بورس با ۱۱٫۶ درصد سوددهی در هفت ماهه نخست امسال، پربازده‌ترین بازار رایج ایران در این دوره زمانی بوده است.

بررسی تغییرات قیمت‌ها در ۴ بازار موازی نشان می‌دهد که طی هفت ماهه ابتدایی امسال میزان افزایش شاخص بورس، فراتر از رشد قیمت دلار، سکه و مسکن بوده است.

بازدهی بازار سکه امامی تا پایان مهرماه سال جاری معادل ۷٫۹ درصد بوده است. تغییرات قیمت دلار معادل ۷ درصد برآورد شده است. میانگین تغییر شاخص بورس معادل ۱۱٫۶ درصد بوده و طبق گزارش بانک مرکزی، بازار مسکن در شش ماهه نخست سال جاری بازدهی ۶٫۲ درصدی را تجربه کرده است.

بررسی بازدهی بازارها طی هفت ماهه ابتدایی سال گذشته نشان می‌دهد، بورس معادل ۳٫۸ درصد، دلار معادل ۳٫۳ درصد، سکه امامی معادل ۸٫۸ درصد و بازار مسکن تا شش ماهه نخست سال قبل ۳٫۷ درصد بازدهی داشته است. این بررسی نشان می‌دهد که در نیمه نخست سال قبل سکه پربازده‌ترین بازار رایج ایران بوده است.

بورس مدار صعود را سپری می‌کند

بازار سرمایه شرایط بهتری را نسبت به سایر بازارها تجربه می‌کند و این روند صعودی دریچه امیدی در بازگشت رونق به بازار سرمایه شده است. این خبر خوشی برای سهامداران بورس است. میزان بازدهی بازار بورس تا پایان ماه قبل معادل ۱۰٫۷ درصد بود و تا پایان مهر به ۱۱٫۶ درصد رسید. این میزان بازدهی نمایانگر آن است که بازار سرمایه  مدار صعود را سپری می‌کند.

رشد قیمت مسکن کمتر از تورم

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۶ به ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

طبق گزارش روابط عمومی بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

میزان تغییر قیمت هر متر آپارتمان مسکونی در تهران طی ۶ ماه ابتدایی امسال ۶٫۲ درصد اعلام شده است.

دلار از نوسانات محدود به صعود رسید

بازار ارز در سال جاری روند باثباتی را دنبال کرده است. قیمت دلار در فروردین، اردیبهشت و خرداد نوسانات کمتری داشته است اما از اوایل مردادماه روند صعودی در این بازار نمایان شده است. بهای دلار در بازار آزاد پس از یک دوره ۴ ماهه ثبات، از ماه پنجم سال، تغییر به سمت افزایش نرخ را آغاز کرد و تا پایان مهر ماه ۹۶ به ۴ هزارو ۱۱ تومان رسید. بهای دلار در اولین روز کاری سال ۹۶ معادل ۳ هزار و ۷۴۸ تومان بوده که طی هفت ماه افزایش ۷ درصدی را نشان می‌دهد.

صعود آرام طلا و سکه

سکه تا نیمه نخست امسال کمترین بازدهی را نسبت به سه بازار دیگر داشته هرچند که این کالای سرمایه‌ای در این مدت با روند صعودی قیمت مواجه بوده است.

میزان بازدهی بازار سکه در شهریور ماه سال جاری ۲٫۸ درصد بود و در مهر ماه امسال این بازدهی به ۷٫۹ درصد رسیده است. این میزان بازدهی نشان می‌دهد سکه روند صعودی داشته و در رتبه دوم از میان چهار بازار سرمایه، دلار و مسکن قرار گرفته است.

بهای سکه تمام بهار امامی در اولین روز کاری سال ۹۶ معادل یک‌میلیون و ۲۰۱ هزار تومان بود که در پایان مهرماه به یک‌میلیون و ۲۹۶ هزارو ۵۰۰ تومان رسید.