تحلیل‌گران بدبین معتقدند که بورس با دوپینگ سیاست‌گذار رشد کرد و شوک تغییر دامنه نوسان، در میان‌مدت تاثیری بر وضعیت بورس نخواهد داشت. در مقابل برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند که قیمت‌ها به کف رسیده و ارزش ذاتی سهام شرکت‌ها بیش از قیمت‌های فعلی است.

روز یکشنبه شاخص کل بورس ۳۵ هزار و ۱۵۲ واحد و شاخص هم‌وزن ۴ هزار و ۹۷۳ واحد رشد کردند. همچنین شاخص کل فرابورس ۲۷۸ واحد صعود کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۴۱۳ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۳۳۶ نماد رشد نرخ و ۱۳۳ نماد کاهش نرخ داشتند، به عبارت دیگر، ۷۰ درصد بازار رشد نرخ داشتند و ۲۷ درصد بازار افت نرخ داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت سرمایه‌گذاری شاهد (ثشاهد)، بانک پارسیان (وپارس)، دشت مرغاب (غدشت) و فنرسازی زر (خزر)‌ بیشترین افزایش نرخ را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن الوند (ثالوند)، زرین معدن آسیا (فزرین) و پتروشیمی زاگرس (زاگرس) بیشترین افزایش نرخ را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای قپیرا (فراورده‌های غذایی و قند پیرانشهر)، کساپا (سایپا شیشه) و پرداخت (به پرداخت ملت) در روز یکشنبه بیشترین کاهش نرخ بازار را داشتند و در معاملات فرابورس صنایع چوب کاسپین خزر (چخزر)، توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) و کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (زگلدشت) بیشترین کاهش نرخ را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز یکشنبه، علامتی کارآمد برای پیش‌بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز دوشنبه است. در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد تقاضا هزار و ۲۹۰ میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات دیروز ۵۸ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۲۳۵ بود. همچنین ارزش صف‌های خرید نسبت به روز شنبه ۱۲۰ درصد افزایش یافت و به رقم هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۷۲ درصد کاهش یافت و ۶۰۰ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز یکشنبه شرکت زغال سنگ پروده طبس (کزغال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید ۲۸۰ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کزغال، سپیدار (سپیدار سیستم آسیا) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز یکشنبه بیشترین صف فروش نیز به گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۶۷ میلیارد تومانی داشت. پس از گدنا، کدما (معدنی دماوند) و چخزر (صنایع چوب کاسپین خزر) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش‌بینی بورس امروز

روز یکشنبه شاخص‌های بازار صعود کردند و تعداد نمادهایی که رشد نرخ داشتند بیشتر از نمادهای با افت نرخ بودند. از طرف دیگر برخلاف روزهای گذشته، سهم معامله‌گران حقیقی از خرید‌ها بیش از سهم آنها از فروش‌ها بود. در سمت تقاضا، ۹۲ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۸ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز ۸۸ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۲ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد. در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های خرید بیش از صف‌های فروش بود و بازار با مازاد تقاضای قابل توجهی بسته شد. دیروز علاوه بر رشد تقاضای حقیقی‌ها، رقم ورود پول حقیقی نیز مثبت شد و ۳۳۴ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بورس وارد شد.

همچنین شاخص بورس که به سطح حمایت یک میلیون و ۱۳۰ هزار واحد نزدیک شده بود، به سطح حمایت بالاتر یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد پرید. انتقال شاخص به کانال بالاتر از سطح یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد، اتفاق مثبت و جالب توجه بورس بود.

تحلیل‌گران بدبین معتقدند که بورس با دوپینگ سیاست‌گذار رشد کرد و شوک تغییر دامنه نوسان در میان‌مدت تاثیری بر وضعیت بورس نخواهد داشت. برخی از اقتصاددانان و تحلیل‌گران تصمیم شورای‌عالی بورس مبنی بر تغییر دامنه نوسان به محدوده ۲- تا ۶+، به نامتقارن بودن این محدوده نقد دارند و معتقدند اعمال اینگونه تصمیمات دستوری موجب بی‌اعتمادی سهام‌داران می‌شود و بر اعتبار سیاست‌گذار تاثیر منفی دارد.

در مقابل برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند که قیمت‌ها به کف رسیده و ارزش ذاتی سهام شرکت‌ها بیش از قیمت‌های فعلی است و مشکل بورس تنها بی‌اعتمادی و خروج سهام‌داران حقیقی از این بازار است در نتیجه تصمیمات سیاست‌گذار اگر اعتماد از دست رفته را بازسازی کند می‌توان در انتظار رشد شاخص بود.

 

منبع: اقتصاد نیوز