به نظر می‌رسد که شرکت خودروسازی نیسان موتورز قصد دارد شارژ خودروهای برقی خود را با استفاده از انرژی خورشیدی تست و آزمایش کند.

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا، در سال‌های اخیر که انرژی‌های تجدیدپذیر و دوستدار محیط زیست از طرفداران متعددی برخوردار شده و دولت های بسیاری در سراسر جهان تصمیم گرفته اند که با گسترش فناوری های جدید، کاربردهای بیشتری برای آن در نظر بگیرند، حالا شرکت خودروسازی نیسان موتورز ژاپن به تازگی اعلام کرده است که به دنبال توسعه ایستگاه‌های شارژ مخصوص وسائل نقلیه برقی و الکتریکی با بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر همچون نیروی خورشیدی است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در وب سایت CarAdvice، نیسان موتورز در شهر ملبورن استرالیا به تازگی از سه ایستگاه شارژ  مخصوص خودروهای الکتریکی رونمایی کرده است که قرار است به دارندگان خودروهای مذکور امکان شارژ رایگان و بهره مندی از انرژی خورشیدی را بدهد. بدین منظور این شرکت اعلام کرده است که این پروژه به صورت آزمایشی به مدت ۲۰۰ روز در سه ایستگاه شارژ مربوطه اجرایی و اعمال می‌شود تا در صورت موفقیت آمیز بودن این پروژه آزمایشی، امکان تامین برق رایگان و شارژ آسان برای صاحبان خودروهای الکتریکی فراهم شود.

به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، این اقدام در صورتی که با موفقیت روبرو شود، می‌تواند سرآغاز تغییر و تحولات مثبت و بزرگی باشد و موجب شود که خیل عظیمی از مشتریان به سمت و سوی خریداری و استفاده از خودروهای الکتریکی سوق داده شوند چراکه علاوه بر حذف هزینه‌های مربوط به سوخت، گام مثبتی در راستای حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی هوا و تبعات منفی ناشی از آن برداشته‌اند.

این ایستگاه شارژ جدید اولین مورد از نوع خود به شمار می‌رود که برای نخستین بار برای بهره‌مندی صاحبان استرالیایی خودروهای برقی نصب و تعبیه شده است. نحوه کلی ساز و کار این ایستگاه شارژ بدین صورت است که انرژی موردنیاز خود را از سلول ها و صفحات خورشیدی نصب شده بر روی سقف ایستگاه دریافت می کند و از طریق کابل های مخصوص، به پایین جایگاه یعنی محل شارژ خودروهای الکتریکی، منتقل شده و خودرو را شارژ می کند.

همچنین برای شرایط خاص و اضطراری آب و هوایی همچون روزهای بارانی و ابری، یک مجموعه باتری ۶ کیلووات ساعتی درون ایستگاه نصب شده است که قادر است انرژی خود را به خودروهای الکتریکی منتقل کند و در صورت نبود انرژی خورشیدی، جایگزین مناسبی برای شارژ خودروها محسوب شود. این بدان معناست که نرم افزار هوشمند نصب شده در این ایستگاهها تشخیص می دهد که هر زمان سلول های خورشیدی تنها با ۲۰ تا ۳۰ درصد از توان خود درحال کار بودند، به صورت اتوماتیک و خودکار باتری و منبع تامین برق راه اندازی می‌شود و خودروهای الکتریکی حاضر در جایگاه را شارژ می کند.

گفته می‌شود طراح اصلی و توسعه دهنده ایستگاههای شارژ مبتنی بر پلت‌فرم انرژی‌های خورشیدی، شرکتی تحت عنوان Delta Electronics با همکاری شرکت نیسان موتورز بوده که قصد دارد از سال آینده میلادی عرضه رسمی آن را به کشورهای مختلف و خریداران خصوصی، دولتی و شرکتی آغاز کند. با اینکه هنوز عدد و رقم مشخصی برای قیمت این ایستگاههای شارژ خودروهای برقی از سوی این شرکت اعلام نشده است، اما کارشناسان برآورد کرده‌اند که حدود دو هزار تا سه هزار و ۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت.

وزارت انرژی و محیط زیست در استرالیا با اختصاص بودجه ۱۴۰ هزار دلاری تصمیم گرفته است که با همکاری شرکت‌های بزرگی همچون نیسان موتورز، دلتا الکترونیکس و CSIRO پروژه مذکور را به پیش ببرد و در صورت موفقیت آمیز بودن آن، به سایر ایالات و شهرهای این کشور نیز آن را توسعه دهد.