معدن رکورد شکنی کرد
رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: سال‌های ۹۷ و ۹۸ شاهد اوج‌گیری راه‌اندازی طرح‌های معدنی و صنایع معدنی در سراسر کشور بوده‌ایم، راه‌اندازی ۳۸ طرح در این مدت طی تاریخ ۱۸ساله فعالیت ایمیدرو، بی‌سابقه بوده است.

به گزارش رتبه آنلاین از تسنیم، خداداد غریب‌پور که به‌مناسبت هفته صنعت و معدن سخن می‌گفت، تصریح کرد: طبق آمارهای منتشرشده، این سازمان از ابتدای فعالیت (۱۳۸۱) تا پایان سال گذشته به‌همراه شرکت‌های تابعه و بخش خصوصی، ۱۶۵ پروژه را راه‌اندازی کرده‌اند.

وی خبر داد: حاصل این تعداد طرح، سرمایه‌گذاری نزدیک به ۲۰میلیارد دلاری در کل کشور بوده است.

۹۷ و ۹۸ سال‌های اوج‌گیری توسعه

غریب‌پور گفت: در حالی که در بیشتر سال‌ها، متوسط تعداد طرح‌های راه‌اندازی‌شده تک‌رقمی بوده است، در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به‌یک‌باره شاهد اوج‌گیری سرعت اجرا و همچنین راه‌اندازی پروژه‌ها شده‌ایم، به‌طوری که طی این دوره، به‌ترتیب ۱۶ و ۲۲ طرح معدن و صنایع معدنی با مشارکت بخش خصوصی در سراسر کشور راه‌اندازی شد.

وی در عین حال با یادآوری اینکه ۸۸ پروژه از سال ۹۲ به این سو راه‌اندازی شده است، گفت: این عدد معادل ۵۳ درصد از طرح‌های راه‌اندازی‌شده حدود دو دهه اخیر در بخش معدن و صنایع معدنی کشور بوده است.

وی افزود: سرمایه‌گذاری این مدت نیز به ۹.۳ میلیارد دلار رسید که ۴۶ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را شامل می‌شود.

وی تأکید کرد: بخش قابل‌توجهی از این طرح‌ها همچون آلومینیوم جنوب، توسعه کارخانه‌های کنسانتره و گندله سنگ آهن در سنگان، آهن اسفنجی فولادهای استانی، طرح‌های توسعه صنعت مس و… در مقیاس ملی بوده‌اند.