بسته خبری ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در کنار اخبار سیاسی دو نکته مهم دیگر نیز دارد قول جهانگیری به سهامداران و شرایط وصول مالیات از شرکت کنندگان در پیش فروش شکه

به گزارش اقتصادنیوز سرنوشت مذاکرات وین با رویکرد احیای برجام اکنون دو سویه به خود گرفته است؛ در سویی طرفین از عالی ترین سطح مذاکرات و گام های روی به جلو خبر میدهند و در سویی دیگر به نظر همه چیز حالت ابهام و نامشخصی دارد.اسحاق جهانگیری معاون اول به سهامداران جزء قول حمایت داد.دستورالعمل سازمان امور مالیاتی در خصوص چگونگی مالیات خریداران سکه از بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ ابلاغ شد که براساس آن، تا ۵ قطعه سکه مشمول مالیات نیست.

اخبار کلان ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

 درحالی دور سوم مذاکرات وین در قالب بررسی متون در کارگروه‌های مختلف ایجاد شده برای چگونگی رفع تحریم های امریکا در حال انجام است که خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی گفته که لغو بخش عمده ای از تحریم های امریکا که توسط دولت ترامپ صورت گرفته، در حال انجام است، روسیه این موضوع را رد کرده و منابع ایرانی مطلع نیز گفته اند فعلاً اتفاق خاصی نیفتاده. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز با اشاره اینکه ایرانی ها در مذاکره جدی اند، اما مذاکرات در ابهام و نامشخص است، تاکید کرده: هنوز چیزی قطعی نشده که مذاکرات وین در مورد ایران در هفته های آینده به توافق برسد. پیش تر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفته بود: پیشرفت‌هایی در گفت‌وگوهای وین درخصوص احیای برجام حاصل شده است اما واشنگتن تنها تحریم‌های مغایر با برجام را لغو خواهد کرد.  گزارش آسوشیتدپرس البته این بخش از اختلافات در مذاکرات وین را برجسته کرده است؛ در واقع چالش اصلی بر سر لغو تحریم های غیر هسته ای امریکاست چرا که دولت ترامپ تحریم های غیر هسته ای را علیه ایران اعمال کرده که عملا میتواند مزایای استفاده از برجام را برای ایران بی اثر و انکار کند. عباس عراقچی رییس هیأت مذاکره‌کننده ایرانی با روسای هیأت‌های سه کشور اروپایی، انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس خدمات خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه اتریش روز جمعه جلساتی را برگزار کرد.

در همین حال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روز جمعه در اظهاراتی ابراز امیدواری کرده، اجرای قرارداد هسته ای ایران (برجام) در چارچوب قبلی خود و به طور کامل بازگردانده شود. جو بایدن، رئیش جمهور امریکا نیز در نخستین نشست مشترک با کنگره امریکا در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی مدعی شد: ما از نزدیک با متحدان خود همکاری خواهیم کرد تا تهدیدات ناشی از ایران و کره شمالی را از طریق دیپلماسی و بازدارندگی شدید مقابله کنیم.

پوتین

درکنار این اتفاقات، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی عنوان کرد: قدرت‌های جهانی در تلاشند تا توافق هسته‌ای را تا اواسط ماه مه (پایان اردیبهشت) و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس انرژی اتمی احیا کنند. شبکه پرس‌تی‌وی اما به نقل از منابع مطلع ایرانی خبر داد که امریکا هنوز حاضر به لغو همه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی واقعی آن نشده است. البته محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در سفر به کویت گفته است: نشانه‌های مثبت در وین و منطقه به چشم می‌خورد. در همین حال اروپا نیز اعلام کرده، دیپلماسی در عالی‌ترین سطح برای احیای برجام جریان دارد. پیش‌تر میخائیل اولیانوف، رئیس هیات روسیه در وین در گفت و گو با لوموند ضمن ابراز امیدواری نسبت به پیشرفت جلسات وین عنوان کرده بود: اکنون بهترین زمان برای آمریکاست که گام نخست را در برجام بردارد و اموال بلوکه شده ایران را آزاد کند. البته ‌برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارند که دولت آمریکا در حال برنامه‌ریزی است تا این هفته هیئتی شامل تعدادی از مقام‌های ارشد آن کشور را به خاورمیانه فرستاده تا در مورد ‎مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای منطقه مذاکره کند. اسرائیل مدعی شده، لغو تحریم‌های ایران تا چند هفته آینده حتمی است و البته در اظهارات گزاف ادعا کرده، توافق بد با ایران (اشاره به احیای برجام)، منطقه را به جنگ میکشاند!

همسو با مذاکرات وین، سازمان اطلاعات سوئد در گزارش اطلاعاتی سالانه خود مربوط به سال ۲۰۲۰ مدعی شد: ایران به دنبال «فناوری سوئدی» برای استفاده در برنامه «تسلیحاتی» اتمی خود است. این ادعا در حالی مطرح میشود که بر اساس ادعای اسنادی امنیتی در آلمان هم که هفته گذشته منتشر شد، ایران تلاش خود برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی در طول سال ۲۰۲۰ را متوقف نکرده است (!)ایران البته با تکذیب هر دو گزارش منتشره در سوئد و آلمان، انتشار چنین گزارش هایی را موانع و دست اندازی برای احیای برجام و رفع تحریم ها همزمان با بازگشت امریکا به برجام میداند. در خبر دیگری، شرکت نرم افزاری SAP آلمان هم از تجارت با ایران خبر داد. دویچه وله خبر داده این همکاری با جریمه ۸ میلیون دلاری روبه رو شده است. همچنین در خبر مهم دیگری اعلام شده، العربیه به نقل از دستیار سرپرست امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا با تکرار بیانیه سیا اعلام کرد که هیچ‌گونه دیدار بین بیل برنز و مقامات ایرانی در منزل فواد حسین، وزیر خارجه عراق روی نداده است.

با تمام وجود امیدواری ها بر سر توافق ایران و امریکا بر سر بازگشت به برجام، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی آنلاین در مرکز مطبوعات خارجی با تکرار ادعاهای بی‌اساس و نخ‌نما شده علیه ایران، مدعی شد تهران چالش‌های واضح و متمایزی برای واشنگتن دارد. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز مدعی شده: مقابله با تهدیدهای ایران در دریا و حمایت از شبکه‌های تروریستی و تداوم توسعه و تولید موشک‌های بالستیک، ضرورت امنیت ملی ما است.

در اخبار داخلی، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به طور رسمی اعلام کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کرد. برخی نشانه ها احتمال حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس به عنوان کاندیداهای رئیس جمهوری را جدی تر کرده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در کلاب هاوس در بخشی از سخنانش درباره بورس اعلام کرد: با اطمینان می گویم، هر حمایتی که لازم باشد از بازار سرمایه و سهامداران جز (خرد) انجام می دهیم، او در عین حال افزود:ممکن است اتفاقات اقتصادی موجب نزول شاخص بورس شد اما دخالت زیادی از سوی دیگران شد. من به دلیل جلسات متعددی که مجلس درباره بازار سرمایه داشت، جلساتم را تعطیل کردم. اگر بازار رشد داشت می گفتند کار ما بوده است، اگر سقوط می کرد، می گفتند کار دولت است. به گفته او این دولت حساسیت زیادی بر بازار سرمایه دارد و  هر حمایتی که،برای حمایت از سهامداران جزء لازم باشد انجام خواهد داد.

 جلسه سران قوا در هفته ای آینده در همین راستاست. بر اساس آمار وزارت اقتصاد، مجموع تامین مالی دولت از بازار سرمایه (بورس و فرابورس) در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۳۰ هزار میلیارد تومان بود. در تازه ترین رویدادها هم، میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی در کلاب هاوس گفته است: پنج شنبه ۹ اردیبهشت سازوکار راه اندازی صندوق های اهرمی به هیات مدیره سازمان بورس ارایه شد و امید می رود به زودی نهایی شود.

سازمان امور مالیاتی

اخبار صنایع ۱۱ اردیهشت ۱۴۰۰

در بازار نفت نیز خبرگزاری رویترز در گزارشی، به بالا رفتن تولید نفت ایران در ماه آوریل (۲۵ فروردین – ۱۰ اردیبهشت ۹۹) به عنوان نشانه افزایش صادرات نفت خام ایران در سال ۲۰۲۱ اشاره کرد. بانک گلدمن ساکس هم اعلام کرده، انتظار دارد در شش ماه آینده، قیمت نفت برنت به ۸۰ دلار در هر بشکه و وست تگزاس اینترمدیت به ۷۷ دلار در هر بشکه صعود کند.در همین حال دستورالعمل سازمان امور مالیاتی در خصوص چگونگی مالیات خریداران سکه از بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ ابلاغ شد که براساس آن، تا ۵ قطعه سکه مشمول مالیات نیست.

اخبار شرکت ها ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

در اخبار شرکت‌ها، فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران خودرو (#خودرو) در برنامه تلویزیونی دستخط، با اشاره اینکه تارا آماده ورود به بازار است، خبر داد: تولید انبوه گیربکس نیمه‌اتوماتیک امسال آغاز می‌شود. به گفته مقیمی بدهی‌های ایران خودرو به نظام بانکی کشور حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان و دارایی آن ۸۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان است.

مهدی صرامی، معاون اقتصادی پالایش نفت اصفهان (#شپنا) هم در گفت و گویی خبر داده: این شرکت با خرید حدود ۴۲ درصد سهام پتروشیمی اصفهان (#شصفها)، گام اساسی برای تبدیل‌شدن به پتروپالایش را برداشته است. پلی اکریل ایران هم اعلام کرد: صورتجلسه آغاز فرایند تحویل گیری بین هیئت حمایت از صنایع وزارت صمت و هیئت مدیره این شرکت (به استناد مصوبه شماره ۴۴۷ مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ هیئت حمایت از صنایع) با موضوع «موافقت تحویل کارخانه های پلی اکریل ایران» نهایی و اعلام شد.

در اخبار مربوط به شرکت‌های معدنی و فولادی، مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان (فجر) گفته است: همراه با برنامه‌ریزی و مدیریت فرایندها، رکورد ماهیانه تولید در خط نورد سرد به ۲۱ هزار و ۵۵ تن ارتقا یافت. همچنین خبر رسیده که پذیرش کنسانتره سنگ آهن معدنی و صنعتی چادرملو (#کچاد) پس از بررسی مدارک و مستندات در دویست و هشتاد و ششمین جلسه کمیته عرضه در ۷ اردیبهشت در بازار اصلی بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت. شنیده ها حکایت از فروش ۳۰ هزار تن شمش فولادخوزستان (#فخوز) با قیمت ۶۲۰ دلار/تن فوب بندر امام دارد . همچنین براساس اطلاعیه بورس کالا (#کالا) فرآیند تحویل در قرارداد آتی نقره تحویل اردیبهشت ۱۴۰۰ در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت انجام میشود.

جلسه مجمع عمومی سیمان بهبهان (#سبهان) در استان تهران (شهر تهران به آدرس سالن همایش شرکت بین المللی بازرسی کالای تجاری ، واقع در تهران خیابان استاد مطهری بعد از تقاطع قائم مقام فراهانی پلاک ۳۳۴ ) در ساعت ۱۵ روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت برگزار میشود. پارس سویچ (#بسویچ) نیز در مجمع فوق العاده اعلام کرد: افزایش سرمایه این شرکت از ۱۰۰ میلیارد تومان به ۲۰۰ میلیارد تومان (از محل سود انباشته) در مجمع به صورت قطعی تصویب و در اختیار هیئت مدیره قرار گرفت. افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری این مجمع نزد مرجع ثبت شرکت ها به ثبت میرسد.

خبر آخر اینکه، بانک آینده (#وآیند) در مدت سه ماه پایانی سال گذشته، تعداد ۵۱۳ فقره تسهیلات به‌مبلغ ۲۷٫۷ هزار میلیارد تومان پرداخت کرد.