سرمایه اسمی شرکت‌ها در بورس که با رکوردی جدید و افزایش سقف سرمایه‌ها همراه و با معرفی ۱۰ شرکت بزرگ همراه شد که در این میان، بانک بورسی و شستا برای نخستین بار حضور دارد.

با آغاز امسال، تغییر و تحولات متعددی از لحاظ مواردی چون شاخص بورس، سرمایه اسمی شرکت ها، قیمت هر سهم، ارزش روز بازار شرکت‌ها و … در بورس رخ داد.

براین اساس، بررسی شرکت‌ها از لحاظ سرمایه اسمی در سال گذشته حکایت از کسب رتبه اول توسط بانک تجارت با سرمایه ۲۲٫۳ هزار میلیارد تومانی داشت و پس از آن به ترتیب فولاد مبارکه، بانک صادرات، هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، تاپیکو، ملی مس، سرمایه‌گذاری غدیر، ذوب آهن، مخابرات و چادرملو در رتبه‌های دوم تا دهم قرار گرفتند.

اما شرکت ایران خودرو با برگزاری مجمع فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه ۱۸۷۲ درصدی از همین محل در پایان سال گذشته، سرمایه را از ۱٫۵۳ به ۳۰٫۱ هزار میلیارد تومان رساند و در رتبه نخست بزرگان بورس ایران از لحاظ سرمایه اسمی ایستاد.

پس از ایران خودرو، بانک تجارت با سرمایه ۲۲٫۳ هزار میلیارد تومانی و فولاد مبارکه با سرمایه ۲۰٫۹ هزار میلیارد تومانی در پله‌های دوم و سوم نشستند.

همچنین شرکت‌های سایپا، بانک صادرات، بانک پارسیان، هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی مس، تاپیکو و شستا به ترتیب با سرمایه ۱۹٫۵، ۱۷٫۵، ۱۵٫۶، ۱۴٫۳، ۱۰٫۱، ۸٫۱ و ۸ هزار میلیارد تومانی در رتبه‌های چهارم تا دهم سرمایه اسمی ایستادند.

منبع: عصر بورس