بخش نخست باید آنچه انجام شده است را در قالب یک پلتفرم مشخص به وزارتخانه ارائه کنیم. در بخش دوم باید تاثیر درونی این اقدامات در سیستم، ازجمله تاثیر بر جامعه هدف و کارکنان را نشان دهیم و در بخش سوم باید تاثیر بیرونی آن، مثلا در جلب هرچه بیشتر اعتماد اجتماعی یا سرمایه اجتماعی و رضایتمندی عمومی را به‌دست آوریم.

کردونی با خلاصه کردن فعالیت‌های صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه شفافیت به سه بخشِ شفافیت در هدفگذاری، شفافیت در عملکرد و شفافیت در نظارت و ارزیابی، گفت: باید بتوانیم ما به ازای این فعالیت‌ها را به سندی مکتوب تبدیل کنیم.

منبع: ایلنا

 

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید