دوشنبه 25 تیر 1403
خانهخبراقتصادیافزایش قیمت سنگ آهن به دنبال تعطیلی واله

افزایش قیمت سنگ آهن به دنبال تعطیلی واله

سنگ آهن

پس از اینکه شرکت ایتابیرای واله، دومین تأمین کننده سنگ آهن برزیل به دلیل بیماری کرونا اعلام تعطیلی کرد، نگرانی های عرضه، قیمت معاملات آتی سنگ آهن چین در روز دوشنبه را به بیشترین افزایش از جولای ۲۰۱۹ کشاند.

به گزارش رتبه آنلاین از «کالاخبر»، بعد از اینکه تست کرونای ۱۸۸ کارگر این شرکت مثبت اعلام شد، یک قاضی برزیلی فعالیت بیش از ۱۰ درصد از معادن سنگ آهن این شرکت را تعطیل کرد.

معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان چین با افزایش ۷.۶ درصدی به ۷۹۸ یوان (۱۱۲.۷۴ دلار) در هر تن رسید که بیشترین درصد تغییر از تاریخ ۹ ژوئیه ۲۰۱۹ است. این معاملات با ۵.۵ درصد افزایش در قیمت ۷۸۳ یوان در هر تن بسته شد.

همچنین قیمت ها در روز دوشنبه در سنگاپور به ۱۰۳ دلار در هر تن افزایش یافت که بالاترین میزان از آگوست ۲۰۱۹ است.قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی شمال چین با ۴.۹۳ دلار افزایش به ۱۰۵.۶۷ دلار در هر تن رسید.

تعطیلی واله تا زمان تصمیم نهایی دادگاه یا تا زمانی که این شرکت رضایت بازرسان در مورد اقدامات کنترل بهداشتی را برآورده سازد، همچنان ادامه دارد. واله ضمن تایید راه اندازی مجدد تولید سنگ آهن اظهار کرد پیش بینی تولید ماهانه خود را در ایتابیرا با ۲.۷ میلیون تن برای ماه های آینده حفظ می کند. اما طبق گفته یک کارشناس اقتصادی، اگر این تعطیلی ادامه داشته باشد، اختلالات عرضه سنگ آهن می تواند بزرگتر از سال گذشته پس از فاجعه سد برومادینیو باشد. وی افزود: “ما هم اکنون، علی رغم نزدیک شدن به فصل بارانی، هیچ نشانه ای از ضعف تقاضا نمی بینیم.”

در بورس اوراق بهادار شانگهای، قیمت میلگرد برای تحویل در ماه اکتبر با ۰.۴درصد افزایش در قیمت ۳.۶۱۶ یوان در هر تن معامله شد. قیمت رول ورق گرم نیز ۱.۱ درصد افزایش یافت و به ۳.۵۴۲ یوان در هر تن رسید.

تایلر برود، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: “این تعطیلی ها، چشم انداز ما برای مازاد تولید سنگ آهن جهانی را تغییر نمی دهد اگرچه می تواند نگرانی های ساختاری در مورد تولید برزیل را تقویت کند.”  Covid-۱۹ در آمریکای لاتین غوغا می کند و اکنون برزیل از نظر تعداد مبتلایان در رده دوم بعد از ایالات متحده قرار دارد.

ایتابیرا اولین سایت معدنی واله است و این شهر یکی از ده شهری است که از سقوط سد برومادینیو آسیب دیده و هنوز در انتظار کمک های مالی واله می باشد. شرکت واله در ماه آوریل تولید خود را بین ۳۱۰ تا ۳۳۰ میلیون تن کاهش داد. پیش بینی زیان ناشی از Covid-۱۹ نیز بالغ بر ۱۵ میلیون تن برآورد شده است.

 منبع: فولاد ایران

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید