بورس نمایه

امروز ۹ دی ۹۹ در حالی که بازار کار خود را خوب شروع کرده بود به یک باره فشار عرضه‌ها افزایش یافت و شاخص کل به بازه منفی وارد شد. دلیل منفی شدن بورس چه بود؟

به گزارش رتبه آنلاین از نبض بورس، بورس امروز ۹ دی ۹۹ در حالی کار خود را آغاز کرد که شاخص کل بیش از هزار واحد افزایش ارتفاع داد، اما به یکباره بازار برگشت و تا لحظه نگارش این متن شاخص کل بیش از ۲۲ هزار واحد اُفت کرد.

شاخص کل هم وزن نیز به مانند روزهای گذشته در بازه منفی قرار دارد تا لحظه نگارش این متن بیش از ۴ هزار واحد سقوط کرده است.

چرا بورس منفی شد؟

چهار دلیل عمده برای منفی شدن بورس وجود دارد:

اولین دلیل و عمده ترین دلیل عرضه های زیاد حقوقی ها در نمادهای شاخص ساز بوده است. روندی که در این مدت نیز شاهد آن بودیم و در اواخر بازار روز گذشته نیز مشاهده شد. این عرضه در شاخص سازها به خصوص پالایشی ها بیشتر به چشم می آید. این عرضه های حقوقی ها تنها به اعتماد حقیقی ها ضربه می زند و بازگشت اعتماد کار بسیار دشواری خواهد بود.

دومین دلیل به خبر حضور فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به مسائل هفت تپه باز می گردد. وزیر نتوانست نمایندگان را قانع کند و همین مسئله موجب دادن کارت زرد توسط نمایندگان به وزیر اقتصاد بود.

سومین دلیل به اختلال در هسته معاملات نمادهای بورسی باز می گردد. درست در زمانی که بازار در حال صعود بود نمادهای شاخص ساز و بورسی معاملاتشان به دلیل اختلالات هسته متوقف شد و بعد از بازگشت دوباره این نمادها به روند معاملات عرضه ها افزایش یافت و منفی شدند.

چهارمین دلیل شاید به خبر دارادوم و پذیره نویسی آن تا آخر سال باز می گردد. چشم سهامداران از ماجراهای پالایشی یکم ترسیده است. اختلاف دو وزیر در نماد پالایشی یکم یکی از دلایل ریزش بازار در مرداد ماه بود.