پنج‌شنبه 31 خرداد 1403
خانهاخبار روزتنفس دوساله وام اشتغال‌زایی

تنفس دوساله وام اشتغال‌زایی

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی خبر داد.


سید حمید کلانتری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، درباره زمان آغاز اجرای طرح پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و شرایط متقاضیان دریافت این تسهیلات گفت: همه متقاضیان دارای طرح‌های اشتغال‌زا در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی، شرکت‌های خصوصی و تعاونی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

به گزارش رتبه آنلاین، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاونی‌ها افزود: تسهیلات مذکور با اولویت مناطق مرزی و عشایری پرداخت می‌شود تا در حوزه‌های کشاورزی، منابع طبیعی، معادن کوچک، فناوری اطلاعات، گردشگری، صنایع‌دستی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در مناطق موردنظر اشتغال ایجاد شود.

او با بیان اینکه با ابلاغ «آیین‌نامه توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی» امکان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی فراهم شد، افزود: البته ممکن است به دلیل اینکه در مراحل ابتدایی اجرای طرح قرار داریم دستورالعمل این تسهیلات به تمام شعب موسسات عامل ابلاغ نشده باشد که ستاد مرکزی بانک‌ها و موسسات هر چه زودتر از ابلاغ دستورالعمل پرداخت به تمام شعب خود اطمینان حاصل کنند.

کلانتری بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را از موسسات عامل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اعلام کرد و درباره نحوه مراجعه متقاضیان گفت: افرادی که طرح‌های اشتغال‌زای دارای توجیه اقتصادی دارند می‌توانند در اولین گام با مراجعه به یکی از دو مرجع اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مربوطه یا یکی از موسسات عامل نسبت به ارائه طرح خود اقدام کنند.

او افزود: بعد از اینکه متقاضی طرح و ایده خود را برای ایجاد اشتغال در مناطق مورد هدف به یکی از دو مرجع مذکور ارائه داد، طرح از نظر توجیه فنی، مالی و اقتصادی در کارگروه اشتغال استان مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه تایید یا عدم تایید طرح به متقاضی اعلام می‌شود. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در صورت تایید طرح در کارگروه اشتغال و اعلام به متقاضی، موسسه عامل طبق آیین‌نامه باید حداکثر طی یک‌ماه نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کند و در صورت تاخیر در پرداخت تسهیلات، موسسه به ازای هر ماه تاخیر ملزم به پرداخت وجه به نرخ ۲ درصد مبلغ تسهیلات به متقاضی است.

او در پاسخ به این سوال که چه وثایقی در قبال تسهیلات اشتغال روستایی از متقاضیان دریافت می‌شود، گفت: قطعا شرایط عمومی هر بانک و موسسه‌ای در پرداخت تسهیلات متفاوت است و در این زمینه دستورالعمل واحدی وجود ندارد؛ اما در این زمینه تاکید شده تا فرآیند اعطای تسهیلات از سوی موسسات عامل سختگیرانه نباشد. کلانتری گفت: البته کارگروه ملی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اجرای طرح نظارت خواهند کرد.

معاون وزیر کار گفت: طی جلسه‌ای که با شخص وزیر برگزار شد، مقرر شد تا بانک‌ها و صندوق‌های دخیل در اجرای طرح به‌صورت هفتگی جلسات هماهنگی برگزار و روند اجرای طرح را پایش کنند تا متقاضیان دارای شرایط دریافت تسهیلات اشتغال، سرگردان نشوند. وی خطاب به متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال روستایی گفت: تاکید می‌کنیم این تسهیلات صرفا به افرادی تعلق می‌گیرد که در مناطق روستایی و عشایری نسبت به راه‌اندازی کسب‌وکار اقدام کنند؛ علاوه بر این تسهیلات به طرح‌هایی اختصاص می‌یابد که منجر به ایجاد اشتغال شود و توجیه اقتصادی نیز داشته باشد.

کلانتری با تاکید بر اینکه متقاضیان در طرح اشتغال‌زایی باید بازده اقتصادی را مد نظر داشته باشند، از دوره تنفس دو ساله برای بازپرداخت این تسهیلات خبر داد و گفت: توصیه می‌شود متقاضیانی که به هر طریقی نمی‌توانند طرح توجیهی خود را تهیه کنند با کمک کارشناسان حوزه مربوط به راه‌اندازی کسب‌وکار خود، طرح خود را تهیه کنند. معاون وزیر تعاون گفت: برای کسانی که در نظر دارند تسهیلات اشتغال را برای تاسیس تعاونی‌ دریافت کنند، تسهیل‌گرانی در محل ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها آموزش دیده شده‌اند که راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهند.

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید