از کارخانه تا کتابخانه، سرنوشت عجیب بنای یادگار پهلوی

گردشگری مجازی در کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان

در شهر کرمان یکی از زیباترین آثار تاریخی ر ا که می‌توان نام برد، کتابخانه ملی آن است. این کتابخانه‌ زیبا مربوط به دوران پهلوی اول است که در حدود ۹۰ سال قدمت دارد. کتابخانه‌ ملی کرمان در مقابل باغ ملی کرمان قرار دارد. سرنوشت این بنا هم مثل سایر بناهای تاریخی این شهر، جالب توجه است. 

به گزارش رتبه آنلاین از لست سکند، این عمارت تاریخی مربوط به سال ۱۳۰۸ است که در حدود ۹۰ سال قبل می‌باشد و به دستور تعدادی از سرمایه‌داران و تاجران شهرهای کرمان و رفسنجان و یزد، توسط محمدعلی راوری بنا نهاده شد و با عنوان کارخانه‌ ریسندگی و پشم‌ریسی که به کارخانه‌ی ریسندگی خورشید مشهور بود، تاسیس شد.

کتابخانه ملی کرمان

ریسندگی خورشید تا ۴۰ سال پیش، همچنان مشغول به فعالیت بود تا اینکه به خاطر مسائل سیاسی و ورود مدیران کارخانه به مسائل سیاسی، کارخانه را تعطیل کردند. پس از انقلاب اسلامی نیز تعدادی از ادارات ازجمله شهرداری و سازمان آب، قسمتی از سالن کارخانه را به نفع خود در اختیار گرفتند. تا اینکه بخشی از سقف‌های سالن کارخانه به دلیل زمین لرزه‌های سال‌های ۶۰ فروریخت و این ساختمان روز به روز به سمت تخریب پیشروی کرد.

کتابخانه ملی کرمان

سال ۱۳۶۸ کارخانه تعطیل شد و تمامی دستگاه‌های ریسندگی از این عمارت بیرون برده شدند و بعد از آن، بازسازی سالن و به کارگیری آن برای فعالیت‌های فرهنگی آغاز شد. در سال ۱۳۷۰ با همکاری سازمان میراث فرهنگی این عمارت به کتابخانه ملی کرمان تبدیل گردید.

کتابخانه ملی کرمان

ساختمان کتابخانه ملی کرمان، در یک طبقه‌ آجری شکل و در فضای فوق العاده‌ای بنا نهاده شد و ساختمان اصلی در مرکز این فضا قرار گرفته است. در نمای ساختمان از تزئینات نفیسی همچون آجرکاری‌های زیبا و گرانبها و کاشی‌کاری‌های معرق با بافتی زیبا استفاده شده است. محوطه‌ ساختمان نیز فضای سبزی خیره کننده داشته که با درختان سرو و حوضی زیبا تزئین‌ شده‌اند. سردر ورودی ساختمان نیز تزئینات منحصربه فردی داشته که در نوع خود بی‌نظیر است.

باهم به تماشای تصاویر زیبایی از این بنای ملی می‌نشینیم.

کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان

مطالب مرتبط