سه‌شنبه 4 مهر 1402
خانهخبراجتماعی و شهریآخرین رده بندی شهر نشینی در ایران و جهان

آخرین رده بندی شهر نشینی در ایران و جهان

اهمیت شهر نشینی در دنیا به اندازه ای است که سازمان ملل در فواصل زمانی مشخص گزارشی از سهم شهر نشینی در دنیا ارایه می دهد. طبق اخرین گزارش۷۳.۳۸  درصد  از جمعیت ایران شهر نشین هستند و سهم شهرنشینی ایران با کشورهای ترکیه و سوییس تقریبا برابری می کند.

به گزارش رتبه آنلاین، رشد شهر نشینی در دنیای امروز یک معضل بزرگ است زیرا مردمی که از روستاها به امید ساختن زندگی بهتر وارد شهر می شوند نیاز به دریافت امکانات و تجهیزات زندگی شهری را دارند و باید فرصتهای شغلی متناسب با نیازو توان آنها فراهم شود.

بر اساس این بررسی، از طرف دیگر این جمعیت  که در روستاها اغلب به کار کشاورزی و دامپروری مشغول بودند، با خارج شدن از روستاها در واقع فعالیت کشاورزی را رها می کنند و تولید محصولات مختلف غذایی و گیاهی به شدت کاهش پیدا می کند.

کشورهای روسیه و بلغارستان در این فهرست جایگاه پنجاه و هشت و پنجاه و نه را دارند و سهم شهر نشینی در این کشورها به ترتیب برابر با ۷۴.۰۱ و ۷۳.۹۵ درصد است. کشورهای چک و مغولستان و مجارستان از نظر سهم شهر نشینی به کل جمعیت بعد از ایران قرار گرفته اند.

جمعیت شهر نشین در کدام کشورها بیشتر است

آمار نشان می دهد سهم شهر نشینی در کشورهای موناکو، جزایر کایمن، هنگ کنگ و سنگاپور برابر با ۱۰۰ درصد است . به این معنا که تمامی مردم در این کشورها شهر نشین هستند و زندگی روستایی و فعالیتهای مرتبط با روستانشینی در این کشورها معنایی ندارد . کشور قطر با جمعیت شهر نشین بالغ بر ۹۹.۲۴ درصدی در جایگاه ششم جدول و کشور کویت در جایگاه هفتم قرار دارد . از دیگر کشورهایی که سهم شهر نشینی در آنها بسیار بالا است می توان به بلژیک و مالت و اوروگویه اشاره کرد.

در این رده بندی کشور ژاپن جایگاه چهاردهم را به خود اختصاص داده است و سهم شهر نشینی در این کشور برابر با ۹۳.۵۰ درصد است و در کشور بحرین جمعیت شهرنشین ۸۸.۷۸ درصد از کل جمعیت را به خود اختصاص داده است.

در کشورهای کانادا و امریکا که به ترتیب جایگاه سی و نه و چهل جدول را دارند سهم جمعیت شهر نشین به کل جمعیت به ترتیب برابر با ۸۱.۸۳ درصد و ۸۱.۶۲ درصد است.

کمترین جمعیت شهرنشین در کدام کشورها دیده می شود

کشور ترینداد و توباگو  رکورد دار کمترین جمعیت شهر نشین در دنیا است . تنها ۸.۴۵ درصد از ساکنان این کشور را شهرنشینان تشکیل می دهند. کشورهای  بروندی، گینه نو پایایو، لیختن اشتاین، اوگانادا و مالاوی از نظر سهم شهرنشینی به کل جمعیت در جایگاههای بعدی قرار دارند و سهم شهرنشینی در این کشورها کمتر از ۱۷ درصد است.

نیجر با دارا بودن سهم شهر نشینی ۱۸.۷۳ درصدی در جایگاه ۱۸۵،چاد با دارا بودن سهم شهرنشینی ۲۲.۴۷ درصدی در جایگاه  ۱۷۹ و کنیا با دارا بودن سهم شهر نشینی ۲۵.۶۲ درصدی در جایگاه ۱۷۵ دنیا قرار گرفته است.

سهم شهر نشینی
سهم شهر نشینی( درصد)نام کشوررتبه
۸۵.۵۴امارات۳۱
۸۲.۵۹بریتانیا۳۷
۷۸.۵۵لیبی۴۷
۷۴.۷۱مالزی۵۷
۷۴.۰۱روسیه۵۸
۷۳.۴۰ترکیه۶۱
۷۳.۳۸ایران۶۲
۶۹.۴۷عراق۷۰
۶۵.۹۷اتریش۸۱
۵۵.۶۱چین۱۰۵
۵۳.۷۴اندونزی۱۱۵
۳۸.۷۶پاکستان۱۴۷
۳۲.۷۵هند۱۶۱
۲۶.۷۸تاجیکستان۱۷۲
۲۶.۷۰افغانستان۱۷۳
۱۹.۴۷اتیوپی۱۸۳
۱۸.۷۳نیجر۱۸۵

نویسنده:مونا مشهدی رجبی

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید