طی معاملات امروز گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها به ویژه در تک سهم‌های کوچک در حالی شاهد حضور خریداران سهام بودند که به نظر می‌رسید با رفت و برگشت شرکت‌های مختلف از مجامع سالیانه روندی متعادل بر بازار کم حجم سهام حاکم شده است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۵ خرداد ماه ۹۷ با افزایش ۳۴۸ واحدی روی رقم ۹۵ هزار و ۷۹۴ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۳۵ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۳۷۱ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۲۶ واحدی به رقم  ۱۰۲ هزار و ۵۵۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۵۹ واحدی به رقم ۶۸ هزار و ۴۳۱ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۳۹۵ واحدی عدد  ۲۰۱ هزار و ۹۴۴ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۳ واحدی روی رقم یک هزار و ۱۱۰ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۲۱۳ واحد ، معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۴۷ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۹۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت بندر عباس با ۱۲۶واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۵۹ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۵۶ کاهش  بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۹۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد  سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۴ هزار و ۷۴ نوبت داد و ستد بود.ارزش بازار نقدی بورس تهران اما اندکی بیش از ۲۳۴ میلیارد تومان بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های پلی اکریل ایران، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان، زامیاد، آلومینیوم ایران، حق تقدم خرید سهام مجتمع فولاد خراسان، فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال، پشم شیشه ایران، فرآورده‌های نسوز ایران، سیمان بهبهان، سیمان دورود، بیمه کوثر، شیر پاستوریزه پگاه گلستان، سرمایه‌گذاری وثوق امین، فولاد هرمزگان جنوب، کارتن ایران، مهرکام‌پارس،‌محورسازان ایرانخودرو، واسپاری ملت، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، و حق تقدیم خرید سهام آن، پارس الکتریک،پارس مینو، دریایی و کشتیرانی خط دریابندر، کارخانجات داروپخش، کارت اعتباری ایران کیش، صنایع مس شهید باهنر، بازرسی فنی و کنترل خوردگی تکین‌کو، پارس سویچ، ایتالران و صنایع کاغذسازی کاوه متوقف شدند.

 امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداارن عمده اختصاص دارد بیش از ۱۴ و نیم میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ و نیم میلیون تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود. در ملی صنایع مس ایران نیز ۱۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ و نیم میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد.

همچین وضعیت  صنایع فولاد مبارکه اصفهان با انتقال ۱۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان تکرار شد.

همچنین امروز ۱۰ میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش بیش از یک میلیاردتومان کد به کد شد. همین وضعیت در تراکتورسازی ایران بامعاملات کد به کد بیش از ۷ و نیم میلیون سهمی به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان ادامه یافت.

همچنین در ایران ترانسفو بیش از ۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد و درنهایت ۳ و نیم میلیون سهم ارتباطات سیار ایران به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان با معاملات کد به کد از سوی سهامدار عمده همراه بود.

براساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی نظاره‌گر معاملات کم حجم و باری به هر جهت در بورس تهران بود که با گرم‌تر شدن فصل مجامع این روزها اغلب معامله‌گران در تکاپوی محاسبه سود نقدی پیشنهادی شرکت‌ها هستند.

در این بین گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها امروز همزمان با حمایت حقوقی‌ها شاهد اقبال خرید اغلب حقیقی بود که تک سهم‌های این گروه همچنان در کانون توجه بورس‌بازها قرار دارد.

از سوی دیگر انتظار برای تعدیل سود و همچنین سود تقسیمی بالا در مجامع باعث شده تک‌سهم‌های پتروشیمی نیز برای معامله‌گران حقیقی جذاب شود.

گروه دارویی‌ها نیز همچون همیشه در فصل مجامع دوباره برای سهامداران پیگیر سود نقدی مجامع جذاب‌تر شده است.