شرکت چرخشگر تولید­کننده انواع سیستم‌‏های انتقال قدرت، سیستم‌‏های فرمان و تامین‏ کننده قطعات آن برای خودروهای سواری، ون، خودروهای دو دیفرانسیل و انواع خودروهای برون‌راهی همچون تراکتور بوده است.

به گزارش رتبه آنلاین، این شرکت در سال ۱۳۴۷ در زمینی به مساحت ۳۳۲،۰۰۰ مترمربع در منطقه صنعتی غرب تبریز تاسیس شده است. ابتدا موتورهای لیلاند دیزلی را مونتاژ و سپس با مونتاژ موتورهای لندرور به فعالیت خود ادامه داده و در سال ۱۳۶۵ طی قرارداد منعقده با شرکت ZF آلمان برای تولید گیربکس‏‌های سنگین و نیمه سنگین (تجاری)، وارد فاز اصلی فعالیت خود شده است. اکنون این شرکت تنها تولید­کننده گیربکس‏‌های سنگین برای انواع کامیونت، کامیون، کشنده، مینی‌‏بوس و اتوبوس در ایران است. محصولات این شرکت، گیربکس های ۴ تا ۱۶ سرعته و ماکزیمم گشتاور ورودی از ۱۹۰ نیوتن متر تا ۲۲۰۰ نیوتن متر را شامل می‏‌شود. در زمینه گیربکس‏‌های اتوماتیک شرکت چرخشگر سازنده گیربکس­‌های ۴ و ۵ سرعته تحت لیسانس ZF آلمان است که در اتوبوس­‌های داخل شهری بکار می‏‌رود.

این شرکت گیربکس‏‌های سنگین را تحت لیسانس شرکت ZF آلمان تولید می‌کند و صادرات به سازندگان بزرگ سیستم‏‌های انتقال قدرت و خودروسازان بزرگ دنیا از اهداف استراتژیک شرکت است. همچنین، در حوزه سیستم­‌های فرمان انواع خودروها، فعالیت­‌های گسترده­ای در بخش‏‌هایR&D ، مشاوره فنی و خدمات مهندسی، تأمین، تولید و تست دارد. این شرکت در حال حاضر تولید کننده و تأمین کننده جعبه فرمان­‌های دنده شانه­ای مکانیکی و هیدرولیکی خودروهای سواری است و نظر به چشم انداز خود، در حال توسعه فرمان‌­های نسل جدید الکتریکی است.

عباسیان آخرین وضعیت سودآوری و تحولات مالی، تکنولوژی و منابع شرکت را جنین بیان می‌کند؟ طبق بودجه پیش­بینی شده برای سال مالی ۱۳۹۹، برآورد EPS شرکت مثبت بوده ولی طی سه ماهه اول سال ۹۹ این شاخص خود را منفی نشان می‌­دهد که با روند تولید و فروش برای ۹ ماهه بعدی سال انتظار می­‌رود EPS نهایی مندرج در بودجه، محقق شد. در زمینه تحولات مالی، شرکت تغییرات چندانی در برنامه مالی خود نداشته و براساس منابع پیش­‌بینی شده، انتظار می‌­رود روند تولید و فروش شرکت طبق برنامه اجرا شد و بر اساس تکنولوژی و منابع موجود در شرکت، این انتظار دور از دسترس نخواهد بود.

ارزیابی وی در خصوص نوسانات قیمت سهام شرکت در کوتاه مدت و بلند مدت: هر چند تغییرات قیمت سهام شرکت­‌های سهامی با عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود، لیکن با توجه به روند پیش‌­بینی شده برای آینده شرکت، انتظار می­‌رود ثباتی در این بخش داشته باشیم، ضمن اینکه نوسانات بازار طی ماه­‌های اخیر شدید بوده و نظر ثابتی در این زمینه متصور نیست. تحولات اقتصادی، تحریم­‌ها و نوسان قیمت ارز می­‌تواند در این مورد موثر باشد.

قیمت سهام شرکت در اوایل سال با نرخ ۷۹۶۲ ریال شروع و امروز به مرز ۲۶۷۲۰ ریال رسیده است. ضمن اینکه در هر دوره افزایش، شرکت نسبت به آگاه­‌سازی سهامداران مبادرت ورزیده و آنها را از فعل و انفعالات شرکت باخبر کرده‌است.

دیدگاه او درباره موضوعات کیفیت و بهره وری و برنامه آتی شرکت برای حفظ بهره وری و ارتقای بیشتر: تلاش بشر همواره در راستای ایجاد امکانات بهبود زندگی، بهره‌­مندی از شرایط فرهنگی و اجتماعی بهتر و بیشتر بوده و برای رسیدن به آن، تولید بیشتر و بهینه را هدف اساسی خود قرار داده است. از طرفی تولید بیشتر و بهینه میسر نمی­‌شود مگر از طریق تولید بهره‌­ور. افزایش بهره‌­وری ضمن اینکه سبب افزایش کیفیت محصول شده و قیمت تمام شده آن را کاهش می‌­دهد، بازدهی سرمایه را نیز افزایش داده و توان پرداخت دستمزدهای بالا برای شرکت­ها را فراهم می­‌سازد که این هر دو از عـــــوامل اصلی ایجاد ثروت ملی محسوب می‌­شوند.

بنابراین، می‌­توان گفت که افزایش بهره­‌وری بهترین ابزار برای افزایش کیفیت و بهبود سطح زندگی مردم و ایجاد ثروت ملی است. از دیدگاه سیستمی با گسترش این تفکر در سطح منابع اقتصادی جامعه می‌­توان پیش‌­بینی کرد که افزایش بهـــره‌­وری شرکت­ها موجب افزایش بهره‌­وری ملی شده و آن نیز به بالارفتن قدرت خرید مردم، رونق اقتصادی، افزایش درآمد ملی، کاهش تورم و همچنین افزایش اشتغال در درازمدت منجر خواهد شد. از جمله راهکارهای افزایش بهره­‌وری نیز می‌­توان به کاهش ضایعات، ایجاد تعهد در کارکنان، توجه به کارکنان، استفاده بهینه از استعدادها، ایجاد انگیزه درکارکنان، توجه به تغییرات و… اشاره کرد.

چه راهکار هایی برای عبور از بحران در شرایط کنونی اقتصاد کشور در نظر دارید ؟ به نظر می‌­رسد قسمتی از موضوع بحران کنونی به تهدیدات و تحریم­‌های خارجی بر می­‌گردد. گمان بر این است که تنها راه­ حل محکم و استوار در شرایط کنونی نگاه به درون و داشته­ های موجود، چه از بعد کیفیت محصول و چه از بعد نیروی انسانی متعهد و کارآمد و اتکاء به توان داخلی است. با توجه به اینکه نیروی انسانی بزرگ­ترین و ارزشمندترین نیرو و سرمایه یک کشور است، باید به این نیرو فرصت و انگیزه داد تا سرمایه اجتماعی خود را شکوفا کرده و در جهت توسعه اقتصادی کشور ایده­‌ها و راه و روش نو ارائه داده و عملی کند. کما اینکه کشورهای مختلف پیشرفته امروزی جهان از همین تنگناها عبور کرده و به جایگاه ممتاز اقتصادی رسیده‌­اند. بنابراین، در وضعیت فعلی تنها راه نجات اقتصاد کشور، ایجاد زمینه برای حضور مردم در اداره اقتصاد کشور و تغییر نگاه مدیریتی در اداره کشور است.

بنابراین؛ ایجاد زمینه­‌های تولید داخلی با مدیریت جهادی و انقلابی با جهش تولید با هدایت نقدینگی به سمت تولید و همچنین رفع موانع تولید، که تولید می­‌تواند یک اقتصاد قوی ملی را در کشور تشکیل دهد و می‌‌تواند به شاخص­ های دیگر اقتصادی از قبیل تولید ناخالص داخلی، مسئله اشتغال، مسئله عرضه کالاها، مسئله رفاه عمومی جامعه و مسئله صادرات اثر بگذارد. به طور کلی تولید داخلی مایه افتخار ملی است. ما در شرکت چرخشگر با توجه به گفته‌های بالا، همه چیز را خلاصه کرده­‌ایم در بالا بردن میزان کمی و کیفی تولید تا با یک جهش تولید در محصولات شرکت بتوانیم به اقتصاد کشور کمک کنیم.

 عباسیان از دورنمای پیش روی صنعت کشور و همچنین درباره جایگاه خود دربین رقبا می‌گوید، او به رقبا و شرکت های فعال در اقتصاد ایران‌ توصیه می‌کند: در شرایطی که ما در تحریم‌­های شدید بین‌­المللی قرار گرفته‌­ایم با تغییر در برخی نگرش­‌ها و معیارهای قبلی و تعریف و فرضیه­‌سازی از مدل­‌های جدید و اعتقاد و باور عمیق به توان و بازوهای قدرتمند جوانان این کشور با افکار روز و مبتکرانه و به لطف تکنولوژی­‌های روز که به مدد جهان محلی شدن، به مدرن­ترین نوآوری‌­ها و نوسازی­‌ها دسترسی داریم، می­‌توان قافله اقتصادی ایران را از مرحله سخت عبور داد. بنابراین جهت نیل به این هدف ضروری است گام­‌هایی در همکاری و همدلی مجموعه پرسنل و مدیریت بخشی و فرابخشی، توسعه امر صادرات و تامین نیازهای داخلی برداشته شود. با عنایت به رعایت موارد ذکر شده، صنعت کشور در چند سال آینده با توجه به نیروی انسانی جوان و پتانسیل موجود در کشور، رشد بهتری خواهد داشت.

با دقت و توجه به تولید داخل و نگرش مدیریتی جهادی همراه با استفاده از نیروهای دانش­‌بنیان و انقلابی، پیش­‌بینی می­‌شود ایران جزو کشورهای مطرح در صنعت آسیا و جهان خواهد بود. بنابراین در این شرایط توصیه به سایر شرکت­های فعال در اقتصاد ایران مواردی از این قبیل است؛ ادامه روند تولید با جهش تولید، استفاده از شرکت­‌های دانش‌­بنیان و نیروهای دانشگاهی و ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه جهت دست­یابی به تکنولوژی­‌های جدید و ارتقای تکنولوژی‌­های موجود. طبق پیش‌­بینی‌­های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و تمامی کارشناسان اقتصادی جهان، ایران در آینده جزو ۵ کشور مطرح اقتصادی جهان خواهد بود و این نشات گرفته از شاخص­‌های موجود در داخل کشور است.

وی در خصوص بزرگترین چالش کنونی و برنامه های خود جهت عبور از این بحران افزود: بزرگترین چالش کنونی نگاه بیرونی به اقتصاد کشور است که باید در آینده این نگاه تغییر پیدا کرده و به یک نگاه انقلابی و درون‌­زا تبدیل شود. نگاه به بیرون همیشه کشور را دچار التهاب کرده و وابستگی شدیدی با خود خواهد آورد که هیچگاه مسیر پیشرفت اقتصاد کشور تحقق نمی‌­یابد. در مقابل نگاه به داخل، با خود اشتغال، کارآفرینی، رفاه و توسعه را به همراه دارد. برای مثال صنعت موشکی کشور که با یک نگاه درون‌­زا توانسته­‌ایم جزو کشورهای مطرح جهان در زمینه موشکی باشیم. بنابراین عبور از بحران کنونی با برنامه­‌هایی چون؛ تهیه مواد اولیه با حمایت از تولیدکنندگان داخلی، تعمیر و بازسازی ماشین‌­آلات کارخانجات با ایده‌­های جدید مهندسی، فروش تولیدات با استانداردهای جهانی و نگهداشت پرسنل و نیروهای فنی و مهندسی و اداری که با صرفه جویی در بخش­‌های مختلف و سبک‌­سازی و کمک دولت و سرمایه‌­گذاران داخلی میسر بوده و می­‌توان به مشکلات فائق آمد.

شرکت چرخشگر به عنوان معتبرترین، متخصص‌­ترین و شناخته­ شده­‌ترین تولید­کننده گیربکس در منطقه در سال­های اخیر دستاوردها و رتبه­‌هایی به شرح ذیل داشته است:

  • کسب رتبه واحد نمونه ملی (کشوری)
  • کسب رتبه واحد نمونه طرح برتر پژوهشی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • کسب رتبه واحد نمونه تحقیق و توسعه از خانه صنعت و معدن
  • کسب گواهینامه زرین اتاق بازرگانی ایران
  • کسب رتبه واحد نمونه صنایع نیرو محرکه بخش صنعت و معدن
  • کسب واحد نمونه استانی جشنواره امتنان وزارت کار و امور اجتماعی
  • کسب رتبه برترین کارگروه استانی طی سال­های ۹۴ تا ۹۷
  • کسب رتبه برترین کارآفرین استان
  • کسب رتبه واحد نمونه در طرح صنعتی
  • کسب رتبه واحد نمونه صنعتی استان در شش سال متوالی