نیروهای آمریکایی

در حالیکه معترضان در اطراف سفارت آمریکا در بغداد چادر زده‌اند دونالد ترامپ اعلام کرد، کشورش تعداد زیادی نظامیان برجسته جنگ را در کنار کشنده‌ترین تجهیزات نظامی جهان به سفارت آمریکا در بغداد گسیل کرد.

به گزارش رتبه آنلاین، ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر نوشت، سفارت آمریکا در عراق طی ساعات گذشته امن بود و همچنان امن است.

وی تصریح کرد: تعداد زیادی از نظامیان برجسته جنگ را در کنار کشنده‌ترین سلاح‌های جهان فورا به محل اعزام کردیم.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از برهم صالح، رئیس جمهوری و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق به خاطر «واکنش سریع» به این حمله تشکر کرد.

“استارز اند استرایبس”، روزنامه‌ای که از سوی ارتش آمریکا منتشر می‌شود به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت، نیروهای پیاده نظامی از گردان دوم تفنگداران دریایی هفتم بعد از ظهر سه‌شنبه از پایگاه آمریکایی در کویت به سفارت آمریکا در بغداد منتقل شدند.

به نوشته این روزنامه، تفنگداران دریایی آمریکا در کویت مامور پاسخگویی به بحران‌های مربوطه در منطقه فرماندهی مرکزی آمریکا هستند.

نیروهای نخبه این یگان برای پاسخگویی فوری به مسائل و مشکلات رخ داده در آن منطقه از جمله خاورمیانه و افغانستان آموزش تخصصی و ویژه دیده‌اند.

یک مقام که خواست نامش فاش نشود،‌ گفت: نیروهای ویژه در  پی قدرتنمایی هلی‌کوپترهای AH-۶۴ و Apache به منطقه اعزام شدند.

به گفته این مقام، آپاچی‌ها برای کمک به تامین امنیت سفارت تا زمانی که نیاز به آن باشد، در دسترس خواهند بود و نیروهای بیشتری آماده استقرار در صورت لزوم هستند.

با این وجود این مقام اشاره صریحی به تعداد نیروهای موجود در سفارت نکرد.

به گفته این مسؤول، نیروهای امنیتی عراق به کنترل اوضاع و اتفاقات روز سه‌شنبه که کشته‌ای هم نداشت، کمک کردند.

اسپر: ۷۵۰ سرباز به منطقه خاورمیانه می‌فرستیم

مارک اسپر،‌ وزیر دفاع آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفت: مثل بقیه کشور بر نیروهای کشور میزبان برای یاری به حمایت از افراد خود در آن کشور تکیه داریم و از دولت عراق می‌خواهیم به مسؤولیت بین‌المللی خود در این باره عمل کند.

وی ادعا کرد، آمریکا به حمایت از ملت عراق و عراق آزاد برخوردار از حاکمیت و شکوفایی ادامه می‌دهد.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد، آمریکا در پاسخ به اعتراضات شدید مقابل سفارت آمریکا حدود ۷۵۰ سرباز را فورا به خاورمیانه خواهد فرستاد.

اسپر تصریح کرد: دستور به استقرار گردان پیاده‌نظام از نیروهای واکنش سریع وابسته به لشگر ۸۲ هوابرد نیروی زمینی داده شده و نیروهای بیشتری آماده اعزام ظرف روزهای آینده هستند.

وی خاطرنشان کرد، این تصمیم به دستور فرمانده کل یعنی دونالد ترامپ گرفته شده و استقرار گردان نیروهای واکنش سریع در منطقه عملیات فرماندهی مرکزی آمریکا در پاسخ به حوادث اخیر عراق خواهد بود.

یک مقام آمریکایی نیز گفته است، نهایتا ممکن است حدود ۴۰۰۰ سرباز به منطقه اعزام شوند. به ۴۰۰۰ نیروی چترباز معروف به DRB – تیپ آماده استقرار- گفته شده به منظور استقرار احتمالی در روز های آینده آماده باشند.

به گفته مقامات آمریکایی، برخی از چتربازان عملا پایگاه‌شان در فورت براگ در کارولینای شمالی را با هواپیماهای ترابری نیروی هوایی سی ۱۷ ترک کرده‌اند.

ارتش آمریکا همچنین دو لشگر در حدود ۴۰۰۰ نیروی چترباز لشگر ۸۲ هوابرد را در حالت آماده‌باش نگه داشته است.

در این رابطه یک مقام امنیتی عراقی تاکید کرد، تفنگداران دریایی آمریکا شب گذشته وارد ساختمان سفارت شدند و در اطراف سفارت مستقر شدند.

همچنین خبرنگار الجزیره گزارش داد،‌ صدها معترض اقدام به برپا کردن چادر در مقابل ساختمان سفارت آمریکا در بغداد کردند و به نظر می‌رسد می‌خواهند تحصنی نامحدود را شروع کنند.

الجزیره افزود، نیروهای امنیتی در اطراف سفارت هستند و سعی کردند مانع از برپایی چادر در آن محدوده شوند.

در رابطه با حوادث روز سه‌شنبه یک مقام دوم دولت آمریکا گفت، حمله‌ای به ساختمان اصلی سفارت نشد آمریکا برنامه‌ای برای تخلیه سفارت از روز سه‌شنبه نداشت.