شنبه 29 اردیبهشت 1403
خانهاخبار روزپیش بینی بورس

پیش بینی بورس

بررسی وضعیت بورس امروز و پیش بینی بورس فردا 18 مرداد ماه 1402

وجود خبرهای ضد و نقیض در رابطه با مسائلی مانند عرضه خودرو در بورس کالا یا اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی، فعلا اجازه تداوم روند صعودی را به بورس نداده. از سمت دیگر به نظر می‌رسد که نگرانی‌های اخیر هنوز اثرات منفی خود را از دست نداده‌اند. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در نهایت کار خود را با یک کاهش ۰.۶۴ درصدی به پایان رساند. به محدوده ۲.۰۳۷ میلیون واحدی عقب‌نشینی کرد. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز در همین راستا با افت ۰.۸۴ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد نیز که به جز برخی روزها در سطوح پایینی نوسان می‌کند. امروز عدد ۴۵۰۷ میلیارد تومانی را ثبت کرد که با خروج پول ۶۰۷ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی همراه بود.

در روزهای گذشته برخی خبرها از احتمال تغییراتی در تصمیمات اخیر دولت در رابطه با صنایع به دست آمد. اما اگر به اتفاقات سه ماه گذشته بورس تهران نگاهی بیاندازیم، می‌توان به صورت کامل دلیل رفتار بازار را در این روزها متوجه شد. اتفاقاتی که از ۱۷ اردیبهشت ماه و عرضه‌های سنگین هماهنگ در یک زمان شروع شد. بعدها با مشخص شدن دلایلش، اندک اعتماد برگشته به بازار را نیز از بین برد. اعمال نرخ خوراک ۷ هزار تومانی برای پتروشیمی‌ها، لغو سود شناسایی شده توسط شپنا، وضع عوارض صادراتی بر محصولات خام و نیمه خام، خبرهای ضد و نقیض درباره عرضه خودرو در بورس کالا، شروع انتشار اوراق دولتی، شایعه توقف عملیات بورس کالا و بسیاری موارد دیگر که هرکدام به اندازه کافی برای زمین زدن بازار سهام کافی است.

نوسانات روزانه قیمت دلار در بازار آزاد نیز می‌تواند تا حدی بر رفتار بورس امروز اثرگذار بوده باشد. دلار فردوسی که در اواخر هفته گذشته توانست پس از مدتی خود را به بالای کانال ۵۰ هزار تومانی برساند.بعد از این که این کانال از بین رفت، بار دیگر در حدود ۴۹ هزار تومان نوسان می‌کند. روند اسکناس آمریکایی در بازار امروز نیز کاهشی است. از ابتدای معاملات خود تا زمان نگارش این گزارش، با افت ۴۰۰ تومانی، به ۴۹۳۰۰ تومان کاهش یافت.

دلار و تاثیر آن

بورس تهران همواره نگاه ویژه‌ای به روند قیمت دلار به عنوان سنجه‌ای برای انتظارات تورمی داشته. می‌توان انتظار داشت که اکنون به این کاهش قیمت واکنش دهد. از سمت دیگر مشخص نبودن و عدم اظهار نظر قطعی درباره چالش‌های اخیری که برای صنایع، ریسک‌پذیری فعالان بازار سرمایه را تا حد زیادی کاهش داد.

همانطور که در تصویر زیر پیداست، شاخص کل بورس دیروز توانست بار دیگر به بالای خط روند میان‌مدت خود صعود کند. اما امروز روند معکوسی را طی کرد و با کاهش ارتفاع همراه شد. از این رو می‌توان دو سناریو را برای شاخص در روزهای آینده در نظر گرفت. اگر شاخص کل بتواند در بورس فردا با برخورد به خط روند که اکنون نقش حمایتی دارد، به مسیر صعودی بازگردد، عملا پولبک اتفاق می افتد و هدف نماگر تالار شیشه‌ای محدوده ۲.۰۹ میلیون واحد خواهد بود. اگر این روند نزولی ادامه داشته پیدا کند و خط حمایتی به سمت پایین بشکند، احتمال کاهش تا حدود ۱.۹۵ میلیون واحد دور از ذهن نیست.

انتظار می‌رود که بورس فردا کار خود را در محدوده منفی آغاز کند. پس از مدتی به سمت تعادل حرکت کند اما احتمالا بار دیگر با روزی کم‌رمق و کم‌حجم مواجه باشیم.

بورس 18 مرداد 1402
بورس 18 مرداد 1402

منبع : فردای اقتصاد

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید