چهارشنبه 27 تیر 1403
خانهاخبار روزاختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی بهره‌ وری

اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی بهره‌ وری

با یاری خداوند متعال، به همت بخش خصوصی و با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تهران، اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی بهره‌ وری در سی‌ام بهمن‌ ماه 1402 نیز برگزار شد.

جشنواره ملی بهره وری چیست ؟

جشنواره ملی بهره‌ وری در راستای کمک به تحقق مفاد برنامه‌های توسعه در حوزه بهره‌ وری و لزوم بهره‌ گیری از ساز و کار اجرایی برای تحقق چشم‌‌انداز 20 ساله نظام و با هدف اشاعه فرهنگ مدیریت بهره‌ وری و کمک به افزایش توان رقابت‌ پذیری بنگاه‌های اقتصادی و قدردانی از بهره‌‌ورترین مدیران ارشد شرکت‌های ایرانی، سیزدهمین دوره برگزاری خود را به پایان می‌رساند و آغاز چهاردمین دوره آن را به طور رسمی اعلام می‌نماید. دستاوردهای این جشنواره پس از برگزاری  سیزده دوره به شرح زیر می‌باشد:

  • اندازه‌گیری 180 شاخص مالی، اقتصادی و بهره‌وری برای بیش از 5000 بنگاه اقتصادی به دو نرخ جاری و ثابت در قالب 52 گروه تولیدی و خدماتی با دقت و سرعت بالا و بر اساس متدولوژی سازمان ملی بهره‌وری ایران از سال 1382 تاکنون
  • ایجاد پایگاه داده بیش از 800 تجربه موفق ارتقای عملکرد و بهره‌ وری
  • ایجاد پایگاه داده نزدیک به 90 تجربه موفق بهینه‌کاوی در سازمان‌های ایرانی
  • اندازه‌گیری شاخص رضایت کارکنان برای نزدیک به 143 بنگاه اقتصادی
  • ایجاد شبکه‌ای متشکل از 6500 متخصص در صنایع مختلف به عنوان داور جشنواره ملی بهره‌وری

از جمله نتایج برگزاری این جشنواره :

جشنواره ملی بهره‌ وری، به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی، امکان ارائه کارنامه بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی را به صورت رایگان فراهم نموده است. این کارنامه شامل اندازه‌گیری شاخص‌های مهم بهره‌وری و مقایسه رشد آنها با میانگین صنعت و اهداف رشد بهره‌وری در برنامه ششم توسعه است. به این منظور هر بنگاه اقتصادی می تواند با ارائه صورت های مالی خود که در طول 3 سال گذشته حسابرسی شدند، کارنامه بهره‌ وری خود را به طور رایگان دریافت نماید. البته، مسابقه ملی بهره‌ وری حتی با استفاده از متود‌های تورم‌ زدایی و محاسبه نرخ‌های ثابت با استفاده از آمار تورم انتشار یافته از سمت نهادهای رسمی؛ به دلیل وجود خطاهای محاسباتی شاخص‌ های مالی ناشی از تورم های بالای 40 درصد طی سه سال گذشته برگزار نشد.

جشنواره ملی بهره‌ وری همگام با بهره‌ ورترین فعالان اقتصادی مشهور در گروه های اقتصادی مختلف و به نمایندگی از کسب و کار کشور که سهم به سزایی در توسعه نهضت ملی بهره‌ وری در سطح ملی و توسعه پایگاه اطلاعات ملی در حوزه شاخص‌ های عملکردی مالی، اقتصادی و بهره‌ وری ایفا میکند.

روند برگزاری مسابقات به چه صورت است ؟

لازم به ذکر است، این جشنواره متشکل از پنج مسابقه است. این مسابقات عبارتند از : مسابقه ملی بهره‌وری، مسابقه ملی تجربه‌های موفق، مسابقه بهترین محل برای کار، مسابقه ملی بهینه‌کاوی و مسابقه ملی توان اجرایی سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که اگر در مجموع 750 امتیاز کسب نمایند موفق به کسب تندیس ملی بهره‌ وری خواهند شد.

صاحب‌ نظران اقتصادی مهمترین دلیل آسیب‌ پذیری و عدم رشد مناسب اقتصاد ایران را عدم رشد بهره‌وری در کشور طی 50 سال گذشته می‌دانند. کم توجهی مسئولان اقتصادی به مقوله بهره‌ وری طی دهه‌ های گذشته جای تأمل بسیار دارد. در این راستا بخش خصوصی ایران تلاش نمود که در این دوران سخت اقتصادی، پرچم بهره‌وری را در حد توان خود برافراشته نگه دارد. 

این موضوع، موجب خرسندی است که بخش خصوصی در زمینه ی موضوع مهم بهره‌ وری احساس مسئولیت می‌نماید. همچنین، در تلاش است نقش خود را در این زمینه ایفا کند.

انتظار می‌رود که همکاری‌ های بخش خصوصی و دولتی در زمینه کمک به افزایش شتاب تحقق اهداف جشنواره ملی بهره‌ وری توسعه یابد. چرا که دبیرخانه این جشنواره، راهی را که حال 13 سال است آغاز نموده؛ شمعی برافروخته در تاریکی می‌شمارد. همچنین، سایر دلسوزان اقتصاد ایران را نیز به برافروختن شمع هایی از این نظیر دعوت می نماید.

چه نکات قابل بهبودی از نظر تیم جشنواره برای افزایش بهره وری در کشور وجود دارد ؟

جشنواره ی ملی بهره وری، بر اجرای سریع، صحیح و کامل قوانین مرتبط با شفافیت اقتصادی و گردش آزاد و عادلانه اطلاعات اقتصادی در کشور تأکید می‌نماید.

توسعه نظام آموزش و پرورش مهارت محور در کشور مورد تایید قرار گیرد.

تولید آمار و اطلاعات بخش خصوصی جهت بهره‌برداری و استفاده در مدیریت بخش خصوصی و ارائه اطلاعات مستقل به حاکمیت مورد توجه قرار گیرد.

ایجاد دیدگاه بلندمدت در برنامه‌ریزی‌های کلان، در اقتصاد و کسب و کار در کشور ضروری است. به منظور پایداری و بقای بنگاه‌های اقتصادی، موضوع اندازه و حجم تولید اقتصادی را باید مورد توجه قرار داد. همچنین، مکان‌ یابی‌ های مناسب جهت احداث و راه اندازی بنگاه های اقتصادی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

شرکت‌های کوچک و متوسط باید از طریق ایجاد نوآوری در محصولات خود ( همانند استارت‌آپ‌ها ) و تلاش برای رسیدن به حجم تولید اقتصادی و استفاده از ظرفیت های بلااستفاده اما دارای توجیه اقتصادی در کشور فعالیت‌های خود را گسترش دهند. حمایت دولت صرفا برای حفظ شرکت‌های کوچک و متوسط فقط با هدف کاهش نرخ بیکاری نمی تواند در بلندمدت به سود اقتصاد بهره‌ ور باشد.

سرمایه‌‌گذاری‌‌های خارجی در صورتی که بتواند با موضوع انتقال تکنولوژی، انتقال دانش و تجربه به کشور همراه باشد و همچنین به افزایش سطح توان مدیریتی در سازمان‌ها کمک نماید، می‌توانند راه مناسبی برای ارتقای بهره‌‌وری در شرایط کنونی کشور باشند.

به عنوان توصیه ی نهایی میتوان گفت که مشوق‌های بهبود بهره‌ وری در کشور ساماندهی شود و بنگاه های بهره‌ ور کشور راه خود را به سوی رقابت پذیری بیشتر بیابند.

تقدیر و سپاس :

از همه اعضای کمیته علمی و کمیته‌ داوری جشنواره سپاس گزاریم. همچنین، از اعضای هیئت مدیره و دبیران کمیسیون‌های صنعت، انرژی، معادن، توسعه پایدار و سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق ایران کمال تشکر را داریم. از تمامی همکاران فعال دبیرخانه و همکاران عزیزمان در اتاق تهران و اتاق ایران نهایت تشکر ابراز می‌گردد. همچنین؛ سپاس و قدردانی از همه شرکت‌هایی که در این دوره جشنواره مشارکت داشتند.

فهرست سپاس‌نامه‌ها و لوح‌های تقدیر اهدایی جشنواره سیزدهم در مسابقات مختلف بر اساس اندازه‌گیری‌ها و ارزیابی‌ها و تایید کمیته علمی جشنواره به شرح ذیل است :

لوح تقدیر :

اسامی پروژه‌هایی که در  “مسابقه ملی تجربه‌های موفق” موفق به دریافت لوح تقدیر شده‌اند:

نام شرکتنام پروژه
پتروشیمی تبریزافزایش مصرف خوراک LPG/ بوتان در واحد الفین
پتروشیمی زاگرسافزایش راندمان تولید و بهینه‌سازی مصرف حامل‌های انرژی با رویکرد Zero Flaring
فولاد هرمزگان جنوبکاهش زمان تخلیه تا تخلیه کوره‌های قوس از 71 دقیقه به 67 دقیقه
انتقال داده‌های آسیا‌تکتوسعه شبکه کشوری دسترسی ( اینترنت ) بر پایه تکنولوژی فیبر نوری
معدنی و صنعتی گل گهرافزایش سایز 8-16 گندله خام دیسک‌های گندله سازی 2
روغن کشی خرمشهرتولید لیستین خوراکی
ایران یاساکاهش هزینه مواد اولیه مورد نیاز تولید
گروه کاشی و سرامیک سینابهبود و نوسازی و تبدیل سالن تولید کاشی دیوار دو پخت به تولید محصولات پرسلانی سایز بزرگ
گروه صنعتی بارزاصلاح و تغییر سیستم اکسترودر(پورک چاپ 200 ) جهت استفاده در کوشیون کلندر در راستای بالا بردن سرعت خط تولید و افزایش راندمان

سپاس نامه :

اسامی پروژه‌هایی که در  “مسابقه ملی تجربه های موفق” موفق به دریافت سپاس نامه شده‌اند:

نام شرکتنام پروژه
پتروشیمی تبریزگام‌زدائی از خوراک بنزن پیرولیزی پتروشیمی اراک
 پتروشیمی زاگرسطراحی ، تامین کالا ، ساخت (به صورت EP) و نظارت بر نصب و راه‌اندازی پکیج فیلتراسیون متانول
پتروشیمی زاگرستصفیه پساب صنعتی
روغن‌کشی خرمشهرحذف پساب واحد تولید و تاسیسات
پتروشیمی لالهبهبود عملکرد نگهداری و تعمیرات در راستای افزایش قابلیت اطمینان (افزایش ساعت کارکرد کمپرسور ثانویه به عنوان قلب تپنده واحد LDPE با 2750 بار فشار)
پلیمر آریا‌‌ساسولاستقرار یکپارچه مدیریت ریسک سازمانی با سایر ماژول‌های مدیریتی
روغن‌کشی خرمشهرکاهش وزن پریفرم پلی اتیلن ترفتالات
پلیمر آریا‌‌ساسولخلق ایده تا محصول تجاری
فولاد هرمزگان جنوبتعیین اقتصادی‌ترین زمان انجام تعمیرات سالیانه
پتروشیمی تبریزاستحصال آب صنعتی از پساب شهری (فاضلاب)
انتقال داده‌های آسیا‌تکارائه فضای ذخیره‌سازی ابری
انتقال داده‌های آسیا‌تکاستقرار سیستم مدیریت پشتیبانی عملیات (Operation Support System)
پلیمر آریا‌‌ساسولنظام پیشران عملکرد (Factory Performance)
گروه صنعتی بارزطراحی آمیزه رویه تایر کشاورزی با هدف کاهش زمان پخت
فولاد هرمزگان جنوبتولید گرید API X52 & X60
ایران‌یاساتولید شیلنگ گاز استاندارد نوع 2
معدنی و صنعتی گل‌گهرکاهش انحراف معیار استحکام فشاری گندله با حفظ میانگین متدولوژی بهبود : استفاده از روش شش سیگما
گروه صنعتی بارزتولید قطعات لاستیکی مصرفی
ایران‌یاساتولید تایرهای نسل دوم (تایرهای تیوبلس)
گروه کاشی و سرامیک سیناراه‌اندازی سیستم کنترل تولید
گروه کاشی و سرامیک سیناراه‌اندازی سیستم RFID
پتروشیمی لالهمدیریت استراتژیک
پتروشیمی لالهارزیابی شایستگی مدیران بر‌مبنای مدل 34000

بهینه کاوی :

در “مسابقه ملی بهینه کاوی” تنها پروژه “پیاده‌ سازی و استقرار ERP-SAP با هدف یکپارچگی و بهینه‌ سازی فرآیندهای سازمانی” گروه صنعتی بارز موفق به دریافت سپاس نامه گردید.

در سیزدهمین دوره جشنواره، هیچ سازمانی موفق به دریافت تندیس ملی بهره‌وری نشد!

عکس های مربوط به این مراسم را از اتاق ایران آنلاین میتوانید دریافت کنید!

درمورد جشنواره ی ملی بهره وری بیشتر بدانید!

همچنین بخوانید : درباره ی دوره های پیشین جشنواره!

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید