دوشنبه 1 مرداد 1403
خانهخبرخواندنی‌هاعجیب ترین خلیج زمین+تصاویر

عجیب ترین خلیج زمین+تصاویر

به گزارش رتبه آنلاین، تصور کنید مشغول قایق‌سواری هستید و با هر پارویی که می‌زنید، آب دریا به رنگ آبی درخشان درمی‌آید. شاید این تصویر به نظر رویا باشد، ولی باید گفت که واقعیت دارد. جزیره‌ای در پورتوریکو بانام جزیره «ویکوئس» وجود دارد که خلیجی بسیار معروف با نام خلیج «ماسکیتو» دارد. این خلیج به این دلیل محبوب است که پلانکتون خاصی در آن زندگی می‌کند که باعث درخشان شدن آب آن می‌شود.

این پلانکتون چگونه به رنگ آبی درخشان درمی‌آید؟ این نوع خاص پلانکتون «پیرودینیوم بهامنس» نام دارد که نوعی پلانکتون تک‌سلولی است.

این پلانکتون در آب زندگی می‌کند، هر زمانی که جریان آب آشفته شود، این آشفتگی ممکن است براثر پارو زدن و یا امواج رخ دهد، پلانکتون‌ها درخشان می‌شوند و تعداد آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در هر گالن آب این خلیج حدود ۷۰۰,۰۰۰ عدد پلانکتون درخشان وجود دارد.

اما چرا این خلیج ماسکیتو نام دارد. معنای واژه ماسکیتو، پشه است ولی نام این خلیج به خاطر دلیل عبور کشتی با نام ماسکیتو از آن، ماسکیتو نام گرفته است. کشتی ماسکیتو متعلق به دزد دریایی محبوبی بوده که به دزد خوب شهرت داشته است. این دزد دریایی رفتاری شبیه به رابین‌هود داشته و از افراد پولدار دزدی کرده و به افراد فقیر می‌بخشیده است، به همین دلیل به احترام او نام این خلیج، ماسکیتو است.

کمپین‌های حفاظت از محیط‌ زیست، از هجوم و بازدید بی‌رویه از این خلیج ناراضی هستند و دلیل این نارضایتی را تأثیر بد بر روی محیط زیست این منطقه است. مواد آرایشی بهداشتی که زنان استفاده می‌کنند و استفاده از عطرها در فضای اطراف خلیج؛ باعث کمتر شدن درخشش پلانکتون‌ها در آب می‌شود و هر چه میزان بازدیدکننده در یک‌زمان مشخص بیشتر باشد، میزان درخشش آب هم کمتر است. در سال‌های اخیر بازدید از این خلیج محدودشده است و برای بازدید از آن باید محدودیت‌ها را در نظر داشته باشید.

 

همه چیز درباره عجیب و غریب ترین و درخشان ترین خلیج کره زمین! +تصاویر

 

همه چیز درباره عجیب و غریب ترین و درخشان ترین خلیج کره زمین! +تصاویر

 

 

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید