محسن-عباسی

محسن عباسی – دکترای مدیریت مالی|

بورس در حال بزرگ شدن است و همانطور که مردم، تجربه‌ کمی دارند، متولیان بورس، مدیرانِ دولتی، اقتصاددان ها و حتی زیرساخت‌های فنیِ ما هم کم تجربه هستند.

دولت، بورس را با یک تئوری درست توسعه داد و نقدینگی را به درستی به سمت بورس هدایت کرد اما همانطور که بارها و بارها گفتم هیچ سرمایه‌گذاری برای آموزش و فرهنگ‌سازی مردم نکرد و حالا سراسیمه و به واسطه یکی دو نامه و جلسه و ابراز نگرانی برخی افراد که دائما در پاستور و بهارستان در رفت و آمد هستند سعی در آرام کردن بورس دارد.

در واقع بورس مانند آن ورزشکاری است که فقط روی رشد بالاتنه‌ی خود کار کرده است و حالا متوجه شده که پاهای لاغری دارد اما به جای انجام حرکات ورزشی پا، در حال گرفتن رژیم است تا بالاتنه را لاغر کند تا به تناسب برسد!

عزیزانِ مسئول، بازی خطرناکی را شروع کرده اید. بازی با بورس عواقب خطرناکی دارد. شما دارید از اعتماد مردم به خودتان، خرج می‌کنید! این اعتماد امروز تَرَک برداشته است. اگر اصرار دارید این رویه‌ عرضه‌ی بی‌حساب و کتاب را ادامه دهید بدانید که در شرایطی که هیچ بازار جایگزین دیگری برای جدب نقدینگی وجود ندارد، بازار ارز وسکه (با توجه به رشد قیمت جهانی طلا) به عنوان دو بازار اصلی و آشنا برای مردم، پول خارج شده از بورس را جذب خواهند کرد.

نیک می‌دانم که از مردم روستای ‘مال استریت” نگرانید! آنهایی که زیر درخت نشسته بودند و تحلیل سهم می‌کردند! نگران سود بی‌حساب و کتاب هستید و عادت کردن مردم به این شرایط!  اینها درست است، همه معتقدیم که مردم باید طعم بازار منفی را هم بچشند و بدانند اینجا همیشه سود ندارد اما راهکار شما یک راهکار سراسر غلط است.

عرضه‌ی آبشاری آن هم با این وضعیت، دوشیفته کردن نمادها و آوردن لیدر بازار (شپنا) به تایم اول و سپس رِنج‌های عجیب منفی و اصرار بر عرضه سهام در قیمت منفی ۵، عمیق کردن بازار نیست، نامش افزایش شناوری نیست این کار شما موجب ترس و وحشت عده‌ی زیادی از سرمایه‌گذاران شده است و همانطور این افراد آرام آرام وارد بورس شده‌اند با دیدن این اقدامات اعتمادزُدا، بورس را به ارامی ترک خواهند کرد و نقدینگی سرگردان که حالا نقدینگی ناشی از رکود کسب و کارها در دوران کرونا هم به آن اضافه شده است وارد بازارهای موازی خواهد شد. در این صورت قیمت دلار از سقف قبلی در محدوده‌ی ۲۶ هزار تومان عبور خواهد کرد و به حدود ۳۸ هزار تومان که هدف بعدی است خواهد رسید. نگذارید پول به سمت این بازار خانمان سوز برود!

واقعیت اینجاست که اگر این روش را ادامه دهید و اصرار بر اصلاح زوری بازار داشته باشید برای همیشه تحلیل در بورس تعطیل می‌شود ( البته الان هم چیزی هم از آن باقی نمانده! ) بالا و پایین شدن بازار اگر خارج از قوانین طبیعی خودش اتفاق بیفتد دیگر کسی به ریسک‌ها توجه نمی‌کند و چون بورس قابل پیش‌بینی نیست تعداد زیادی افراد از بورس خارج خواهند شد.

مدیران و مسئولان، شما مسیر جدیدی در اقتصاد کشور گشوده اید، مردم را قانع کرده‌اید که با اعتماد شما وارد این بازار شوند، مردمی که گرفتار رکود ناشی از کرونا هستند، دل به بورس خوش کرده اند. با عرضه‌های سنگین و بی‌حساب و کتاب این پول جدید را رَم ندهید، مردم را از بورس فراری نکنید، نقدینگی سرگردان را به وسط جامعه سرازیر نکنید حیف است مسیری که همه در آن برنده بودند به این زودی تبدیل به مسیر ناامیدی شود.

دولت محترم! اگر قصد دارید تجربه شستا را تکرار کنید اگر دوست دارید تجربه‌ی شیرین سهام عدالت را تکرار کنید اجازه دهید بازار، هم منطقی رشد کند و هم منطقی اصلاح کند!

به صراحت می‌گویم ترس شما از بورس بی‌مورد است و با عرضه‌های منطقی می‌شود بورس را با حوصله عمیق تر کرد و مردم را هم با صرف وقت و انرژی آموزش داد و اثرش را در بازار دید.

اینک بورس شما را می‌نگرد، به حواشی بورس توجه نکنید فقط یک گام دیگر مانده تا سیل نقدینگی وارد شرکت‌ها شود افزایش سرمایه‌های شرکت‌های بورسی در راه است قانون افزایش سرمایه از روش صرف سهام و سلب حق تقدم، وضع مالی شرکت‌ها را زیر و رو خواهد کرد.

 بورس ویترین اقتصاد است هیچ اشکالی ندارد این ویترین جذاب و دلربا بماند، فلسفه‌ی وجودیش همین است، کارکردش ترغیب مردم به مشارکت در سایر ابزارهای بورس است که در نهایت حمایت از تولید است.

معامله گران عزیزی که نگران بازار هستید، به نظرم نوسانات مقطعی است، البته من نمیدانم پشتِ این عرضه‌های وحشتناک چه خوابی برایمان دیده‌اند اما من دو سه روز دیگر صبر می‌کنم تا روند عرضه‌ها مشخص شود جهت‌گیری‌ها را ببینم، اهداف این سناریو برایم مشخص شود و سپس بر اساس استراتژی خودم تصمیم می‌گیرم، اگر وضعیت بازار به روال منطقی برگشت و عرضه‌ها شکل منطقی داشت ( که احتمالا یکی دو روز آینده این اتفاق می‌افتد و بازار جمع و جور می‌شود ولی از این به بعد سینوسی حرکت خواهد کرد) همچنان اصلاح را جزئی از بازار می‌دانم و مانند دفعات پیش افت و خیزهای طبیعی بورس را می‌پذیرم، اما اگر عرضه کنندگان، کمر به نابودی بازار بسته بودند و عرضه‌ها و اصلاح قیمتی بازار خارج از عرف و قاعده بود بی‌تعارف می‌گویم که بنده بازار را ترک خواهم کرد زیرا دیگر مبنای اطلاعاتی برای تصمیم گیری ندارم و مشخص هم نخواهد بود آن عرضه‌ها کی تمام خواهد شد.

امیدوارم منطق در بورس حکم‌فرما شود. تا قبل از این باید به سهامداران جدید می‌گفتیم هیجانی عمل نکنید از امروز باید به مسئولان و مدیران بگوییم هیجان زده نشوید!