به گزارش رتبه آنلاین، به بررسی ۱۰ کارآفرین برتر در تاریخ پرداخته شده است.

۱- جان دی راکفلر

جان دی راکفلر ثروتمندترین مرد تاریخ با اکثر معیارها بود. او ثروت خود را با کاهش کارآیی از طریق ادغام افقی و عمودی که استاندارد نفت را معادل انحصار می‌کرد، به دست آورد. اما قیمت سوخت را نیز برای مصرف کننده روزمره به شدت کاهش داد.

۲- اندرو کارنگی

اندرو کارنگی عاشق کارآمدی بود. از شروع کار در فولاد، آسیاب‌های کارنگی همیشه در لبه پیشرو تکنولوژی قرار داشتند. کارنگی فرآیندهای برتر خود را با حس زمان‌بندی عالی ترکیب کرد و در هر رکود بازار دارایی‌های فولادی خود را به دست آورد.

۳- توماس ادیسون

شکی نیست که ادیسون درخشان بود، اما این حس تجاری اوست، نه استعداد وی به عنوان مخترع که به وضوح هوش او را نشان می‌دهد. ادیسون از نوآوری استفاده کرد و آن را تبدیل به فرآیند تحقیق و توسعه کرد. او قبل از اینکه به تنهایی برای ایجاد بیشتر زیرساخت های برق ایالات متحده اقدام کند خدمات خود را به بسیاری از شرکت‌های دیگر فروخت. همچنین ادیسون از پایه گذاران جنرال الکتریک بود.

۴- هنری فورد

هنری فورد خودرو را اختراع نکرد. او عضو یکی از گروه‌هایی بود که روی خودروها کار می‌کرد و حتی بهترین آنها نیز نبود. با این حال  این رقبا خودروهای خود را با قیمتی می‌فروختند که فقط ثروتمندان توانایی خرید آن را داشتند. فورد خودرو را برای همه افراد جامعه نه صرفا ثروتمندان ساخت و قدرت تولید انبوه را آزاد کرد. به گونه‌ای که تا به امروز خیلی از افراد در هنگام خرید ماشین، فرد نیز یکی از گزینه‌های آنان است.

۵- چارلز مریل

چارلز مریل منابع مالی سطح بالا را برای طبقه متوسط به ارمغان آورد. مریل با استفاده از رویکرد سوپرمارکت، با قربانی کردن کمیسیون‌های بالا برای ارائه خدمت به تعداد بیشتری از مردم، سرمایه خود را چند برابر کرد. مریل بسیار تلاش کرد تا وال استریت را به خیابان اصلی بیاورد، مشتریان خود را از طریق کلاس‌های رایگان آموزش دهد، قوانین رفتاری را برای شرکت خود منتشر کند و همیشه اول به دنبال منافع مشتریان خود باشد.

۶- سم والتون

سم والتون بازاری را انتخاب کرد که هیچ کس نمی‌خواست و سپس یک سیستم توزیع ایجاد کرد که هیچ کس در خرده فروشی امتحان نکرده بود. با ساختن انبارها بین چندین فروشگاه Wal-Mart (WMT)، والتون توانست در حمل و نقل پس انداز کند و کالاها را خیلی سریعتر به فروشگاه های شلوغ تحویل دهد. والتون با ارائه قیمتهای پیوسته پایین، کسب و کار بیشتری را به محل انتخاب مغازه خود جذب کرد و سرمایه خود را چندین برابر کرد.

۷- چارلز شواب

شواب یکی از اولین کسانی بود که برای سرمایه گذاران کارگزار تخفیف ارائه کرد. برای انجام این کار، او کارکنان تحقیق، تحلیلگران و مشاوران را حذف کرد و از سرمایه گذاران خواست تا هنگام سفارش، خود را تقویت کنند. پس از آن، شواب خدماتی را که برای مشتریانش اهمیت داشت، مانند خدمات ۲۴ ساعته و شعبه‌های بیشتر را اضافه کرد.

۸- والت دیزنی

دیزنی که یک انیمیشن ساز با استعداد برای یک شرکت تبلیغاتی بود، شروع به ساختن انیمیشن‌های کوتاه خود در استودیو گاراژی کرد. دیزنی شخصیتی را با الهام از موش‌هایی که در دفتر وی حرکت می‌کردند، میکی موس، ساخت. موفقیت تجاری میکی موس به دیزنی این امکان را داد تا با گروهی از انیماتورها، موسیقی‌دانان و هنرمندان یک کارخانه کارتون بسازد.

۹- بیل گیتس

وقتی مردم بیل گیتس را توصیف می‌کنند، معمولاً به “ثروتمند“، “رقابتی” و “هوشمند” می‌رسند. از بین این سه ویژگی، ماهیت رقابتی گیتس است که ثروت او را رقم زده است. او نه تنها در جنگ سیستم عامل (OS) و مرورگرهای اینترنتی پیروز شد، بلکه گیتس سودهای پیروزی و تسلط بر مایکروسافت را برای تأمین هزینه مبارزات و سرمایه گذاری‌های آینده ذخیره کرد. ایکس باکس تنها یکی از مشاغل حاشیه‌ای است که صندوق جنگ عظیم او را تأمین کرده است.

۱۰- استیو جابز

استیو جابز شرکت اپل را تأسیس کرد، یکی از تنها شرکت‌های فناوری که چالش مهمی را برای مایکروسافت ایجاد کرد. بر خلاف گسترش روشمند گیتس، تأثیر جابز بر روی اپل یکی از انفجارهای خلاقانه بود. وقتی جابز بعد از سال‌ها به اپل بازگشت، اپل یک شرکت کامپیوتری بود ولی در حال حاضر، iPod ، iPhone و iPad موتورهای رشدی هستند که باعث شده‌اند اپل مایکروسافت را که قبلاً غیرقابل رقابت بود، پشت سر بگذارد.

این ده کارآفرین با ارائه چیزی بهتر، سریعتر و ارزانتر به مشتری نسبت به رقبای خود موفق تر شدند. بدون شک، برخی مانند راکفلر همیشه در این لیست‌ها خواهند بود، اما فضای زیادی برای کارآفرینان جدید وجود دارد که جایی در این لیست برای خود پیدا کنند.

 

نویسنده: شایان درویش

منبع: Investopedia