پیش‌بینی مهم از بورس این هفته

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به مهم‌ترین نکته در روند فعلی معاملات بورس و توصیه درباره پرتفوی سهامداری و افق زمانی سرمایه‌گذاری، وضعیت بازار را در هفته جاری پیش‌بینی کرد.

به گزارش رتبه آنلاین از بورس پرس، امیرعلی امیرباقری با اشاره به روند فعلی معاملات بورس گفت: معاملات بازار سهام در وضعیت فعلی به دو قطب سهام شاخص‌ساز و سهام شرکت‌های کوچک تبدیل شده که اکنون شاهد نوسان سفته‌بازانه در معاملات سهام شرکت‌های شرکت‌های کوچک در بازار هستیم.

وی افزود: مهم‌ترین نکته در روند فعلی معاملات بورس این است که تا زمانی که سهام بزرگ و شاخص‌ساز به ثبات نرسند و حرکت مطمئن صعودی را آغاز نکنند، کلیت بازار همراه با نوسان خواهد بود. نکته‌ای که باید مدنظر داشت ایفای نقش کلیدی نرخ ارز و تورم انتظاری در سهام بزرگ و شاخص‌ساز است. این سهم‌ها وابسته به نرخ ارز هستند و به عنوان مامنی برای پول‌های بزرگ در برابر تورم استفاده می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کاهش تورم انتظاری عنوان کرد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال آینده به سمت رکود کلی در اقتصاد پیش خواهیم رفت و در این زمان نه تنها بازار سرمایه بلکه همه بازارها با رکودی نسبی همراه خواهند شد و نباید انتظار روندی قوی را در معاملات بازار سهام به‌صورت کوتاه‌مدت داشته باشیم.

امیرباقری با تاکید بر اینکه اکنون بیشتر بازار سرمایه تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گرفته، ادامه داد: بیشتر چشم‌انداز این بازار معطوف به سیاست شده زیرا سیاست خارجی با محوریت برجام، تحریم‌ها و آزاد شدن منابع بلوکه ارزی تا حدودی منجر به کنترل نرخ ارز خواهند شد و در کوتاه‌مدت باعث کاهش قیمت ارز و رسیدن به نرخ‌های پایین می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه دولت در میان‌ و بلندمدت به این نتیجه رسید دست از کنترل دستوری نرخ ارز برداشته و آن را در حد تورم داخلی و خارجی نگه دارد، تصریح کرد: در این صورت دیگر شاهد شوک‌های ارزی که همیشه کلیت اقتصاد را با تهدید مواجه می‌کرد، نیستیم بنابراین با توجه به اینکه تورم رو به کاهش است و نمونه آن را می‌توان در همه بازارهایی سرمایه‌گذاری مشاهده کرد به همین دلیل نباید انتظار روند صعودی پرشتاب را در بازارها داشته باشیم.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نوسان ایجاد شده در برخی از سهام شرکت‌های بزرگ ناشی از ضعف تحلیل است، اضافه کرد: افراد با این تصور که برخی از سهام شرکت‌های بزرگ جزو سهام دولتی هستند و به دلیل حمایت حتمی دولت در مسیر صعودی قرار می‌گیرند، اقدام به سرمایه‌گذاری در این سهام می‌کنند در حالی که رسالت بازار سرمایه تامین مالی است و دولت هم به بازار سرمایه به چشم فضایی برای تامین مالی نگاه می‌کند.

امیرباقری تاکید کرد: نکته‌ای که باید سرمایه‌گذاران به آن دقت کنند گره خوردن مسائل سیاسی و اقتصادی با یکدیگر است و نمی‌توان فقط با تحلیل‌های ساده اقدام به خرید و فروش سهام در بازار کرد. بازار سرمایه از چند وقت گذشته به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کرده و دیگر سرمایه‌گذاری در این بازار کار چندان راحتی نیست. با توجه به اینکه بیشتر سهامداران از تجربیات حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این بازار برخوردار نیستند بنابراین برای ورود سرمایه‌ها به این بازار باید از افراد حرفه‌ای کمک بگیرند زیرا بازار سهام تخصصی است و فقط با چند شاخص محدود نمی‌توان اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار و انتخاب سهام کرد.

وی افزود: به سهامداران توصیه می‌شود افق زمانی برای سرمایه‌گذاری در بورس را تغییر دهند و به سمت سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار پیش روند زیرا در کوتاه مدت کسب بازدهی‌های چشمگیر در بازار میسر نیست و بهتر است در این بازار برای کسب سود بیشتر صبوری کنند. سهامداران باید در پرتفوی سهامداری در کنار سرمایه‌گذاری سهام از اوراق و اسناد خزانه استفاده کنند تا بتوانند ریسک پرتفوی را متعادل کنند و وجوهی با نقدشوندگی بالا داشته باشند.

امیرباقری با پیش‌بینی روند معاملات بورس در هفته جاری گفت: کلیت بازار سهام در هفته جاری نوسانی است و نمی‌توان شاهد روندی قوی بود. این امر در بلندمدت برای بازار مطلوب است زیرا از طریق ورود خریداران جدید و دست به‌دست شدن سهام کف‌های قیمتی صورت می‌گیرد و می‌توان مسیرهای جدید را در بازار شاهد باشیم.