روز چهارشنبه بورس سنت شکنی کرد و برای دومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد.

به گزارش رتبه آنلاین از  اقتصادنیوز، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با رشد ۲۶ هزار و ۹۴ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۱۵ واحد رسید. رشد ۲۶ هزار واحدی بیشترین میزان رشد شاخص کل در ۱۸ روز کاری گذشته از ۸ خرداد تا به امروز است.

همچنین شاخص کل فرابوس ۱۸۷ واحد بالا آمد و به رقم ۱۷ هزار و ۶۱۶ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با رشد ۳ هزار و ۶۸۶ واحدی در سطح ۳۷۶ هزار و ۸۷۳ واحدی ایستاد.صعود ۳ هزار و ۶۸۶ واحدی شاخص هم وزن بیشترین رشد این شاخص در ۸۹ روز کاری گذشته از ۱۹ بهمن سال ۱۳۹۹ به این سو است.

شکست سنت ۴ ماهه

روز چهارشنبه بورس سنت شکنی کرد و برای دومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۳۷۸ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. برای اولین بار در ۴ ماه گذشته از ۲۵ بهمن سال ۹۹ تا به امروز شاهد ورود پول حقیقی در دو روز متوالی هستیم. پس از ۸۶ روز کاری این سنت بازار شکسته شد که نشان از بهبود وضعیت بازار سهام دارد.

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن ۸۳ میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و وصندوق (سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

بورس

سهم‌های تاثیرگذار

امروز «فولاد»، «فملی» و «کگل» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «رانفور»، «وسکرمان» و «وساخت» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و ومدیر و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز چخزر، رافزا و کزغال پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌ «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» (مثل وبانک، وصندوق، وامید، وغدیر و شستا) افزایش یافت و این گروه‌ یکپارچه سبزپوش شد. همچنین اغلب نمادهای گروه‌های «فلزات اساسی» (مثل فولاد، فملی، ذوب، کاوه، فخوز، فزرین، فرآور و کیمیا) و «استخراج کانه‌های فلزی» (مثل کگل، کگهر، کچاد، ومعادن، تاصیکو و کاما) افزایش قیمت داشتند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۹ هزار و ۳۱۴ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه ۲ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد ۳۲ درصدی نسبت به روز قبل به رقم ۶ هزار و ۹۸۴ میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در ۶۳ روز کاری گذشته از ۲۶ اسفند سال ۹۹ تا به امروز است.

کاهش ارزش مازاد عرضه بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز سه‌شنبه ۸ درصد کاهش یافت و در رقم ۷۵۰ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۹ درصد کاهش یافت و هزار و ۳۵۷ میلیارد تومان شد که کمترین رقم در ۸۶ روز کاری گذشته از ۲۵ بهمن سال ۹۹ تاکنون است. بدین ترتیب ارزش مازاد عرضه بازار نیز به رقم ۶۰۷ میلیارد تومان رسید که پائین‌ترین رقم در ۸۸ روز کاری گذشته از ۲۰ بهمن سال ۹۹ به این سو است.

شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (با نماد معاملاتی ومدیر) با صف‌ خرید ۱۴۱ میلیارد تومانی برای پنجمین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ومدیر ، اخابر (شرکت مخابرات ایران) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۶۳ میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، غدام (خوراک دام پارس) و بکاب (صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس