شنبه 11 آذر 1402
خانهخبراقتصادیقیمت گل نصف شد

قیمت گل نصف شد

قیمت گل نصف شد
اکبر شاهرخی گفت: وضعیت فروش گل در شب عید نسبت به سال گذشته بدتر بود اما در حال حاضر قیمت گل نسبت به بازار شب عید پنجاه تا ۶۰ درصد ارزان شده و فروشنده‌ها دنبال مشتری هستند.

به گزارش رتبه آنلاین از گسترش نیوز، آیا پرورش‌دهندگان و فروشندگان گل و گیاه از رکود کاملی که اوائل شیوع کرونا؛ دامن اعضای این صنف را گرفت رهایی پیدا کرده‌اند؟ برای بررسی بیشتر این موضوع با رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه زینتی تهران به گفتگو نشستیم.

اکبر-شاهرخی

حداکثر بهره‌برداری در اوج کرونا

سال گذشته، دور ریختن گل و گیاه زینتی توسط کشاورزان، صحنه‌ای بود که تقریباً در همه کشورها دیده می‌شد. در اوج دوره شیوع کرونا تولید و تجارت گل به صفر رسید چون دیگر خبری از عزا و عروسی و محافل و اجتماعات نبود. به‌تدریج از شدت بیماری و محدودیت‌هایی که دولت‌ها برای کنترل آن در نظر گرفته بودند کاسته شد اما صنعت تولید و فروش گل در همه جای دنیا به یک اندازه احیا نشد؛ برخی از آن‌ها به‌سرعت خود را با شرایط جدید منطبق کردند و با تقویت فروش اینترنتی گل اجازه ندادند که قدرت برندشان در بازار کم شود. گل‌فروشی‌ها تعطیل شدند اما تعداد اندکی که به قدرت اینترنت پی برده بودند از سیل سفارشات اینترنتی بهره‌‌مند شدند. به‌این‌ترتیب وقتی تجارت به حالت عادی درآمد نه تنها سهم خود را از بازار حفظ کرده بودند بلکه بر فروش خود افزودند. این زیرکی هوشمندانه در کنار یک پدیده دیگر باعث شد که موفق‌ها یکی از بهترین دوران کسب‌وکار خود را تجربه کنند: گل ذاتاً با عاطفه و احساس انسان‌ها پیوند خورده است. وقتی آدم‌ها نتوانند به تعطیلات بروند، دوستان و آشنایان را ببینند به تبادل گل، این نماد و نشانه اظهار علاقه و مهربانی رو می‌آورند. به‌این‌ترتیب افزایش غیرمنتظره تقاضا برای گل و گیاه باعث شد که کشورهایی مثل انگلستان با کمبود شدید این محصول مواجه شدند. در کشور خودمان وضعیت از چه قرار است؟ عمر بسیار کوتاه گل و گیاه زینتی باعث شد که ضرر بسیاری به فعالان این بازار وارد شود؟ آیا اکنون وضعیت کسب‌وکار آن‌ها به حالت عادی بازگشته است؟

اکبر شاهرخی، رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تزئینی تهران در مورد گران شدن گل در شب عید به خبرنگار گسترش نیوزگفت: «کرونا باعث شد در سال گذشته تولیدمان ۷۰ درصد کمتر شود؛ به همین دلیل امسال میزان کاشت گل کاهش یافت. این موضوع باعث ورشکستگی بسیاری از اعضا شد. علت گرانی سنبل در ایام عید، خراب شدن آن بود که باعث شد تولیدش کم شود».

وی افزود: «وضعیت فروش گل در شب عید نسبت به سال گذشته بدتر بود اما در حال حاضر قیمت گل نسبت به بازار شب عید ۵۰ تا ۶۰  درصد ارزان شده و فروشنده‌ها دنبال مشتری هستند».

شاهرخی در مورد صادرات گل اظهار داشت: « گل به کشورهای عراق، ترکمنستان، تاجیکستان و بقیه کشورهای همسایه صادر می‌شود و میزان صادرات در دوران کرونا تغییری نکرده و راحت صادر می‌کنیم».

وارد بازار فروش گل نشوید

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تزئینی گفت: «اگر شخصی در تهران بخواهد وارد صنف گل‌فروشی شود و خودش مغازه داشته باشد تقریبا نیاز به ۲۰ میلیون سرمایه دارد. همچنین اگر کسی در حال حاضر گل فروشی بزند به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست؛ مخصوصا اگر توانایی لازم را هم نداشته باشد».

دلالان عامل اصلی گرانی گل

وی در سخنان پایانی خود گفت: «بیشترین مشکل گران شدن گل، دلال‌ها هستند. اگر هزار تا گل‌فروش داشته باشیم در عوض ۴ هزار دلال داریم. دلالان پول دارند و می‌توانند جنس را انبار می‌کنند و بعد به قیمت گران بفروشند. اگر واسطه‌ها نبودند گل به این میزان گران نمی‌شد و علت گرانی امسال هم آنها بودند».

 

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید