سیاسی بازی در بورس به اعتماد ۶۲ میلیون نفر ضرر می‌زند

 ارائه کد بورس کالا به خودروسازان و قطعه‌سازان، آزادسازی بخشی از منابع ایران در کره جنوبی، عراق و عمان، اعلام برخورد با سیگنال فروش‌های بازار سرمایه از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و… از جمله موضوعاتی بود که دیروز توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی در حوزه بورس را به خود جلب کرده بود.

توصیه به دوری از ادبیات سیاسی در بورس

به گزارش رتبه آنلاین از دنیای‌اقتصاد، صحبت‌های محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاح رسمی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالای ایران، دیروز مورد توجه کاربران شبکه‌ اجتماعی توییتر قرار گرفت. دو بخش از صحبت‌ها بیشتر از دیگر اظهارنظرهایش مورد توجه قرار گرفته بود. بخش اول از این قرار بود که دهقان دهنوی بیان کرده بود «۶۲ میلیون سهامدار در بازارسرمایه حضور دارند که چشم امیدشان به این بازار است.» او در صحبت‌هایش به مقامات سیاسی کشور اشاره کرده و گفته بود که «مقامات سیاسی هم نمی‌توانند به این بازار بی‌توجه باشند، با این حال توصیه می‌کنم که در این بازار از ادبیات سیاسی دوری کنیم و با واژگان علمی و تخصصی در این بازار به ارائه نظرات بپردازیم، زیرا این بازار مسیر و جایگاهی اختصاصی دارد و گاهی صحبت‌هایی هرچند از سر دلسوزی ممکن است به اعتماد مردم آسیب وارد کند.» بخش دیگر صحبت‌های رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با حوزه رمزارزها بود. به اعتقاد او، سرمایه‌گذاری در رمز ارزها ضمن اینکه که اقدامی غیرقانونی است و ممکن است به از دست دادن سرمایه مردم منجر شود و سرمایه‌گذاری‌ای مبهم است، همچنین به خروج سرمایه از کشور و ضرر به اقتصاد منجر می‌شود. بخش اول صحبت‌های محمدعلی دهقان دهنوی، بیشتر مورد توجه فعالان سیاسی و اقتصادی قرار گرفته بود. این افراد که در گذشته در رابطه با شعارهای انتخاباتی سال ۱۴۰۰ مطالبی را در صفحه‌های شخصی خود در توییتر یا کانال‌هایشان در پیام‌رسان تلگرام نوشته بودند، دیروز درباره این مساله می‌نوشتند که پای تحلیل‌هایشان به سازمان بورس هم باز شده است. این افراد در گذشته در رابطه با این موضوع نوشته بودند که انتخابات ۱۴۰۰ بیشتر از اینکه رنگ و بوی سیاسی داشته باشد، رنگ و بوی بورس و مسائل اقتصادی را همراه خود دارد. اشاره این افراد به صحبت‌های رئیس سازمان بورس از این جهت بود که به گفته او امروز در حوزه بورس ۶۲ میلیون نفر سهامدار وجود دارد که سرمایه‌‌هایشان درگیر این حوزه است و اگر کاندیدایی شعار بهبود اوضاع بورس را بدهد یا در سازوکار این بازار سرمایه به نحوی دخالت کند که منجر به رشد شاخص و جبران ضرر سهامداران شود، قطعا سبد رای پر و پیمانی در انتخابات خواهد داشت. اما در این میان هستند افرادی که نسبت به این نگاه معترض‌اند. به اعتقاد این افراد از آنجا که در سال جاری اعتماد مردم به دولت خدشه‌دار شده است، جمع‌آوری رای حتی به قیمت بهبود اوضاع بورس و سرمایه‌های درگیر مردم در این حوزه، کاری سخت است. بخش دوم صحبت‌های رئیس سازمان بورس درباره رمزارزها اما بیشتر مورد توجه فعالان حوزه بورس و سرمایه‌گذاران در حوزه رمزارزها قرار گرفته بود. افرادی که در حوزه رمزارزها فعالیت می‌کنند، به این صحبت‌ها خرده گرفته بودند و با انتقاد از چنین اظهارنظرهایی درباره این مساله در صفحه‌های خود می‌نوشتند که در ایران هر پدیده جدیدی با قوه قهریه مواجه می‌شود. به اعتقاد این افراد دیگر دوره بازار انحصاری گذشته است و باید به مردم حق انتخاب برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مورد نظرشان را داد. برخی از فعالان حوزه بورس هم درباره این مساله می‌نوشتند که بهتر است سازمان بورس یا نماینده‌های مجلس به جای اینکه روی بازار رمز ارزها و نحوه برخورد با آن تمرکز کنند، فکری به حال بهبود حوزه بورس کنند تا کوچ سهامداران به حوزه رمزارزها کمتر از گذشته شود، نه اینکه با قوه قهریه به جنگ یک بازار سرمایه بروند.

وظیفه نهاد تنظیم‌گر شاخص‌سازی نیست

بازهم دامنه نوسان نامتقارن یکی از موضوعات بحث دیروز در گعده فعالان حوزه بورس بود. دیروز مهدی رباطی، مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران در صفحه شخصی خود در توییتر این بحث را آغاز کرد. او نوشت: «زمانی که مجموعه تصمیمات جدید از جمله دامنه نوسان نامتقارن اتخاذ شد به‌طور شفاف از آن انتقاد کردم و صریحا گفتم که این قبیل تصمیمات لطمه به اصول اولیه کارکردی بازار سرمایه آن هم بعد از ۷۰درصد ریزش بورس است. البته این انتقادات بی‌هزینه نبود ولی اعتبار کارشناسی و دفاع از چیزی که آن را درست می‌دانم همواره اصل تخطی‌ناپذیر رفتاری و مدیریتی‌ام بوده است.» رباطی در ادامه نوشته خود که آن را به‌صورت رشته توییت منتشر کرده بود نوشت: «در کمال تعجب البته در همین مدت عده‌ای از این تصمیمات یا سفارشی یا بر اساس برداشت غلط خود دفاع کردند که البته امروز شاهدیم بازار به چه وضعیتی دچار شده است. یگانه وظیفه رگولاتور استاندارد کردن زیر ساخت‌های بازار است. هیچ‌کس از نهاد تنظیم‌گر انتظار شاخص‌سازی ندارد و نخواهد داشت. هر چند البته این قبیل تصمیمات از نظر شاخص‌سازی هم شکست خورده هستند.» بعد از انتشار این توییت، برخی از سهامداران خرد در قسمت نظرات برای مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران، در رابطه با این مساله به‌صورت کلی نوشتند که انگار عادت کرده‌ایم به خوردن نوشدارو بعد از مرگ. به اعتقاد این دسته از افراد این روزها همه اعم از فعالان حوزه بورس یا سهامداران نظاره‌گر نزول بورس هستند و همه فقط به نوشتن یک توییت انتقادی بسنده می‌کنند. مطرح‌کننده‌های این مساله از این موضوع گلایه داشتند که خیلی از افراد فعال در بازار سرمایه و به خصوص حوزه بورس بعد از هر اتفاقی که نتیجه مثبتی برای سهامداران و بازار در پی ندارد، در صفحه‌های خود دست پیش می‌گیرند و می‌گویند که ما از قبل گفتیم بازار اینطور می‌شود. برخی از افراد هم درباره این مساله می‌نوشتند که چشم انتظار آن روزی نشسته‌اند که مسوولان کشور متوجه این مساله بشوند که آنها مسوول خط دادن به روند بازار نیستند و نباید در آن دخالت کنند بلکه وظیفه اصلی آنها تهیه زیرساخت‌های لازم، ارائه ابزارهای جدید و تدارک یک محیط امن و آرام برای سرمایه‌گذاران است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است

۵ نفر این پست را پسندیده اند