سقوط شاخص بورس به قعر 30 روزه

 امروز شاخص کل بورس تهران به رقم یک میلیون و ۳۵۴ هزار واحد رسید که پایین‌ترین سطح در ۳۰ روز کاری گذشته از اول آذرماه تاکنون است.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، در معاملات روز ‌شنبه، شاخص کل بورس ۴۳ هزار و ۶۸۳ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۳۵۴ هزار واحد رسید. این رقم پایین‌ترین سطح در ۳۰ روز کاری گذشته از اول آذرماه تاکنون است.

شاخص کل هم‌وزن نیز امروز ۸ هزار و ۵۳۹ واحد پایین آمد و در رقم ۴۵۵ هزار و ۱۶۸ واحد ایستاد.

ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۷ هزار و ۹۷ میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به روز چهارشنبه ۳۸ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز ۲۹ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۱ هزار و ۵۱۶ میلیارد تومان رسید.

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید ۸۵۸ میلیارد تومان شد که نسبت به روز چهار‌شنبه کاهش ۸ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش صف‌های فروش ۱۷۷ درصد رشد یافت و به رقم هزار و ۵۱۵ میلیارد تومان رسید.

در پایان معاملات امروز شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) با صف‌ خرید ۱۵۷ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از چخزر، شرکت پگاه گیلان (غگیلا)  و رایان هم افزا (رافزا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به نماد خبهمن (گروه خودروسازی بهمن) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۱۶ میلیارد تومانی داشت. پس از خبهمن، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و ایران خودرو (خودرو) بیشترین صف فروش را داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

در بورس شرکت‌های سیمان فارس (سفار)، آلومراد (فمراد) و معدنی دماوند (کدما) با رشد ۵ درصدی بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و توزیع داروپخش (دتوزیع) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های تاثیرگذار

در معاملات امروز فملی، فولاد، فارس و شستا نمادهای قرمزرنگ تاثیرگذار بر شاخص بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

نقشه بورس