یک شرکت جدید در راه بورس

بزرگترین تامین مالی بدهی شرکتی و نخستین اوراق بدهی از طریق رتبه‌بندی اعتباری در کشور توسط شرکت تامین سرمایه امین محقق می‌شود.

به گزارش رتبه آنلاین از تسنیم، سلمان خادم المله مدیرعامل تامین سرمایه امین در نشست خبری بزرگ‌ترین تامین مالی بازار سرمایه و نخستین اوراق بدون رکن ضامن در ایران با بیان این مطلب در خصوص برخی جزییات بزرگترین تامین مالی بدهی شرکتی و نخستین اوراق بدهی از طریق رتبه‌بندی اعتباری اظهارکرد: موضوع انتشار این اوراق تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز فولاد مبارکه بوده که مبلغ اوراق قابل انتشار ۱۰۰، ۰۰۰، ۰۰۰ میلیون ریال (طی ۵ مرحله هر یک به ارزش ۲۰، ۰۰۰، ۰۰۰ میلیون ریال) است. همچنین این اوراق پنج ساله و نرخ سود آن ۱۸ درصد است که در مقاطع زمانی سه ماه یکبار از تاریخ انتشار پرداخت خواهد شد.

ارکان انتشار اوراق

خادم المله در تشریح ارکان انتشار اوراق مذکور، گفت: عامل فروش اوراق کارگزاری امین آوید است. همچنین عامل پرداخت سود شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویۀ وجوه و در نهایت بازارگردان و متعهد پذیره‌نویس این اوراق را شرکت تأمین سرمایه امین بر عهده دارد.

چالش‌های قابل توجه رکن ضامن

مدیرعامل تامین سرمایه امین، اظهارکرد: پیش تر مکانیزم تأمین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار به گونه‌ای بود که انتشار اوراق نیازمند حضور یک نهاد مالی (عموماً بانک) به عنوان رکن ضامن بود. البته کارکرد ضامن، ضمانت اصل و سود است تا در صورت عدم ایفای تعهد توسط شخص تأمین مالی شونده، نسبت به پرداخت تعهدات وی اقدام کند.

خادم المله با اشاره به اینکه قبولی سمت ضامن توسط یک بانک حتماً باید به تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برسد که فرآیندی بسیار طولانی و پیچیده است، افزود: حضور ضامن باعث می‌شود که هزینه‌های انتشار بابت کارمزد ضمانت افزایش یابد، همچنین از سوی دیگر مکانیزم موجود کارایی بازار را کاهش می‌دهد. بر این اساس، درصورتی‌که یک بانک ضامن یک شرکت خوب و یک شرکت بد باشد، ریسک اعتباری هر دو شرکت مشابه شده و نرخ اوراق هم مشابه می‌شود. البته این درحالی‌ است که کارایی حکم می‌کند که شرایط تأمین مالی برای شرکت خوب مساعدتر شود.

تامین مالی براساس شایستگی اعتباری

مدیرعامل تامین سرمایه امین، تاکید کرد: برای کاهش بخش قابل توجهی از چالش‌های رکن ضامن، مکانیزم جایگزین، رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها بر اساس اوراق بهادار است تا شرکت‌ها بر اساس شایستگی اعتباری خودشان نسبت به تأمین مالی اقدام کنند.

خادم المله با اشاره به اینکه تامین سرمایه امین در بورس پذیرش شده افزود: به زودی سهام آن در نماد”امین” در بورس عرضه اولیه می‌شود.

اجاره سهام برای تامین مالی ۱۰هزار میلیارد تومانی

در این نشست خبری پورسعادت رئیس برنامه‌ریزی مالی و محرابی مدیر مالی فولاد مبارکه نیز از طریق اسکایپ اعلام داشتند: فولاد مبارکه ۵۰ درصد نیاز کشور را تأمین می‌کند و سالانه بیش از ۷.۷ میلیون تن فولاد تولید می‌کند. این اوراق به خاطر نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش از طریق بازار سرمایه منتشر می‌شود. امسال غیر از این موضوع، ۳هزار میلیارد تومان اوراق سلف منتشر کردیم. البته تامین این نقدینگی از طریق بازار سرمایه انجام شد. همچنین بر‌ای تحقق این تامین اخیر از طریق اجاره سهام خود در شرکت گل‌گهر استفاده کرده و به جمع‌آوری ۱۰هزار میلیارد تومان نقدینگی از طریق انتشار اوراق در بازار سرمایه اقدام می‌کنیم.

رتبه‌بندی برای انتشار اوراق بدون ضمانت

 همچنین عیوض‌لو مدیرعامل رتبه‌بندی پایا که رتبه‌بندی فولاد مبارکه را در این تامین مالی انجام داده بود، گفت: امسال با مصوبه هیأت مدیر سازمان بورس، تأمین مالی از طریق رتبه‌بندی شرکت‌ها و کسب درجه سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌ها انجام می‌شود. بر این اساس با توجه به اینکه فولاد مبارکه درجه سرمایه‌گذاری و رتبه اعتباری A+ کسب کرده می‌تواند اوراق بدون ضمانت منتشر کند.