همتی: کنترل نقدینگی و تورم مهم ترین هدف بانک مرکزی است

به گزارش رتبه آنلاین از مشرق،‌ عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود به بیان توضیحاتی درباره بودجه ۱۴۰۰ پرداخت و تأکید کرد: از این که بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، با تفاهم نسبی دولت و مجلس تعیین تکلیف و به تصویب نهایی رسید جای شکر دارد.

فارغ از محاسن و ایراداتی که می توان به محتوای بودجه گرفت، یک نکته مشخص شد: همه دولتها و مجالس، علیرغم انتقاد از رشد نقدینگی وتورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، نهایتاً به بودجه ای با توان رشد بالای نقدینگی رضایت می دهند.

درحالیکه مجلس محترم همزمان در صدد تصویب  طرحی، برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت  استقلال و نیز پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصره های متعدد آن در برگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی وسیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پر قدرت و رشد نقدینگی باشد.

کنترل نقدینگی و تورم مهمترین هدف بانک مرکزی است. باتوجه به امکان تشدید رشد نقدینگی ازناحیه بودجه کشور، یکی از راه های کنترل رشد نقدینگی  نیز تشدید کنترل ترازنامه بانک ها است و این شاید در تناقض با تکالیف بودجه و همچنین برنامه خروج از رکود قرار گیرد. بانک مرکزی این انتظار راهم دارد که دولت و مجلس در مسیر کنترل نقدینگی و تورم پشتیبان بانک مرکزی باشند.