وضعیت مالی هما خراب است!

کاپیتان علیرضا برخور گفت: اکنون وضعیت مالی هما خراب است و فقط در بخش ارزی، نزدیک به ۸۲۰ میلیون دلار بدهی وجود دارد و ما نیز در تلاشیم تا به هر نحو ممکن، مشکلات مالی آن‌را برطرف کنیم.

به گزارش رتبه آنلاین از وزارت راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) خواستار اقدام ملی و حرکت جهادی و انقلابی دولت جهت پرداخت بدهی‌های معوقه این شرکت شد.

کاپیتان علیرضا برخور، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به تشریح وضعیت بدهی‌های این شرکت پرداخت و اظهار کرد: اکنون وضعیت مالی هما خراب است و فقط در بخش ارزی، نزدیک به ۸۲۰ میلیون دلار بدهی وجود دارد و ما نیز در تلاشیم تا به هر نحو ممکن، مشکلات مالی آن‌را برطرف کنیم.

  وی با اشاره به نامه اخیر دفتر رئیس‌جمهوری خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر کمک یک هزار میلیارد تومانی به هما، ضمن قدردانی از این اقدام عنوان کرد: البته صدور اینگونه نامه‌ها باعث می‌شود تا همه فکر ‌کنند که پرداخت‌ها انجام شده است و در نتیجه انتظارها از هما بالا می‌رود و مشکلاتی از جنس دیگر برای این شرکت فراهم می‌شود.

  برخور تصریح کرد: تاکنون وزیر راه و شهرسازی با تمام قدرت و توان از هما دفاع کرده است و تلاش کرده تا مشکلات این شرکت را برطرف کند؛ اما همانگونه که می‌دانیم وزیر نیز تا حدودی اختیارات دارد و نمی‌توان حل تمامی مسائل را از سوی ایشان انتظار داشت.

  مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: هرچند اکنون دولت جهت کمک به هما هماهنگ است؛ اما تاکنون اقدامی در این راستا انجام نشده است. رفع مشکلات هما به یک اقدام ملی و حرکت جهادی نیاز دارد.

   وی خاطرنشان کرد: مشکلات شرکت هما فقط به تحریم یا کرونا مربوط نمی‌شود؛ بلکه در نبود نقدینگی و دیگر مسائل، ما تاکنون نه تنها نتوانسته‌ایم هواپیماها را بازسازی کنیم، بلکه امکان بهسازی آنها را نیز نداشته‌ایم که در نتیجه هواپیماهای ما یکی پس از دیگری زمین‌گیر و از خط خارج شده‌اند.

  برخور دلیل افزایش بدهی‌های هما را به عدم پرداخت تقسیط‌ها طی دهه‌های گذشته مربوط دانست و در این‌باره عنوان کرد: خریدهایی که در گذشته انجام شده و بدهی‌هایی که از گذشته بر جای مانده‌اند، باعث مشکلات فزآینده برای این شرکت شده‌اند.

  مدیرعامل شرکت ایران ایر گفت: اکنون این شرکت نمی‌تواند بدی‌ها را پرداخت نماید و لازم است تا دولت با یک اقدام ملی و حرکت جهادی و انقلابی به این موضوع خاتمه دهد و بدهی‌های هما را پرداخت کند.

  وی اظهار کرد: چنانچه دولت پول ارزی در اختیار هما بگذارد، ما می‌توانیم ناوگان‌ ایران‌ایر را بهسازی کرده و در نتیجه درآمدزا باشیم. قطعا به تبع این اتفاق خواهیم توانست بخشی دیگر از بدهی‌ها را خودمان پرداخت کنیم.