شنبه 18 آذر 1402
خانهاخبار روزپیش بینی بورس

پیش بینی بورس

تحلیل وضعیت بورس امروز و پیش بینی بورس فردا 27 شهریور ماه 1402

بورس تهران در شروع آخرین هفته شهریور ماه توانست عملکرد خوبی را نسبت به روزهای قبل‌تر خود داشته باشد. امیدها به بهبود معاملات در روزهای پیش رو افزایش یافت. در ادامه به بررسی اوضاع بورس امروز و پیش بینی بورس فردا میپردازیم.

بورس در شروع آخرین هفته تابستان توانست رنگ سبز بهتری را تجربه کند و نماگرهای تالار شیشه‌ای را با افزایش همراه کند. این روند افزایشی در ابتدا قدرت خوبی داشت. اما به مرور همچون روزهایی که در هفته گذشته سپری شد، سرعت تقاضا کاهشی شد و تقریبا یک ساعت پایانی بدون تغییر خاصی ادامه یافت.

شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در نهایت کار خود را با یک افزایش ۰.۴۳ درصدی به پایان رساند. همچنین در حدود ۲.۱۳۵ میلیون واحدی ایستاد. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز مسیر بهتری از شاخص کل را طی کرد و در انتها رشد ۰.۷۲ درصدی را به ثبت برساند. ارزش معاملات خرد سهام اما امروز توانست شرایط بهتری داشته باشد. بار دیگر از کانال ۳ هزار میلیارد تومانی عبور کند و عدد ۴۹۶۲ میلیارد تومانی را به ثبت برساند. همچنین تا یک قدمی کانال ۵ هزار میلیارد تومانی افزایش یابد. امروز همچنین شاهد ورود پول ۱۱۷ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

برگشت بورس :

قصه برگشت بورس از شرایط سخت ماه‌های گذشته از جایی شروع شد که خبر احتمال اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها قوت گرفت. پس از آن با انتشار نامه رسمی آن توسط وزیر اقتصاد تایید شد. این اما پایان ماجرا نبود. تغییر نرخ ارز پایه محصولات پتروشیمی و پالایشی در بورس کالا، امیدها به بهبود شرایط و تغییر رویکرد دولت به بورس را بیش از پیش افزایش داد. در این میان مسائلی همچون افزایش نسبی قیمت دلار در بازار آزاد، خبرهای مثبت برای گروه خودرویی، بسته حمایتی صندوق توسعه و مواردی از این دست نیز توانستند به بهتر شدن حال بازار سهام کمک کنند. اما همچنان برخی مسائل وجود دارند که توقف‌هایی را در این مسیر صعودی ایجاد می‌کنند.

اغلب کلاس‌های دارایی روزهای کم‌نوسانی را تجربه می‌کنند. اگر کاهش یا افزایش خاصی نیز در کوتاه‌مدت اتفاق بیافتد، قیمت‌ها خیلی سریع به محدوده‌های پایدار خود باز می‌گردند. نرخ دلار بازار آزاد نیز به عنوان یکی از نماگرهای روندساز در بسیاری از بازارها، چنین مسیری را در روزهای گذشته طی کرده و با وجود اینکه دو بار به کانال ۵۰ هزار تومانی نیز وارد شد، خیلی سریع خود را به محدوده‌های پایین‌تر بازگرداند به طوری در دو روز گذشته نیز شاهد این مسیر رفت و برگشتی بودیم.

شرایط سیاسی و تحریم ها :

طی روزهای اخیر با برگزاری نشست شورای حکام و بیانیه‌هایی که علیه ایران از سمت کشورهای غربی منتشر و تحریم‌های جدیدی که وضع شد، نرخ دلار در بازار آزاد قیمت‌های بالاتر از ۵۰ تومان را لمس کرد. اما زمان زیادی طول نکشید تا روند کاهشی به خود بگیرد و به حوالی ۴۹۸۰۰ تومان بازگردد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند به دلیل دخالت بازارساز در بازار ارز که این روزها دسترسی بهتری به منابع ارزی دارد، نوسان شدیدی را در قیمت دلار شاهد نیستیم که این موضوع یکی از دلایل عدم ایجاد روندهای پرقدرت در بورس تهران به شمار می‌رود.

به طور کلی سیاست‌های دولت و بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز و تورم باعث شد که بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف، روزهای کم‌رمقی را تجربه کنند و به نوعی با یک رکود همراه باشند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که برای ایجاد یک روند صعودی در بازار سهام، محرکی به جز متغیرهای تورمی نیاز است تا بتواند با نمایان کردن ارزندگی این کلاس دارایی در قیمت‌های کنونی، خریداران را برای خرید سهام قانع کند.

پیش بینی بورس فردا :

شاخص کل بورس پس از برگشتی که از میانه کانال ۱.۹ میلیون واحدی داشت، توانست رشد قابل قبولی را در کوتاه مدت تجربه کند. اما همانطور که در نمودار پیداست، شاخص کل بورس توانست پس از رشدهای پی‌درپی که طی روزهای گذشته داشت، خود را به حدود مهم ۲.۱۴ تا ۲.۲ میلیون واحد برساند که در گذشته با نوسانات زیادی در آن مواجه بود. کندل‌های شاخص کل اما اگر بتوانند طی همین مسیر و در روزهای آینده از ابر کومو عبور کنند، مسیر برای تداوم روند صعودی مهیاتر از قبل خواهد شد. اگرچه همچنان ایجاد روند صعودی قدرتمند در گرو عبور مذکور خواهد بود.

با توجه به تمامی نکات فوق در بالا و شرایطی که بازارهای جهانی در آخرین معاملات خود طی کردند، پیش بینی می‌شود که این روند مثبت و متعادل در بورس فردا نیز ادامه یابد.

منبع : فردای اقتصاد

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید