معاون طرح های آماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه روند کاهش رشد جمعیت کشور از ۱٫۲۹ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۱٫۲۴ درصد در سال ۹۵ رسید،گفت: این نرخ نشان می دهد روند کاهش جمعیت در ایران بهتر شده است.

به گزارش رتبه آنلاین ؛ در دوره قبل سرشماری ( نفوس و مسکن سال ۹۰) سالیانه ۹۳۰ هزار نفر به جمعیت کشور افزوده می شد که این تعداد در سال ۹۵ به ۹۵۰ هزار نفر در سال افزایش یافته و نشان می دهد روند سریع کاهش جمعیت در کشور کندتر شده است.

۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکن خالی در کشور وجود دارد
علیرضا زاهدیان تاکید کرد: در سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ مشخص شد که در کشور بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکن خالی در کشور وجود دارد.
به گفته وی، مشخص شدن این تعداد واحد مسکن خالی در کشور یکی از مشکلات مهم حوزه مسکن محسوب می شود و مسئولان باید به این امر توجه کنند.
زاهدیان یادآور شد: در این سرشماری مشخص شد که بیش از ۲ میلیون اقامتگاه دوم نیز در کشور وجود دارد که باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

کاهش نرخ بیکاری در کشور
معاون مرکز آمار ایران با استناد به آمارهای استخراج شده جدید گفت: نرخ بیکاری در سال ۹۵ حدود ۱۲٫۶ درصد بود ولی طبق آخرین آمارگیری از نیروی کار این نرخ به ۱۱٫۵ درصد رسیده است.
(طرح آمارگیری نیروی کار هر سه ماه یک بار انجام می شود و نتایج خوبی از این آمارگیری بدست می آید و نشان می دهد طرح های اشتغالزایی اجرا شده در کشور موفق بوده است)

ازدواج و مهاجرت
زاهدیان در خصوص وضعیت ازدواج در کشور افزود: این سرشماری نشان داد که ازدواج در کشور بر خلاف دیگر جوامع از وضعیت بهتری برخوردار است اما تغییراتی در آن صورت گرفته است.
معاون طرح های آماری مرکز آمار ایران تاکید کرد: در این سرشماری (سال ۹۵) مشخص شد که سن ازدواج مردان در کشور به ۲۸ سال افزایش پیدا کرده است.
وی در خصوص مشکل دیگر جمعیتی در کشور یعنی مهاجرت بین استانی، یادآور شد: مهاجرت به استان ها بویژه کلان شهرها از دیگر مشکلات این حوزه است.
نخستین سرشماری ایران در سال ۱۳۳۵ برگزار و از همان سال دوره به صورت ۱۰ ساله و دوره های هفتم ۱۳۹۰ و هشتم ۱۳۹۵ به صورت پنج ساله برنامه ریزی شد و دولت تدبیر و امید به منظور کاربردی کردن این اطلاعات با استانداردهای بین المللی مصوبه اجرای ۱۰ ساله آن را مجددا اجرایی کرد تا نهمین دوره سرشماری به ۱۴۰۵ موکول شود.
معاون طرح های آماری مرکز آمار ایران روز شنبه برای شرکت در همایش بزرگداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی به استان کردستان سفر کرده بود.
یکم آبان ماه به نام روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده است.