۵.۵

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به مدیران کاسه به دست در صف حلوا و کیسه ای که چرک و خون با هم آورد و…

به گزارش رتبه آنلاین از بورس نیوز، طرح جدید ملاصدرا هنوز اجرایی نشده، سروصدا به پا کرده! عده ای دلواپس تقلید هلدینگ ها از بازارگردان ها و نوسان گیری این بزرگواران در بازار هستند و عده ای هم احساس می کنند حلوای نذری توزیع شده و سرشان بی کلاه مانده و پیغام داده اند چرا فقط هلدینگ ها؟ ما هم اوراق می خواهیم. حالا باید دید این بار دوستان در ملاصدرا فکر تبعات احتمالی را هم کرده اند یا باز اول طرحی اجرا می کنند و بعد به فکر پر کردن چاله هایش میفتند؟

 

تپه بورس زیر پای قله نوردان سیاست

سیاسیون عادت کرده اند برای جلب توجهات، از بورس حرف بزنند. مثلا یکی از آقازاده ها دیشب در فضای مجازی چند هزار نفری را جمع کرده و سخنرانی کوبنده ای هم داشتند؛ دست آخر هم فرمودند به نظرشان ریزش بورس دستوری بوده! حالا بماند که هر چه بررسی کردیم شاید در سوابق کاری و علمی ایشان چیزی پیدا کنیم که این بانوی بزرگوار را به بورس ربط دهیم و آخر هم چیزی عایدمان نشد! فقط دیدیم از ورزش و هنر و ادبیات تا سیاست خارجه و دفاع از حقوق زنان و… تپه ای نمانده که ایشان بالای آن سخنرانی نکرده باشند. اما از آن جالب تر اظهار نظر سخنگوی پاستور بود. “بورس جایی نیست که برایش کیسه دوخته باشیم”! به قول دوستان باید به این بزرگوار یادآوری کرد که شما طوری سهامداران را کیسه کردید که چرک و خون با هم آمد؛ حالا می گویید کیسه نداشتید؟ کیسه داشتید چه می شد…

 

دست و دلبازی بانک بورسی

یکی از بانک های بورسی انگار برای زیر مجموعه های خود خیلی دست و دلبازی می کند! هر یک از اعضای هیات مدیره صرافی زیرمجموعه این بانک، بابت ۶ ماه عضویت شان ۹۲ میلیون تومان پاداش گرفته اند! سرجمع ۱.۲ میلیارد تومان برای ۱۳ نفر! به نظر شما کم نیست؟

 

پیر و جوان یکی است

بعضی پیشکسوتان بازار سرمایه هم کلا تا مشکلی پیش بیاید، جوان بودن مدیران را دلیل مشکلات می خوانند! کاش یادمان نرود بعضی از مدیران به اصطلاح با تجربه بازار در سال های فعالیت شان چه بلائی سر این بازار آوردند. بازار سرمایه، مدیران مقتدری می خواهد که به هر سازی خوش رقصی نکرده و منافع سهامداران را فدای منافع بالادستی ها نکنند و این اقتدار به سن و سال ربطی ندارد. خداروشکر این بازار هم مدیران کهنه کار و هم مدیران جوان و جویای نام، کم به خود ندیده (مثلا در یک سال اخیر ۳ بار سکاندار عوض شده)؛ ولی هر کسی آمده کاری کرده بگوئیم صد رحمت به قبلی! پیر و جوان شان هم فرقی نداشته….

 

برای مردم واجب؛ برای مسوولان مکروه

و کلام آخر اینکه باید عادت کنید آقایان هر چه گفتند، برعکس آن اتفاق بیفتد! مثلا چون خیلی صادق هستند، می گویند گران نمی شود و بلافاصله گران می شود! حالا هم چند وقت مرتبا از شفافیت دارایی های مسوولان و خانواده هایشان گفتند؛ بعد ناگهان اعلام کردند مردم عادی هر چه را که دارند در سامانه املاک و مستغلات رو کنند! باز هم خداراشاکریم برای این همه شفافیت.