پتانسیل های بازار سرمایه برای تداوم رشد بعد از کمی اصلاح

شرایطی ایجاد شده که تایم معاملات برخی نمادها به بعد از زمان معاملات بازار تغییر یافته و این وضعیت، بعضا به ابزاری برای تعدیل و اصلاح شاخص کل تبدیل شده است.

به گزارش رتبه آنلاین از بورس نیوز، اگرچه شاخص کل بورس امروز سبز کمرنگی له خود گرفته؛ ولی فشار فروش در بعضی نمادهای بازار مشهود است.

جواد عشقی نژاد مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: با توجه به وضعیت سایر بازارها، قطعا بازار سرمایه پتانسیل رشد بیشتر را خواهد داشت؛ اما از طرفی باید در نظر داشت که بازار همواره مثبت، ترس سرمایه گذاران را به همراه دارد و سرمایه گذاران حرفه ای، قاعدتا در مقطعی از این بازار کوچ خواهند کرد؛ بنابراین اصلاح منطقی است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، نسبت های بازار سرمایه بهم خورده و بعضی سهم ها، فراتر از ارزش های واقعی خود معامله می شوند و وقت آن رسیده که قیمت بعضی سهم ها اصلاح گردد. البته اگر قرار باشد تمام سهم های بازار سرمایه رشد کنند، باید بازار یکدست تر شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: شاخص بورس در این محدوده میتواند اصلاحی کوچک داشته باشد؛ ولی با در نظر گرفتن سایر حوزه های اقتصادی، بازار سرمایه امکان رشد بیشتر را خواهد داشت؛ اما تداوم روند مثبت بازار سرمایه، هم نیاز به پیش نیازهایی در بخش اجرا و از سمت مجریان بازار و هم رفتارهای حرفه ای تر از سوی فعالان بازار سرمایه خواهد داشت.

وی افزود: نکته حائز اهمیت دیگر، شیفتی شدن بازار سرمایه است. در بازار سرمایه، باید تمام سهم ها منطبق بر شرایط و وضعیت سایر سهم های بازار حرکت کنند و الان، شرایطی ایجاد شده که تایم معاملات برخی نمادها به بعد از زمان معاملات بازار تغییر یافته و این وضعیت، بعضا به ابزاری برای تعدیل و اصلاح شاخص کل تبدیل شده است. اگر تمام سهم ها در یک مقطع زمانی واحد و همزمان با یکدیگر، معامله شوند، قطعا رفتار منصفانه تر و منطقی تری در روند سهم ها شاهد خواهیم بود.

این فعال بازارسرمایه تصریح کرد: نکته مهم دیگر این ماجرا این است که همگی ما در یک شرکت اسلامی فعالیت می کنیم و مچ نشدن معاملات در موعد مقرر خود و گاها مطلع نشدن از وضعیت معاملات تا پایان تایم بازار، به معنای حق الناسی است که به گردن فعالان این بازار خواهد ماند و این شرایط هم باید اصلاح شود‌.

عشقی نژاد در مورد گزینه های ارزنده تر بازار برای سرمایه گذاری گفت: بعضی گروه های بازار فراتر از حد معقول رشد کرده اند و اینک در حال اصلاح قیمتی هستند. بعضی گروه ها هم تابع مواردی از جمله وجود بخشی از سهام شرکت در پرتفوی صندوق ها دارا دوم و دارا سوم و… و شایعاتی پیرامون این موضوع هستند. در مورد این دو گروه، نظری ندارم؛ ولی بعضی صنایع و گروه ها به ارزش واقعی خود نزدیک تر هستند و پتانسیل رشد دارند.

مدیرعامل مدبران اقتصاد در پایان خاطرنشان کرد: از جمله برخی نمادهای گروه پتروشیمی، برخی سهم های گروه برق و گاز و بخار، و بعضی شرکت های سرمایه گذاری که دارایی های بیشتری در اختیار دارند و هلدینگ های تخصصی که روی یک حوزه خاص، سرمایه گذاری کرده اند؛ برای سرمایه گذاری مناسب تر هستند.