روز شنبه که شاخص‌های بورس نزولی شدند، ارزش معاملات کل بازار ۷۱ درصد کاهش یافت. به نظر می‌رسد سهام‌داران منتظرند تا آثار اخبار سیاسی بر بازارها مشخص شود.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، در معاملات روز شنبه بازار سهام شاخص کل بورس افت ۵ هزار و ۵۹۸ واحدی را پشت سر گذاشت و شاخص فرابورس ۹۰ واحد نزول کرد. شاخص هم وزن نیز ۶۳۷ واحد پائین آمد.

ریزش تمام شاخص‌ها

در ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس صعودی بود و در ۵ دقیقه ابتدایی ۳ هزار واحد رشد کرد اما خیلی زود شاخص به سمت پایین تغییر مسیر داد.در پایان معاملات شاخص کل به سطح یک میلیون و ۲۳۲ هزار واحد رسید و نسبت به روز چهار‌شنبه ۵ هزار و ۵۹۸ واحد افت کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز ۶۳۷ واحد نزول کرد و در رقم ۴۳۸ هزار و ۳۲۰ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۹۰ واحد ریزش کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۴۹۹ واحد رسید.

خروج پول حقیقی

در اولین روز هفته ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۶۴۲ میلیارد تومان بود. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را شپنا داشت. ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی شپنا ۵۴ میلیارد تومان بود. پس از شپنا، شبندر و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، ۷۷ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۲۳ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۹۰ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۰ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افت قیمت ۷۶ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۹۰ نماد رشد قیمت داشتند که ۶۶ نماد بورسی و ۲۴ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۳۷۰ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۶۴ نماد بورسی و ۱۰۶ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۱۸ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۷۶ درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

در معاملات امروز فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) بزرگان قرمزپوش بازار هستند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص دارند. تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین)، وغدیر (سرمایه‌گذاری غدیر) و بانک ملت (با نماد معاملاتی وبملت) نیز در رده‌های بعدی بیشترین تاثیر منفی بر شاخص قرار گرفتند.

گروه قرمز بورس

امروز قیمت سهام تمامی شرکت‌های پالایشی کاهش یافت، گروه فراوره‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای شامل شپنا، شتران، شبندر، شبریز، شسپا، ونفت، شبهرن، شنفت، شرانل، شاوان، شپاس و شراز همگی با افت قیمت همراه بودند.

بورس

افت ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۹ هزار و ۹۷۶ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز چهار‌شنبه ۷۱ درصد کاهش یافته است. همچنین ارزش معاملات خرد ۲۲ درصد کاهش یافت و به رقم ۵ هزار و ۱۶۹ میلیارد تومان رسید.

 رشد ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های خرید نسبت به روز ‌چهارشنبه ۵۶ درصد کاهش یافت و به رقم ۲۷۹ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۴۷ درصد افزایش یافت و ۳ هزار و ۲ میلیارد تومان شد که بالاترین رقم در ۲۲ روز کاری گذشته از پایان دی ماه به این سو است.

عرضه و تقاضای بورس

امروز شرکت رایان هم افزا (رافزا) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید ۷۴ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از رافزا، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۶۰ میلیارد تومانی داشت. پس از شستا، سایپا و ایران خودرو بیشترین صف فروش را داشتند.

فملی در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز شنبه فملی بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۴۸۱ میلیارد تومان بود.

پس از فملی، بانک پارسیان بیشترین ارزش معاملات را داشت و سپیدار رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن فولاد و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بانک پارسیان صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، بانک پارسیان (با نماد معاملاتی وپارس) با تعداد ۷۰۴ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۸۵ سهم برای دومین روز کاری متوالی در صدر قرار گرفته است. فملی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به فولاد تعلق داشت. بانک‌ تجارت و ثامید (توسعه و عمران امید) نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.