مدیر ارشد دلتا ایرلاین به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی آمریکا به تازگی از خسارات، مشکلات و تبعات منفی ناشی از شیوع ویروس کرونا سخن گفته است.

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا، همزمان با همه گیر شدن ویروس خطرناک کرونا در جهان، روز گذشته ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که با وضع قانون جدیدی از ورود مسافران و اتباع خارجی که سابقه سفر به کشورهای اروپایی و مناطق درگیر کرونا را داشته اند، به مدت ۳۰ روز قصد دارد از انتقال و انتشار بیشتر این ویروس به داخل مرزهای این کشور جلوگیری به عمل بیاورد.

قبل از اعمال این ممنوعیت جدید، پیشتر نیز شیوع گسترده ویروس کرونا بسیاری از پروازهای خطوط هوایی فعال در سراسر جهان را لغو کرده و هواپیماهای بی شماری را در فرودگاه‌های مختلف زمین گیر کرده بود.

حالا بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، دلتا ایرلاین (Delta Air Lines) که بدون شک یکی از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی فعال در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود، تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا ۴۰ درصد از پروازهای خود را لغو کرده کرده است که به گفته یکی از مقامات این ایرلاین، محدودیت جدیدی که از سوی دونالد ترامپ وضع و اعمال شده است، بر دردسرهای آن خواهد افزود و فشار مضاعفی را برای آنها به وجود خواهد آورد.

به گفته اد باستین، مدیر ارشد اجرایی دلتا ایرلاینز، از دیگر دردسرهای به وجود آمده و تبعات منفی ناشی از شیوع ویروس کرونا بر این ایرلاین آمریکایی می توان به زمینگیر شدن ۳۰۰ فروند هواپیما، به تعویق انداختن تحویل هواپیماهای جدید به منظور حفظ سرمایه در زمان بحران، کاهش هزینه های جاری به میزان ۲ میلیارد دلار، تعلیق استخدام نیروهای انسانی جدید و همچنین ارائه مرخصی بدون حقوق به حدود ۹۰ هزار نفر از کارمندان و پرسنل این ایرلاین اشاره کرد.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرده است: ما با مقامات کاخ سفید و کنگره به منظور دریافت کمک و تسهیلات مالی در زمان بحران به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و افت شدید تقاضا برای سفرهای هوایی در حال مذاکره هستیم و امیدواریم از سوی آنها مورد حمایت واقع شویم.

روز گذشته با اعلام قانون ممنوعیت و لغو پروازهای اروپایی به مبدا و مقصد ایالات متحده آمریکا سهام این ایرلاین آمریکایی ۲۱درصد سقوط کرد.

کارشناسان سازمان هوانوردی بین المللی غیرنظامی ایکائو (ICAO) نیز پیشتر در خصوص ضرر و زیان های مالی گسترده شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان تحت تاثیر شروع ویروس کرونا به شدت ابراز نگرانی کرده بودند.

هفته گذشته نیز گزارشی از سوی سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی یاتا در خصوص تاثیرات منفی و شدید شیوع این ویروس بر درآمدزایی ایرلاین های فعال در سراسر جهان منتشر شده بود که در آن درباره ضرر و زیان ۲۹ میلیارد دلاری شرکت های هواپیمایی مختلف در سال ۲۰۲۰ میلادی هشدار می داد. یاتا همچنین برآورد کرده بود که کاهش تردد، تعلیق و لغو پروازها موجب خواهد شد که حجم ترافیک هوایی جهان در سال جاری میلادی با یک کاهش ۴.۷ درصدی روبرو شود که این بیشترین میزان از بحران های مالی در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی به شمار می رود. این در حالیست که هنوز تبعات منفی این کاهش حجم ترافیک هوایی در جهان بر روی میزان سوددهی و درآمدزایی ایرلاین ها هنوز معلوم و مشخص نشده است.

همزمان با شروع گسترده و شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان بسیاری از ایرلاین ها به منظور جلوگیری از انتشار بیشترین ویروس و همچنین حفظ سلامت و بهداشت جامعه، پروازهای خود به مناطق گسترده‌ای از جهان که هم اکنون با کرونا به شدت درگیرند، را تا اطلاع ثانوی لغو کرده و به حالت تعلیق درآورده اند. همین لغو پروازها موجب شده که شرکت‌های هواپیمایی ضرر و زیان های مالی گسترده‌ای را متحمل شوند و بسیاری از خطوط هوایی پرتردد و درآمدزایی آنها به حالت غیرفعال تغییر حالت دهد. بسیاری از هواپیماها نیز هم اکنون در فرودگاه های بزرگ و پر تردد جهان زمین گیر شده اند.