شهر شیبام در یمن، قدیمی ترین شهر آسمان خراش های گِلی دنیا

آسمان‌خراش‌ ۲هزار ساله گِلی دنیا

در میانه‌های کشور یمن شهر دو هزار ساله‌ای وجود دارد که آسمان‌خراش‌های اولیه از آنجا پدیدار شده‌اند. شیبام، شهری با حدود ۷۰۰۰ نفر جمعیت حوالی قرن سوم میلادی تأسیس شد. ساختار شهر به سبک خاصی طراحی شد تا ساکنان را از شر حملات اعراب بادیه‌ نشین در امان نگه دارد.

شهر شیبام در یمن

شهر شیبام در یمن

دیوارهای گلی عظیمی اطراف شهر ساخته شدند و خانه‌های شهر نیز بالاتر از دیوارهای آن بنا شدند. به شیبام «کهن‌ترین شهر آسمان‌خراش‌ها در جهان» می‌گویند و این شهر، یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های شهرسازی عمودی است.

شهر شیبام در یمن

شهر شیبام در یمن

در زمان ساخت شیبام، ساکنان آن از مصالح و تکنیک‌هایی که ما امروزه در اختیار داریم بی‌بهره بودند. آن‌ها ساخت‌وساز خود را با گل و خاک انجام دادند؛ این باعث شد تا شهر مرتفع‌ترین ساختمان‌های گلی در جهان را داشته باشد و این موضوع به ویژگی ممتاز آن تبدیل شود؛ ساختمان‌هایی که بلندترین آن‌ها بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارند. جهت محافظت از آسیب باران و فرسودگی، دیوارهای بیرونی با ماده‌ای ضخیم پوشیده شده‌اند و دائماً نیز باید از آن‌ها نگه‌داری کرد و پوشش آن را تجدید کرد.

شهر شیبام در یمن

شهر شیبام در یمن

تقریباً ۱۷۰۰ سال است که زندگی در شهر شیبام جریان دارد؛ البته بیشتر سازه‌هایی که امروز در آن می‌بینید مربوط به قرن شانزدهم میلادی هستند. بسیاری از ساختمان‌ها چندین بار بازسازی‌شده‌اند. حدود ۵۰۰ ساختمان در شهر وجود دارد که به آن‌ها «خانه‌های برجی» می‌گویند و این‌ها ساختمان‌های آپارتمانی‌ای هستند که ۵ تا ۱۱ طبقه ارتفاع دارند.

شهر شیبام در یمن

شهر شیبام در یمن

شیبام مانند تمام شهرهای باستانی چند بار طی تاریخ از انواع بلایا جان سالم به در برده است. یک سیل شدید در سال ۲۰۰۸ پی بسیاری از ساختمان‌های شهر را از بین برد. چند ساختمان نیز فروپاشیدند. در سال ۲۰۰۹ نیز گروهک تروریستی القاعده به این شهر حمله کرد.

شهر شیبام در یمن

شهر شیبام در یمن

بی‌ثباتی سیاسی منطقه و دورافتاده بودن شهر شیبام ازجمله دلایلی هستند که از افزایش محبوبیت این مقصد گردشگری جلوگیری می‌کنند.

شهر شیبام در یمن

شهر شیبام در یمن

بعید به نظر می‌رسد کسی شیبام را بشناسد و فکر سفرش را در سر نداشته باشد. شما چطور؟ آیا از قبل با این شهر قدیمی آشنایی داشتید؟

منبع: sometimes-interesting.com