هر ۴۰ثانیه، یک نفر در گوشه‌ای از جهان خودکشی می‌کند. درحالی که کشورهای دارای بالاترین نرخ خودکشی فقیر هستند، در کمال تعجب چند کشور بسیار پیشرفته و ثروتمند هم هستند که در این آمار غم‌انگیز رتبه‌ی بالایی دارند. عموما، خودکشی در مردان سه برابر رایج‌تر از زنان است.

بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی،خودکشی از طریق مسمومیت، دار زدن و سلاح گرم رایج‌ترین روش‌ها هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا ۲۵ کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان را بشناسیم و بیایید امیدوار باشیم این روند به پایان برسد.

 

۲۵. لهستان – ۱۶.۶ (۳۰.۵ مردان – ۳.۸ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

در لهستان، کشوری در اروپای مرکزی با تقریبا ۴۰ میلیون نفر جمعیت، از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر ۱۶.۶ خودکشی می‌کنند. از آنجایی که این آدم‌ها اغلب یادداشتی برای خودکشی خود به جا نمی‌گذارند، سخت است که دلایل اصلی این کار مضحکه و تقلیدی را مشخص کنیم. اما آنچه به یقین می‌دانیم آن است که لهستان یکی از بیشترین اختلافات آمار را در بین تعداد مردان و زنانی که جان خود را می‌گیرند دارد.

 

۲۴. اوکراین – ۱۶.۸ (۳۰.۳ مردان – ۵.۳ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

در سال‌های اخیر، تعداد آدم‌هایی که در اوکراین دست به خودکشی زده‌اند به کندی کاهش پیدا کرده است. با وجود این، همچنان اوکراین در بین پرخودکشی‌ترین کشورهای جهان قرار دارد. اکثر خودکشی‌ها به پرسنل ارتش برمی‌گردد که خودکشی عامل ۵۰٪ از مرگ و میرهایی است که اتفاق می‌افتد. رایج‌ترین شیوه‌ی خودکشی دار زدن است و پس از آن رگ‌زنی و پریدن از اماکن مرتفع قرار دارند.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۲۳: کومور – ۱۶.۹ (۲۴.۰ مردان – ۱۰.۳ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

کومور، که بین شمالشرقی موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار در اقیانوس هند واقع شده است، یکی از چندین کشور آفریقایی است که مردم آن اغلب علاقه‌دارند خودشان جان خودشان را بگیریند. به خاطر یک گذشته‌ی خشونت‌بار پر از جنگ‌های داخلی و کودتاها، این کشور با فقر شدید دست به گریبان بوده است و نیمی از جمعیت آن زیر خط فقر بین‌المللی زندگی می‌کنند.

 

۲۲. سودان – ۱۷.۲ (۲۳.۰ مردان – ۱۱.۵ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

سودان، یکی از بزرگترین کشورهای آفریقایی، به خاطر ستیزه‌های قومی فراوان، نقض متعدد حقوق بشر، نرخ بسیار بالای جرائم و فساد و حتی مسائل مربوط به برده‌داری بدنام است. با داشتن سیستم حقوقی مبتنی بر شرع …، روش‌های سبعانه‌ای مثل سنگسار کردن، شلاق زدن، و مصلوب کردن به عنوان مجازات‌های رایج و رسمی باقی می‌مانند. بنابراین، ممکن است جای تعجبی نداشته باشد که به طور متوسط، از هر ۱۰۰.۰۰۰ سودانی ۲۳ مرد و ۱۱ زن تصمیم می‌گیرند داوطلبانه به زندگی خود پایان بدهند.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۲۱: بوتان – ۱۷.۸ (۲۳.۱ مردان – ۱۱.۲ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

بوتان، که به خاطر ارتقاء شاخص شادی ناخالص ملی به عنوان یک خط مشی سیاسی مشهور است، کشوری است که بسیاری از آدم‌ها انتظار دیدن آن را در این فهرست ندارند. با وجود این در بوتان از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر ۲۳.۱ مرد و ۱۱.۲ زن خودکشی می‌کنند که نشان دهنده‌ی آماری سنگین برای این کشور است. این کمکی نمی‌کند که بدانیم بحث از خودکشی و راه‌های پرداختن به آن عموما در بین بوتانی‌هایی که پیروان سرسخت بودائیسم تبتی هستند یک تابوی اجتماعی به حساب می‌آید. متاسفانه، اغلب این بوتانی‌های دارای تبار نپالی هستند که مشخصا به شکل‌گیری آمار اسف‌بار این کشور دامن می‌زنند.

۲۰. زیمبابوه – ۱۸.۱ (۲۷.۲ مردان – ۹.۷ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

زیمبابوه که به شدت تحت تاثیر پیامدهای سیاست‌های نژادپرستانه و مارکسیستی موگابه است، کشور دیگری است که مردم در آن زندگی فوق‌العاده سختی را پشت سر می‌گذارند. تحت فشار گرسنگی، ابتلا به اچ‌آی‌وی/ایدز و فقر بومیان این کشور اغلب خودکوشی را تنها راه حل پایان دادن به مشکلات‌شان می‌دانند. متاسفانه، اقدام به خودکشی حتی در بین کودکان و دانش آموزان جوان‌شان نیز چیز غیرمعمولی نیست.

 

۱۹. بلاروس – ۱۸.۳ (۳۲.۷ مردان – ۶.۴ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

در بلاروس، کشور اروپای شرقی هم مرز روسیه، هر سال حدود ۲.۰۰۰ نفر خودکشی می‌کنند، که این عدد از تعداد قربانیان تصادفات جاده‌ای بیشتر است. در این کشور، وقوع خودکشی به طور ویژه در مناطق روستایی و شهرهای کوچک بیشتر است. همچنین آماری وجود دارد که نشان می‌دهد تعداد خودکشی‌ها با افزایش مصرف الکل رابطه‌ دارد.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۱۸: ژاپن – ۱۸.۵ (۲۶.۹ مردان – ۱۰.۱ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

ژاپن، یکی از پیشرفته‌ترین، مدرن‌ترین، و ثروتمندترین کشورهای جهان، مدت زمان درازی است که با نرخ بالا و غیرعادی خودکشی دست به گریبان است. در بین مردان ۲۰-۴۴ ساله‌ خودکشی دلیل اصلی مرگ است و بیکاری، افسردگی و فشار اجتماعی عوامل کلیدی هستند که به آن دامن می‌زنند.

۱۷. مجارستان  – ۱۹.۱ (۳۲.۴ مردان – ۷.۴ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

در نیمه‌ی دوم قرن بیستم، مجارستان بالاترین نرخ خودکشی را در جهان داشت. در دهه‌ی گذشته، تعداد مجاری‌هایی که تصمیم به خودکشی گرفتند کاهش یافته است اما با خودکشی ۱۹ نفر از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر مجارستان همچنان در بین کشورهای دارای بالاترین نرخ خودکشی نه تنها در اروپا بلکه در جهان قرار می‌گیرد.

 

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۱۶: اوگاندا ۱۹.۵ (۲۶.۹ مردان – ۱۲.۳ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

هرچند اقتصاد و استانداردهای زندگی در اوگاندا، کشوری محصور در خشکی در شرق آفریقا، به اندازه‌ی بعضی دیگر از کشورهای آفریقایی اسف‌بار نیست، اما وقوع رفتارهای مربوط به خودکشی در این کشور بسیار زیاد است. افسردگی، استرس عمومی، مشکلات شخصی، بیکاری، مسکن ضعیف، و بیماری‌ها در بین رایج‌ترین علل خودکشی مردمان این کشور قرار دارند.

۱۵. فدراسیون روسیه ۱۹.۵ (۳۵.۱ مردان – ۶.۲ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

در روسیه، خودکشی مدت‌ها یک مسئله‌ی اجتماعی مهم بوده است. از زمان اوج این پدیده با حدود ۴۰ خودکشی از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰، خودکشی به طور پیوسته در حال کاهش بوده است. با وجود این، متوسط کنونی ۲۰ خودکشی از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر شهروند همچنان آنقدر زیاد هست که روسیه را در بین یکی از ۱۵ کشور دارای بالاترین نرخ خودکشی در جهان قرار بدهد. مصرف شدید الکل یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن این آمار غم‌انگیز است.

۱۴. ترکمنستان – ۱۹.۶ (۳۲.۵ مردان – ۷.۵ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

در ترکمنستان، کشوری در آسیای مرکزی، خودکشی عامل ۲٪ از تعداد کل مرگ و میرها است. تعدا آدم‌هایی که خودکشی می‌کنند از کسانی که قربانی تصادفات جاده ای می‌شوند یا آدم‌هایی که از انواع سرطان می‌میرند بالاتر است. هرچند کشور صاحب منابع طبیعی است، اقتصاد تحت کنترل دولت آن کارآمد نیست، که باعث بیکاری گسترده می‌شود و یکی از عوامل اصلی اقدام به خودکشی است.

۱۳. سودان جنوبی ۱۹.۸ (۲۷.۱ مردان – ۱۲.۸ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

هر ساله در سودان جنوبی ۲.۰۰۰ نفر تصمیم می‌گیرند که داوطلبانه به زندگی خود پایان بدهند. کشوری در شمال شرقی آفریقا که درگیری های داخلی و جنگ‌های داخلی متعدد آن را به نابودی کشانده است. مطابق گزارش سازمان بهداشت جهانی، آوارگان، پناهندگان، بی‌خانمانان، سربازان و مصدومان جنگی به طور ویژه‌ای در خطر خودکشی هستند و شمار زیادی از چنین افرادی در سودان جنوبی زندگی می‌کنند.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۱۲: هند – ۲۱.۱ (۲۵.۸ مردان – ۱۶.۴ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

برآوردهای رسمی از تعداد هندی‌هایی که سالانه خودکشی می‌کنند بسیار متفاوت هستند اما مطابق برخی از منابع، این تعداد ممکن است برابر با ۲۰۰.۰۰۰ نفر باشد. در هند، خوردن سم رایج‌ترین شیوه‌ی خودکشی است، و بعد از آن دار زدن و خودکشی قرار دارند. تقریبا عامل نیمی از خودکشی‌های صورت گرفته در این کشور مسائل خانوادگی و مسائل مربوط به سلامتی هستند. تا ۲۰۱۴، خودکشی در هند غیرقانونی بود و نجات یافتگان تا یک سال به زندان محکوم می‌شدند.

۱۱. بوروندی – ۲۳.۱ (۳۴.۱ مردان – ۱۲.۵ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

بوروندی که در آفریقای مرکزی واقع شده است، یکی از فقیرترین، گرسنه‌ترین، و کم توسعه‌یافته‌ترین کشورهای جهان است. به خاطر رنج بردن از جنگ‌های ویرانگر، فساد، گرسنگی، دسترسی ضعیف به تحصیلات و مراقبت‌های بهداشتی و درمانی ناکافی، بومیان این کشور بسیار مستعد اقدام به خودکشی هستند. از هر ۱۰۰.۰۰۰ بوروندیایی بیش از ۲۳ نفر هر سال جان خود را می‌گیرند. مردان تقریبا سه برابر بیشتر از زنان دست به خودکشی می‌زنند.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۱۰: قزاقستان – ۲۳.۸ (۴۰.۶ مردان – ۹.۳ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

در قزاقستان، کشور بزرگی که در آسیای مرکزی واقع شده است، خودکشی عامل رایج مرگ‌های غیر طبیعی و یک مسئله‌ی اجتماعی دیرینه است. طبق گزارش ۲۰۱۱ سازمان جهانی بهداشت، از تمام مرگ‌های گزارش شده به خاطر خودکشی در سرتاسر جهان در هر سال، ۳.۲۳٪ به قزاقستان تعلق دارد. در این کشور، خودکشی مشکلی مهم به خصوص در بین جوانان و دانش‌آموزان است. این کشور بالاترین تعداد خودکشی در بین دختران ۱۵ تا ۱۰ ساله را در جهان دارد.

۹. نپال – ۲۴.۹ (۳۰.۱ مردان – ۲۰.۰ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

نپال، یک کشور کوهستانی کوچک در جنوب آسیا، مرتبا در رده‌بندی کشورهای دارای بالاترین نرخ خودکشی قرار گرفته است اما در رابطه با رفتار مربوط به خودکشی در این کشور یک روند جدید و تاسف بار وجود داشته است. در سال‌های اخیر، افزایش چشمگیری در تعداد خودکشی‌های صورت گرفته در بین زنان نپالی وجود داشته است، یعنی از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر ۲۰ زن خودکشی می‌کند.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۸: جمهوری متحده‌ی تانزانیا – ۲۴.۹ (۳۱.۶ مردان – ۱۸.۳ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

بسیاری از ۴۵ میلیون نفر سکنه‌ی تانزانیا از مشکلات مهم مختلفی رنج می‌برند من جمله فقر، گرسنگی، خشونت، کمبود امکانات مراقبتی بهداشتی، گسترش ابتلا به اچ‌آی‌وی و غیره، که به نرخ بسیار بالای خودکشی در این کشور شرق آفریقا دامن می‌زنند. متاسفانه خودکشی حتی در بین کودکان و دانش‌آموزان نیز فراوان است کسانی که اغلب سعی می‌کنند به خاطر مشکلات خانوادگی، استرس، ناکامی‌های تحصیلی و سایر دلایل جان خود را بگیرند.

۷. موزامبیک – ۲۷.۴ (۳۴.۲ مردان – ۲۱.۱ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

در موزامبیک، کشوری در جنوب شرقی آفریقا که بیش از ۸۰۰.۰۰۰ کیلومتر مربع را اشغال کرده است، از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر بیش از ۲۷ نفر تصمیم می‌گیرند به زندگی خود پایان دهند. به خاطر کمبود مراقبت پزشکی کافی، موزامبیکی‌ها یکی از کوتاه‌ترین امید به زندگی‌ها را در جهان دارند. اچ‌آی‌وی/ایدز و سایر بیماری‌ها نیز به نرخ فوق‌العاده بالای خودکشی در این کشور دامن می‌زند به نحوی که هر ساله ۳.۰۰۰ نفر خودشان را می‌کشند.

۶. سورینام – ۲۷.۸ (۴۴.۵ مردان – ۱۱.۹ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

سورینام یکی از دو کشور آمریکای جنوبی است که در این آمار غم‌انگیز جای گرفته است. با جمعیتی فقط به تعداد ۵۷۰.۰۰۰ نفر سورینام کوچکترین کشور این قاره است اما ساکنین آن از مشکلات اجتماعی و همچنین اقتصادی متعددی رنج می‌برند. فقر، خشونت خانگی،‌ سوء مصرف الکل، بیکاری زیاد و سایر عوامل در بین دلایل خودکشی ۴۴ مرد و تقریبا ۱۲ زن از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر در سورینام هستند.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۵: لیتوانی – ۲۸.۲ (۵۱.۰ مردان – ۸.۴ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

لیتوانی، با یک نرخ خودکشی ۲۸.۲، پرخودکشی‌ترین کشور اروپا و پنجمین کشور پر خودکشی جهان است. به مدت چند دهه خودکشی مسئله‌ی ملی اجتماعی مهمی در این کشور بوده است که اوج آن در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ بوده است. از آن زمان، تعداد خودکشی‌های صورت گرفته در هر سال به آرامی کاهش یافته است. مشکلات اجتماعی و مالی در لیتوانی عوامل اصلی نرخ بالای خودکشی در این کشور به حساب آورده می‌شوند.

۴. سری لانکا – ۲۸.۸ (۴۶.۴ مردان – ۱۲.۸ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

سری‌لانکا، کشور کوچکی در جنوب آسیا و خانه‌ی بیش از ۲۰ میلیون نفر، در بین توسعه‌یافته‌ترین کشورهای این فهرست قرار می‌گیرد اما همچنان یکی از بالاترین نرخ‌های خودکشی را دارد. از زمانی که سری‌لانکا استقلال خود را در ۱۹۴۸ به دست آورد، تعداد آدم‌هایی که خودکشی کرده‌اند به طور پیوسته و بدون هیچ دلیل مشخصی رو به افزایش بوده است. دار زدن و خوردن سم رایج‌ترین روش‌های خودکشی در این کشور هستند.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۳: کره‌ی جنوبی – ۲۸.۹ (۴۱.۷ مردان – ۱۸.۰ زنان)‌

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

کره‌ی جنوبی که به داشتن برترین‌های بسیاری در جهان معروف است من جمله سریع‌ترین ارتباطات اینترنتی، فناوری‌های فوق مدرن، یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی و مراقبت و درمان جهان و غیره … در کمال شگفتی نرخ خودکشی بالایی دارد. تمام انواغ فشارهای اجتماعی و مشکلات خانوادگی دلایل اصلی این پدیده هستند. از زمانی که دسترسی به سلاح گرم در کره‌ی جنوبی محدود شده است، رایج‌ترین روش خودکشی خوردن سم است.

۲. جمهوری دموکراتیک خلق کره– ۳۸.۵ (۴۵.۴ مردان – ۳۵.۱ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

کره‌ی شمالی، همسایه‌ی شمالی کره‌ی جنوبی، در این آمار سازمان بهداشت جهانی سرانجام حتی بدتری هم داشت. محیط محدودکننده‌ی کشور، نقض حقوق بشر، دشواری‌های اقتصادی و استرس از جمله دلایل اصلی خودکشی هر ساله‌ی بیش از ۱۰.۰۰۰ نفر از مردم کره‌ی شمالی است. حتی مواردی از خودکشی دسته جمعی کل یک خانواده برای فرار از تنبیه توسط رژیم دیکتاتور وجود داشته است.

کشور با بالاترین نرخ خودکشی ۱: گویان– ۴۴.۲ (۷۰.۸ مردان – ۲۲.۱ زنان)

کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

گویان، یک کشور روستایی بزرگ در حاشیه‌ی شمال شرقی آمریکای جنوبی و خانه‌ی حدود ۷۴۰.۰۰۰ نفر، بالاترین نرخ خودکشی را در جهان دارد، که چهار برابر از متوسط جهانی بیشتر است. به نظر می‌رسد فقر عمیق در روستاها، سوء مصرف الکل، و دسترسی راحت به آفت‌کش‌های مرگبار ترکیبی باشد که به مرگ خودخواسته‌ی بیش از ۴۴ نفر از هر ۱۰۰.۰۰۰ گویانی در سال منجر می‌شود. گویان به خاطر قتل-خودکشی عظیم آیینی که در آن ۹۰۹ نفر در ۱۹۷۸ کشته شدند بدنام است اما نرخ خودکشی کنونی ربطی به مرگ‌های فرقه‌ای ندارد.

منبع: list25