شنبه 1 اردیبهشت 1403
خانهخبراقتصادیعرضه‌های اولیه هنوز جذابیت دارد؟

عرضه‌های اولیه هنوز جذابیت دارد؟

عرضه‌های اولیه هنوز جذابیت دارد؟

صرف نظر از باور سهامداران برای روند مثبت بورس به دلیل ایام خاصی از سال اما گویا عرضه اولیه که می‌تواند یک بورس سلامت را با روند مثبت همراه سازد اما خبر عرضه اولیه نماد شرکت زغال سنگ پروده طبس” در نماد «کزغال» نیز نتوانست تاثیر مثبت بر بازار سهام بگذارد.

در روزهای آغازین ماه جاری سهامداران با نزدیک شدن به روزهای ۲۲ بهمن به تصور حمایت‌های دولتی انتظار داشتند که بورس سبزپوش شود. این در حالی است که سیگنال‌های مثبت دست‌اندرکاران بازار سرمایه نظیر تغییر رئیس سازمان بورس، خبر عرضه‌های اولیه‌، کاهش نرخ دلار، آغاز پذیره نویسی و خبر عدم افزایش سود بانکی توسط رییس کل بانک مرکزی هم نتوانست مانعی برای روند نزولی بازار سهام شود و برخلاف پیش‌بینی کارشناسان موج منفی به بورس بازگشت .

به گزارش رتبه آنلاین از تجارت‌نیوز، صرف نظر از باور سهامداران برای روند مثبت بورس خبر عرضه اولیه نماد شرکت زغال سنگ پروده طبس” در نماد «کزغال» نیز نتوانست تاثیر مثبت بر بازار سهام بگذارد. هر چند به اعتقاد برخی از سهامداران این عرضه اولیه به قدری ناچیز است که اگر سهم هر کد بورسی به ۶۰۰ سهم هم برسد باز هم تاثیری در بازار ندارد. در این عرضه اولیه هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۶۰ سهم در بازه قیمتی ۱۹۵۰ تا ۲۰۵۰ تومان معادل ۱۲۳ هزار تومان خریداری کند.

در ادامه دیدگاه برخی از  مخاطبان را می‌خوانیم:

نقدینگی مردم زغال شد

« دمتون گرم ، اتفاقا این عرضه اولیه خیلی به موقع است چون نقدینگی مردم را تبدیل به زغال کردید. البته کاش به جای عرضه اولیه اسمش را عرضه آخریه می‌گذاشتید.»

«فردا کل بازار را به خاطر همین چند عدد که اونم می‌خواد چهارشنبه بیاد قرمز می‌کنند ، چرا متوجه نیستید دیگه بازار با این نقدینگی کم گنجایش عرضه اولیه را ندارد.»

«عرضه اولیه یعنی ریزش شدید بورس»

«قیمت گذاری‌هاشون خیلی باحاله ، اول که می‌خواد پولش برسه دست دولت ، قیمت طلا میدن بعد که رسید به مردم بی‌ارزش می‌شه.»

«فردا کزغال، پس فردا ومنقل ، پسین فردا ومواد و …. خجالت هم خوب چیزیه به جای حمایت از بازار دارین سیاه بازی می‌کنید.»

«کزغال با ۲ میلیارد سهم با قیمت ۲۰۵۰ می‌خواد عرضه اولیه بشه؟ مگه آدم مغزش معیوب باشه بخواد این سهم رو با این تعداد سهم و با این قیمت بخره. کپرور با ۵۴۰ میلیون سهم ولی دو برابر تولید کزغال داره رو ۴۰۰۰ تومن درجا میزنه کسی نمی‌خره . رو چه حسابی فکر کردن این سهم با این قیمت ازش استقبال میشه؟»

عرضه‌های اولیه گران هستند

«ریزش بازار چندان ارتباطی به عرضه اولیه نداره مگه تو این چند ماهی که بورس حال خوشی نداره جمعا چقدر عرضه اولیه اومده؟ مگه سال‌های قبل هم که عرضه اولیه داشتیم یا همین فروردین امسال که عرضه بزرگ شستا رو داشتیم بورس ریزش کرد؟بیاید برای ریزش بورس دنبال دلایل اساسی‌تر و ریشه‌ای‌تر باشیم و اونجا وقت بذاریم نه برای یه عرضه ۱۰۰ تومنی.»

«عرضه اولیه آوردن کمکی نمی‌کنه . متاسفانه مسئولین یا اسم این عملکردرو میذارن ایثارگری یا چشم می‌بندن ، یا شریک هستن متاسفانه دیگه به هیچ‌کس و هیچ چیزی اعتمادی نیست.»

«اصلاً ارگانی سازمانی رسیدگی کرد چرا عرضه اولیه‌هارو آنچنان رانتی و با تبانی بالا ارزشیابی سفارشی نمودن که بعد از این همه کاهش قیمت هنوز جذابیت ورود ندارد.»

«سهم ارزنده یعنی امروز شما خرید کردید ، فردا یکی بیاد بالاتر بخره اگر نه شک نکنید رفتید توی ضرر این کلمات اشاخص زیان‌دیده هست . سهم ارزنده با کدام اعتماد و کدام نقدینگی. فقط صبر.»

«عرضه اولیه هم یعنی نمک رو زخم سهامداران . این همه عرضه اولیه‌ها از قیمت عرضه‌شون پایین اومدن چه معنی می‌تونه داشته باشه؟ جز گران‌فروشی شرکت‌ها به مردم بدبخت حداقل خرید اتومات را غیر فعال کنید تا خودبه‌خود خرید نزنه ، ما عرضه اولیه نمی‌خواهیم ۸۰ درصد سرمایه ما که رفته.»

«سهام ایران ربطی به ارزندگی نداره هر وقت دلشون بخواد و با میل خودشون حرکت می‌کنند.»

«بورس الاکلنگی و دستوری است کسی سرمایه‌گذاری نمی‌کند. سهام‌داران واقعی همه تو ضرر هستند لذا انگیزه ورود پول بعد هفت ماه انتظار خنده‌دار است مردم به سمتی می‌روند که سود دارد نه بلوکه شدن پولشان.»

 

 

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید