بسیاری از مردم به فکر سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار هستند اما واقعیت تکان دهنده این است که اکثر مردم پول خود را با آن از دست می دهند، در حالی که درصد کمی از مردم می توانند به سود برسند.

به گزارش رتبه آنلاین از بازار، برای اینکه مردم به مرحله ای نرسند که سبد سرمایه گذاری متعلق به خودشان از دست از دست برود یا عملکرد سهامی که خریداری کرده اند ضعیف است، باید دلایلی را که منجر به از دست دادن پول در بورس می شود، بدانند.

در ادامه به شش  دلیلی که مردم پول خود را در بورس از دست می دهند، می پردازیم.

۱– عدم انجام تحقیقات کافی و سرمایه گذاری با مشاوره دیگران

این اولین و بزرگترین اشتباهی است که مردم هنگام شروع سرمایه گذاری در بورس انجام می دهند. بسیاری از مردم به راحتی به توصیه هایی که از یک دوست، همکار، مجله تخصصی و یا کانال وی ای پی در تلگرام  در امور مالی و اقتصادی می شنوند و یا می خوانند اعتماد می کنند.

 علاوه بر این، بسیاری کورکورانه از توصیه های شرکت های کارگزاری پیروی می کنند که اغلب به سرمایه گذاری های آنها آسیب می رساند زیرا این شرکت ها واقعاً اهمیتی برای از دست دادن یا پیروزی سرمایه گذار قایل نیستند و تا زمانی که سرمایه گذار خرید یا فروش کند حق کارگزاری می گیرند. بنابراین همیشه سعی می کنند  با ارائه مشاوره ای که سرمایه گذار را بارها و بارها سرمایه گذاری کند، ترغیب کنند.  هر چقدر گردش مالی بیشتر باشد، کارمزد بیشتری نیز دریافت می کنند لذا  این مهم است که استراتژی خود را نه فقط در بورس که در بازارهای موازی و حتی در مسیر زندگی نیز برای سرمایه گذاری لحاظ کنید.

تنها راه سرمایه گذاری هوشمندانه در بورس سهام انجام تحقیقات کافی قبل از سرمایه گذاری از طریق تحقیقات است. سرمایه گذار می تواند سهم هایی را پیدا کند که کمتر ارزش گذاری شده اند و یا با نگاهی بلند مدت  سهام هایی را انتخاب کنند که در تحت تاثیر تحولات اقتصادی و سیاسی  در میان مدت و بلند مدت آینده بهتری دارند.

 ۲– تلاش برای پول در آوردن سریع

مردم همیشه می خواهند به سرعت ثروتمند شوند، بیشتر مردم دوست دارند مثل سرمایه گذار معروف وارن بافت  سریع تبدیل به یک ابَر پولدار شوند، اما آنچه بیشتر مردم نمی دانند این است که بافت بعد از پنجاه سالگی بیش از ۹۰٪ از ثروت خود را به دست آورد و ثروت او از پنج دهه پیش افزایش یافته و موفقیت در بازار سهام نیاز به وقت و حوصله دارد.

برعکس، بیشتر مردم سرمایه گذاری در سهام را انتخاب کرده اند زیرا شنیده اند که ظرفیت رشد عظیمی دارد و سپس سرمایه گذاری زیادی در آن انجام می دهند و امیدوارند که پولشان به دلیل این سرمایه گذاری حدود ۱۰ برابر شود، اما آنها با از دست دادن حدود ۳۰ تا ۴۰٪ سرمایه گذاری خود دچار شوک می شوند و این کار آنها را ناامید می کند و باعث می شود سرمایه گذاری خود را در بازار سهام متوقف کنند و به دنبال راه های دیگر برای سریع ثروتمند شدن بروند.

 ۳– ورود ناگهانی به بورس و عدم ایجاد تنوع در سرمایه گذاری ها

ممکن است فردی در طی سالها پس انداز زیادی جمع کند و ناگهان یاد بگیرد که یکی از همسایگان و یا همکاران و اقوامش با سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار توانسته پول خود را دو برابر کند، بنابراین از این موضوع هیجان زده می شود و تصمیم می‌گیرد با مبلغ هنگفتی که در طول سالها کار سخت پس انداز کرده در آن سرمایه گذاری کند. بنابراین او بیشتر پول خود را از دست می دهد به جای اینکه پول اضافی کسب کند.

سرمایه گذاری در بورس و سهام بدون آمادگی برای آن کاملاً اشتباه است. از همین رو است که در بازارهای مالی  به غیر از بخش آموزش  بخش هایی چون بخش مجازی و تمرین خرید و فروش بدون اعتبار واقعی و… نیز  وجود دارد. بنابراین حداقل ابتدا باید فردی که  قصد ورود به بازار  سهام دارد  ابتدا این بازار را درک کند و در شروع کار نیز با سرمایه گذاری کمی وارد شود.

 اشتباه رایج دیگر تنوع نبخشیدن به سرمایه گذاری ها است، ا این باعث کاهش خطرات می شود و برعکس عدم تنوع در سرمایه گذاری ها باعث افزایش ریسک می شود.

 ۴– ادامه از دست دادن سود

اکثر سرمایه گذاران آماتور این اشتباه را مرتکب می شوند، زیرا فکر می کنند فروش سهام‌هایی که در ابتدا سود خوبی برای آنها ایجاد می کنند بی خطر است و سهام از دست رفته را تا زمانی که بهبود نیابند و سود خود را به دست نیاورد، حفظ می کنند. به عبارت بهتر  در نظر نگرفتن حد ضرر یکی از معضلات تازه کاران و متعصبان فعال در حوزه بورس است در حالی که این روش اشتباه است. زیرا سرمایه گذار ممکن است  با اصرار بر  تداوم ضرر روی یک سهام  فرصت سود از سهام های دیگر را از دست بدهد.

 اگر شخصی بخواهد در بورس سهام به سود برسد، باید با حفظ سهام برنده و یا  فروش سهام بازنده، روش مخالف را دنبال کند.

 ۵– نداشتن صبر

صبر، رمز موفقیت واقعی در بورس اوراق بهادار است، بنابراین برای کسب درآمد شخص مجبور به انجام کاری نیست جز خرید سهام خوب و صبر کردن، برای  همین است که   از دست دادن  پول در بازار سهام بیشتر معمول است تا  کسب سود.

بیشتر صبر کنید تا  این که بی تاب باشید.  افراد دو یا سه سال منتظر رشد یک سهام نمی مانند زیرا آنها سود سریع می خواهندو لذا نتیجه ایننوع رفتاراز دست دادن سرمایه است.

۶– پیروی کورکورانه از دیگران

اغلب اوقات شخص به این دلیل خرید د سهمی را خریداری می کند  که دیگران هم این کار را کرده اند و بازدهی خوبی برای آنها کسب می کند، اما اگر کورکورانه دیگران را دنبال کنید، ناگزیر دیر یا زود در بورس سرمایه خود را از دست می دهید، به خصوص این‌که هر شخص استراتژی های سرمایه گذاری خاص خود را دارد و شاید   زمان تصمیم گیری شخص با شما منطق نباشد. زیرا شخصی که می شناسید خرید یک سهم را پیش از شما انجام داده و ممکن است که زمانی که شما قصد خرید آن را دارید فرد مورد نظر در شرف فروش این سهام باشد و فکر می کند که ارزش آن بیش از حد ارزش گذاری شده.

مهم این است که شخص براساس تحقیقاتی که در مورد شرکت و گزارش های مالی آن انجام داده است، سرمایه گذاری کند و نه براساس آنچه دیگران انجام داده اند.