روز سه‌شنبه شاخص کل بورس برای سومین روز پیاپی رشد کرد تا سه روز متوالی صعودی را ثبت کند.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، در معاملات روز سه‌شنبه بازار سهام تمام شاخص‌های تابلوی بورس سبزپوش شدند. شاخص کل بورس ۲۱ هزار و ۶۲۴ واحد رشد کرد، شاخص هم وزن نیز ۲ هزار و ۹۷۰ واحد بالا آمد و شاخص فرابورس رشد ۸۵ واحدی داشت.

سومین روز صعود

در ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس صعودی شد و در ۲۰ دقیقه ابتدایی ۱۲ هزار واحد بالا آمد و به کانال ۱٫۲ میلیونی پا گذاشت. در پایان معاملات شاخص کل به سطح یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید تا نسبت به روز دوشنبه ۲۱ هزار و ۶۲۴ واحد معادل ۱٫۸ درصد رشد کرده باشد.

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز ۲ هزار و ۹۷۰ واحد رشد کرد و در رقم ۴۲۳ هزار و ۵۸ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۸۵ واحد صعود کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۵۳۹ واحد رسید.

بورسبورس

ورود پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی کل بازار سهام ۲۴۹ میلیارد تومان بود و شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم. در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی را شپنا داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن بیش از ۳۷ میلیارد تومان بود. پس از شپنا، فولاد و فخوز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، ۹۱ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۹ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۸۹ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۱ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد قیمت ۶۰ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، ۲۸۹ نماد رشد قیمت داشتند که ۲۱۴ نماد بورسی و ۷۵ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۱۶۷ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۱۱ نماد بورسی و ۵۶ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۶۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۴ درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

امروز فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) بزرگان سبزپوش بازار هستند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص دارند.

کاهش نقدشوندگی بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۴ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز دوشنبه ۵۶ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز ۱۰ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۰ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان رسید.

بورس

رشد ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ۳۴ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۱۶۳ بود. همچنین امروز در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز دوشنبه ۱۴ درصد افزایش یافت و به رقم هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۴۹ درصد کاهش یافت و ۴۴۶ میلیارد تومان شد.

عرضه و تقاضای بورس

امروز شرکت زغال سنگ پروده طبس (کزغال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید ۲۶۰ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کزغال، سپیدار (سپیدار سیستم آسیا) و فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۶۲ میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) و چخزر (صنایع چوب کاسپین خزر) بیشترین صف فروش را داشتند.

خزر در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز سه‌شنبه خزر (شرکت فنرسازی زر) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۳۳۳ میلیارد تومان بود.

پس از خزر، سایپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شستا و کلوند در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

خودرویی‌ها صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، ایران خودرو با تعداد یک میلیارد و ۷ میلیون و ۸۵ هزار و ۳۳۳ سهم در صدر قرار گرفته است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. بانک تجارت و بانک پارسیان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.