در روز یکشنبه پس از ۵ روز متوالی، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با افت ۸ هزار و ۳۲۹ واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۳۰۲ هزار و ۹۱۱ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با کاهش ۲ هزار و ۲۶۱ واحدی در سطح ۴۰۰ هزار و ۳۲۵ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس ۱۴۲ واحد پائین آمد و در سطح ۱۸ هزار و ۸۴۵ واحد قرار گرفت.

گروه‌ قرمزپوش بازار

در دومین روز کاری هفته قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌ «عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم» از جمله بجهرم، وهور، بکهنوج، بگیلان، آبادا، دماوند و بزاگرس کاهش یافت.

خروج پول حقیقی

در روز یکشنبه پس از ۵ روز متوالی، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۲۵۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وتجارت (بانک تجارت) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۵۰ میلیارد تومان بود. پس از وتجارت، فولاد (فولاد مبارکه) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

سهم‌های تاثیرگذار

امروز نمادهای «فولاد»، «نوری» و «کگل» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند و سه نماد «میدکو»، «تاپیکو» و «شستا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و برکت و ومدیر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز لطیف، دی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۵ هزار و ۷۸۴ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه ۱۲ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت ۸ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۶ هزار و ۷۵۹ میلیارد تومان رسید.

کاهش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز شنبه ۴۰ درصد افت کرد و در رقم ۲۸۰ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۴ درصد ازفایش یافت و ۴۸۷ میلیارد تومان شد.

شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین (با نماد معاملاتی تیپیکو) با صف‌ خرید ۷۰ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از تیپیکو، نمادهای تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) و برکت (دارویی برکت) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس)  تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۵۰ میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، ثالوند (سرمایه‌گذاری مسکن الوند) و سنیر (سیمان سفید نیریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس